Останні новини

Просили судженого та обирали отамана: експертка розповіла про стародавні традиції українців на Покрову

14 жовтня в Україні відзначається День захисника вітчизни та День козацтва. Але крім того, це ще велике релігійне свято - день Покрови. Що означає це свято, на яке Божа мати недноразово захищала українських князів та покровительствувала українським дівчатам?

Про це в ефірі Kyiv Live розповіла релігієзнавиця Ірина Богачевська.

Релігієзнавиця зазначила, що свято дуже давнє. Є легенда, що коли до Константинополя у 910 році підступили огаряни, віруючі молилися в храмі і явилася пресвята Богородиця, яка зняла з себе амофор і захистила місто. І таке, за легендами, було багато разів.

"Колись князь Аскольд підступив до стін Константинополя, і теж Богородиця явила диво: воїни Аскольда не бачили, на кого нападають, бо вона прикрила їх своїм амофором, і, за переказами, Аскольд прийняв християнство, побачивши таке. Багато київських князів традиційно співвідносили з Богородицею свої військові перемоги. Ярослав Мудрий казав, що вона допомогла йому перемогти половців і після цього з'явився храм Софії Київської і церква на Золотих воротах",- розповіла філософиня.

Данило Галицький теж віддавав шану Покрові. Перший український король вважав її покровителькою українського війська.

Окрім своєї воєнної місій, Богородиця вважається заступницею незаміжніх жінок. у якої ті просили судженого.

"Аж до Філіпівського посту(у кінці листопада) настає найкращий час для весіль. І тому дівчата в ніч на Покрову просили Богородицю, аби наснилася їхня доля. "Пресвята Богородиця, покрий землю сніжком, а мене женишком!", - розповіла Богачевська.

Цього дня не можна відмовляти сватам, адже 3 роки вони до тебе не прийдуть, сказала релігієзнавиця.

Також 14 жовтня відзначався кінець сільськогосподарського року: чумаки не їздили за сіллю, з полонин спускалися ті, хто випасав овець. Тому це найкращий час для торжеств. 

Як на всіляке релігійне свято, на Покрову існує багато заборон:

"Не можна шити, вишивати, прасувати, навіть готувати не рекомендували. Але сьогодні потрібно готувати млинці, пироги з капустою, показувати усе те, що лежить в закромах. Час Покрови - це час, коли у господарки все має бути готово на зиму", - наголосила ескпертка.

Традиційно не можна сваритися із сім'єю, зловживати алкоголем. Це кінець року і можливість почати новий - тому козаки вибирали собі отамана саме на Покрову. Час великих сподівань - тому моляться Богородиці, адже вона заступниця перед Богом, резюмувала Богачевська.


Нагадаємо, 14 жовтня з нагоди Дня захисника України на території Маріїнського палацу відбулися урочисті заходи за участі Володимира Зеленського. Президент вшанував пам’ять загиблих військових.

Вийти в ефір