Останні новини

До виборів залишилося 10 днів: що має знати кожен про відкриті списки, гендерну квоту та кольорові бюлетні

25 жовтня українці вибиратимуть депутатів місцевих рад – сільських і селищних, міських, районних та обласних, районних у містах (де вони є), а також голів майже усіх міст, сіл і територіальних громад. У ході виборчої кампанії зареєстровано 20 претендентів на крісло столичного очільника.

Kyiv Live пропонує дізнатися все, що наразі відомо про вибори.

Вибори мера Києва: головне

Вибори міського голови Києва призначені на останню неділю жовтня. Від рівня підтримки кандидатів буде залежати пройдуть вони в один або в два тури. Згідно із законодавством, у містах з населенням від 75 тисяч другий тур організовується у разі відсутності абсолютної більшості голосів (більше 50%) у одного з претендентів у мери.

Кандидати можуть брати участь у виборах як самовисуванці, так і балотуватися від партій. При цьому претендент на посаду міського голови також може висуватися депутатом до міської ради.

Процес подачі документів у ЦВК завершився 24 вересня. На передвиборну агітацію відводиться фактично місяць. 24 жовтня, буде "днем тиші", а голосування відбудеться з 08:00 до 20:00 25 жовтня. Бюлетень для голосування за кандидатів у мери на місцевих виборах 2020 затверджений у світло-рожевому кольорі у форматі таблиці з прізвищами, навпроти одного з яких необхідно поставити "галочку".

Що має знати виборець

Прийшовши на дільниці, навіть досвідченим виборцям може виявитись вкрай непросто проголосувати. Все – через нове виборче законодавство, за яким голосування відбуватиметься вперше. Йдеться про пропорційну виборчу систему з відкритими списками. Пропорційні списки передбачають, що виборець має право голосувати не лише за саму партію, але й може (за бажання) вибирати конкретного кандидата з конкретного списку. Тобто він голосує перший раз за партію з одного боку, а ще – може вказати кандидата від тієї ж партії, в тому самому бюлетені поряд.

Так, у Києві виборці отримають по 2 бюлетені - лише для голосування за міського голову та за депутатів міської ради.

Важливо, що виборець може вибирати кандидата лише з того списку, за яку партію він проголосував. Не можна голосувати так, щоб кандидат був з однієї партії, а партія – інша. Бюлетень тоді буде недійсний. І так само не може голосувати просто за кандидата, не вказавши партію.

c03c948d-32c0-48e5-8363-89c7a4f6ac90.png

Що означають відкриті списки

Щоб взяти участь у ранжуванні територіального списку, кандидат має подолати ще один бар’єр - двадцятип’ятивідсотковий поріг виборчої квоти. Це необхідно для того, щоб кандидат міг позмагатися за вище місце в територіальному списку.

Виборча квота – це кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата. Виборчу квоту визначає територіальна виборча комісія. Для цього загальну кількість голосів за ті партії, які здобули від 5% підтримки виборців, а отже, беруть участь у розподілі мандатів у місцевій раді, ділять на кількість мандатів.

Якщо ж кандидати не наберуть 25% виборчої квоти, то залишаться на тих місцях, які їм визначила партія в загальному списку.

Простими словами, якщо партія поставила кандидата у списку 50-м, а за результатами виборів до ради проходять тільки 10 депутатів, то, щоб потрапити в цю десятку, потрібно не просто набрати більше голосів, ніж інші колеги з партійного списку, а більше за квоту. 

Kyiv Live зібрав для вас найважливіші дати місцевих виборів 2020 року.

 • До 10 вересня українці могли змінити адресу голосування - вперше виборці мали змогу вибрати інше місце для обрання кандидатів;
 • До 14 вересня будь-які українські організації могли зареєструватися офіційними спостерігачами за процедурою 25 жовтня;
 • До 24 жовтня - партії можуть висунути і подати до окружних комісій документи для реєстрації своїх кандидатів. У містах із понад 10 тисячами виборців балотуватися в депутати дозволено лише від партій. Українці голосуватимуть як за партійні списки, так і за того чи іншого кандидата від партії в такому списку. У містах і селищах із кількістю виборців менш ніж 10 тисяч вибори пройдуть за звичайною мажоритарною системою - обраним вважатиметься кандидат з більшою кількістю голосів.
 • До 30 вересня кандидати у мери подають своїх представників до дільничих комісій.
 • Відповідно з цього дня і до 9 жовтня ці комісії формуватимуться.
 • До 5 жовтня можна відмовитися від балотування.
 • До 14 жовтня міжнародні оранізації можуть зареєструватися офіційними спостерігачами на виборчому процесі.
 • 22 жовтня - останній день, коли можна оприлюднювати результати рейтингів та соцопитувань.
 • 23 жовтня - останній день передвиборчої кампанії кандидатів.
 • 24 жовтня - "день тиші" - законом України агітація у цей день заборонена.
 • 25 жовтня - з 8 до 20 пройдуть місцеві вибори.
 • 6 листопада - підрахунок результатів.
 • 15 листопада - може відбутися 2 тур. Його проведуть у містах із більш ніж 75 тисячами виборців, якщо ніхто з претендентів не отримає більше 50% у першому турі. Протистояння буде між двома лідерами 25 жовтня.

