Останні новини

14 лютого: історія Дня святого Валентина

Здавна у кінці другого тижня лютого у світі відзначають день закоханих

Валентинів день - щорічне свято, яке відзначають 14 лютого. Назва походить від імені святого, якого в цей день ушановує католицька церква.

Про історію та традиції цього дня розповість Kyiv Live.

Снимок экрана 2021-02-14 в 09.45.13.png

Історія в релігії

За найпопулярнішою легендою, християнський священик Валентин жив та проповідував близько 269 року до н.е. за римського владики Клавдія ІІ. Той раптово вирішив, що шлюби та кохання відволікають воїнів від служіння імператору та заборонив їм одружуватися. Валентин потайки вінчав закоханих, а коли його викрили - заточили до темниці. Наймичка його тюремника була сліпою, він вилікував її, бо був медиком, та навернув до християнства. Нібито за це його й убили 14 лютого.

Снимок экрана 2021-02-14 в 09.45.58.png

Проте у римо-католицькій церкві, а саме їй історично належить це свято, є щонайменше 3 Валентини. Існував ще італійський святий та богослужитель з Єгипту. Італієць похований разом з римським святим біля воріт Порта дель Пополо, які через це називають воротами Святого Валентина. Згодом останки першого Валентина передали дублінській церкві, де вони зберігаються і донині, а другого - до рідної Тернійської єпархії. 

Вважають, що це свято змінило собою язичницькі святкування на честь Фавна.

Валентинки

Аннали історії зберегли навіть легенду про появу валентинок. Їх винахід приписують герцогу Орлеанському, що в 15 сторіччі, коли перебував у полоні в англійців, надсилав своїй дружині любовні послання. Одна з них і досі зберігається у Британському музеї.

У багатьох церквах Європи, оскільки Валентин був медиком, його ще вважають покровителем психічно хворих. Цього дня в Німеччині, наприклад, різнокольоровими стрічками прикрашають медичні заклади - за легендою, Валентин зцілював епілептиків.

Снимок экрана 2021-02-14 в 09.45.44.png

Українська римо-католицька церква про свято

Як багато язичницьких свят, що відзначають у християнському світі, Валентинів день, який прийшов із заходу неоднозначно трактується нашими єпархіями. Утім, за словами отця Костянтина, вираження християнської любові - це те, чим це свято особливе.

“Християни завжди намагалися якимось чином “освятити” те, що було добре у язичників. Адже християни завжди були експертами від любові, як це доводить історія: історія мучеників, історія святих, які любили насправді”, - зазначив священник.

Православні про Валентинів день

Тим часом богослужителі східного обряду категорично виступають проти комерціалізації цього невластивого православ’ю свята.

“І хоча як християни ми не можемо виступати проти любові, про котру так наголошують цього дня, проте ми чітко розрізняємо справжню жертовну, агапічну любов, котра не обмежується часовими рамками і простором, і цей новопосталий зручний привід для підліткового блуду. Справжня любов випробовується роками та самопожертвою, а не кількістю використаних протизаплідних засобів у ніч на 15 лютого”, - зазначили свого часу в пресслужбі УПЦ КП.

Снимок экрана 2021-02-14 в 09.45.35.png

Святкування в різних країнах

В Англії та Шотландії в старовину на цей день молодь розважалася іграми: у компанії юнаків та дівчат у торбинку складалися імена леді, і той, хто витягнув чиєсь ім’я, ставав “Валентином” юнці. А, відповідно, дівчина була його “Валентиною”. Це означало, що впродовж року вони були леді та лицарем: він складав їй сонети та захищав честь. Також існувало повір’я, що перший зустрічний, що трапиться дівчині, буде її Валентином, хоче вона того або ні. Утім, дівчата взяли за моду гуляти із зав’язаними очима.

У Італії цей день називають солодким, бо коханим традиційно дарують смаколики.

Наші сусіди поляки 14 лютого відправляються до Познані, бо вірять, що там лежать мощі Валентина та його чудодійна ікона. Є повір’я, що сповідь біля неї допомагає у любовних справах.

У Японії до цього дня дівчата ставляться серйозно: вони дарують своїм обранцям шоколад, при чому в цій традиції є два прояви любові. giri-choco, його дарують його друзям, колегам і рідним чоловічої статі. Цей подарунок не має любовного підтексту і сприймається як люб'язність. hon-mei — дарується лише коханим.

Схоже свято є в Піднебесній і 14 березня - тоді юнаки дарують коханим вироби з білого шоколаду.

Останнім часом свято трохи політизувалося: так, його заборонили в Саудівській Аравії, Ірані. У Мумбаї 2004 року радикали-індуїсти спалили валентинки.

Мощі старого Валентина в Україні?

У самбірській греко-католицькій громаді є версія, що частка мощей (череп та кісточки) святого Валентина зберігаються у церкві Різдва Пресвятої Богородиці. Автентичність цієї реліквії нібито підтверджує документ Папи Римського від 1759 року.

“У 1759 році його прах вийняли із землі на цвинтарі святої Прісцилли у Римі. У Ватикані вирішили передати частину мощів у храм тієї землі, якою опікувався святий Валентин. Фрагмент черепа та кілька кісточок закували у скляний гробик, поклали у саркофаг і доправили до Самбора. Від того часу реліквію зберігають у нас”, - розповів у одному інтерв’ю отець Богдан Добрянський.

Свято та маркетинг

Усе частіше останнім часом лунають претензії до того, що день Святого Валентина став надто комерціалізованим. Дарунки - звична справа 14 лютого: у Франції - ювелірні прикраси, у Данії - засушені квіти. В Україні також є безліч способів порадувати коханого: сертифікати, подорожі, освідчення. Проте все це не заважає істинним парам, як у новеллі О. Генрі Дари волхвів, кохати одне одного без будь-яких чеків.

Снимок экрана 2021-02-14 в 09.46.06.png

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
08.03