Останні новини

10 фактів про День Гідності та Свободи: що треба знати про державне свято

Цей день відзначають 21 листопада

21 листопада в Україні вже 6 років відзначають День Гідності та Свободи. Свято в Україні, що відзначається щороку 21 листопада на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності (2013 року). Є наступником свята Дня Свободи, що відзначалося 22 листопада на честь Помаранчевої революції у 2005—2011 роках, поки не було скасоване указом Президента Віктора Януковича. Цього року музей Революції Гідності запланував заходи, що триватимуть аж до лютого.

Kyiv Live розповість 10 фактів про цей день, які потрібно знати кожному українцю.

Klichko_leads_the_crowd_away_from_provocateurs_and_trouble.jpg

Фото Wikipedia

  1. Свято є наступником дня Свободи, що у 2005 році впровадив Віктор Ющенко. Його скасував наступний президентк України Віктор Янукович, 30 грудня 2011 року об'єднавши у Свято Соборності та Свободи України.
  2. День Гідності та Свободи знову стало національним святом 13 листопада 2014 року за указом 5-го президента України Петра Порошенка.
  3. Припадає він на 21 листопада, адже саме з цього дня 2013 року почалися 93 дні Майдану, що тривали до 22 лютого 2014. Революція Гідності(таку назву події отримали пізніше) почалася через те, що Янукович відмовився підписувати угоди, які дозволяли Україні ввійти до асоціації з ЄС.
  4. 24 листопада на Майдані Незалежності, що став епіцентром усіх сутичок, пройшла акція, яка зібрала 150 тисяч людей. Її підтримали мітинги по всій країні.
  5. Переломним моментом, що змінив вектор революції з проєвропейської на антиурядову, стала ніч на 30 листопада. Силовики почали розганяти мітингувальників, жорстоко побивши студентів. Тоді на Майдан хлинули мільйони обурених киян та жителів усієї України.
  6. 1 грудня на протест зібралися півмільйона українців - це було Всеукраїнське віче. Міліція, що блокувала підступи до Майдану, відступила.
  7. Ситуація стала критичною 19 січня. 16 числа влада прийняла ряд так званих диктаторських законів. Точка кипіння народного гніву сягнула апогею. Через три дні люди колоною вирушили до Верховної Ради. Вони закидали міліцію та спецпризначенців уламками бруківки, коктейлями Молотова та фаєрами. Міліція використовувала шумові гранати, водомети та гумові кулі.
  8. 22 січня на Майдані загинули перші протестувальники - вірменин Сергій Нігоян та білорус Михайло Жизневський. Це показало багатонаціональність зібраного мітингу.
  9. Найкривавішими днями днями стали 18-21 лютого 2014 року. Тоді від протистояння з силовиками загинули більше ста людей. Саме вони дістали назву Небесної Сотні, ім'я якої носить вулиця Інститутська.
  10. Наступного дня Віктор Янукович втік із країни, а ВРУ 22 лютого ухвалила постанову про його імпічмент.

Нагадаємо, уже в кінці грудня в Україні можуть ввести жорсткі карантинні обмеження.

Про це за підсумками зустрічі з прем'єр-міністром розповів мер Івано-Франківська Руслан Марцінків в своєму Facebook.

Вийти в ефір
16.05