Як проходитиме голосування в умовах COVID-19

Через пандемію коронавіруса в день голосування на дільницях будуть діяти посилені заходи безпеки. Так, на вході виборцям потрібно буде пройти температурний скринінг. Не допускається знаходження всередині приміщення без маски або респіратора. Рекомендується користуватися своїми ручками, не приводити з собою дітей.

Особи, які будуть знаходитись на самоізоляції у день виборів, зможуть проголосувати за місцем перебування. Для цього необхідно подати заяву та медичну довідку в дільничну виборчу комісію до 20:00 23 жовтня.

Партії в бюлетені розподілилися наступним чином:

1 - Партія Шарія;

2 - Опозиційна платформа - За життя;

3 - Наш край;

4 - Європейська солідарність;

5 - "Єдність" Олександра Омельченка;

6 - Громадський рух "Хвиля;

7 - пропозиція;

8 - Перемога Пальчевського;

9 - Радикальна партія Олега Ляшка;

10 - Еко-партія Берези;

11 - Команда Левченко "Народовладдя";

12 - Сила і Честь;

13 - За майбутнє;

14 - Громадянський рух "Хвиля";

15 - Екологічна альтернатива;

16 - Разом сила;

17 - голос;

18 - Правий сектор;

19 - Громадський рух Миколи Томенка "Рідна країна";

20 - Демократична сокира;

21 - ВО Свобода;

22 - Слуга народу;

23 - УДАР:

24 - Батьківщина.

Кольорові бюлетні. Що вони означають

Зокрема, затверджено кольори бюлетенів:

 • блакитного кольору – з виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, обласної ради;
 • світло-зеленого кольору – з виборів депутатів районної ради;
 • світло-жовтого кольору – з виборів депутатів міської ради;
 • світло-сірого кольору – з виборів депутатів районної у місті ради;
 • кремового кольору – з виборів депутатів сільської, селищної ради;
 • світло-рожевого кольору – з виборів сільського, селищного, міського голови.

Також серед вимог, які встановила ЦВК, – виборчі бюлетені мають бути надруковані державною мовою на однаковому папері та на одному аркуші відповідного кольору. При цьому текстова частина повинна розташовуватися лише з одного боку аркуша.

Бюлетені з виборів депутатів обласних, районних, міських, селищних рад з кількістю виборців 10 тисяч мають наступний, більш звичний для виборців, вигляд.

Як правильно проголосувати:

Документ для волевиявлення нової форми необхідно “читати” по горизонталі: ліворуч буде перелік партій, посередині два квадратики для позначок, а праворуч – пронумерований перелік кандидатів від цієї партії.

Варто звернути увагу, що вносити цифри для голосування за кандидата треба дуже уважно. По-перше, бажано внести максимально точний номер, який зазначено поряд з його прізвищем (наприклад: не 6, а 06; не 1, а 01 тощо). По-друге, цифри необхідно вносити у другий квадратик для позначок, який розкреслено у вигляді трафарету (наприклад: раніше так писали індекси на листівках та поштових конвертах в Україні.

Цифровізація виборчого процесу

Оновились також правила балотування та реєстрації кандидатів. Зокрема, запроваджується цифровізація виборчого процесу.

Тепер штаби отримають можливість онлайн-подавання документів, реєстрації кандидатів, довірених осіб та спостерігачів. Це передбачає усунення зайвого впливу людського фактору у виборчий процес. 

Обов'язкова ґендерна квота

Від кожної партії буде мінімум 5 кандидатів. При цьому запроваджується ґендерна квота: двоє з п’яти кандидатів повинні бути іншої статі. 

У кожній п’ятірці кандидатів від партії має бути щонайменше 2 представники іншої статі. 

Раніше гендерна квота обов’язковою не була. Саме тому партії, які завжди висували більше чоловіків, ніж жінок, наразі інтенсивно шукають кандидаток.

Нагадаємо, місцеві вибори 2020 року відбудуться 25 жовтня. Уже 5 вересня стратувала передвиборча гонитва. До 23 жовтня кандидатам доведеться боротися за голоси українців.Вийти в ефір