Останні новини

14 січня: свята, традиції, заборони та чому наші предки могли викинути невдалу кутю цього дня

Читайте у матеріалі Kyiv Live

14 січня — Новий рік за Юліанським календарем (Старий Новий рік). До кінця року залишається 351 день. Цього дня церква вшановує пам’ять святого Василія Великого та Обрізання Господнє.

Kyiv Live розповідає про історію свята, народні прикмети, хто святкує іменини та що заборонено робити в цей день.

святий василій.jpg

Іменини

14 січня День ангела імені відзначають: Василь, Федот, Петро, Григорій, Емілія, Богдан, Федосій, Микола

День святого Василя Великого

Це православне свято відзначається на честь Василія Великого, відомого також як Василь Кесарійський. У четвертому столітті він був архієпископом Кесарії Каппадокійської і прославився як богослов, автор безлічі проповідей і творець ідеї іконостасу. Також цей святий створив текст церковної служби літургії, яка трохи відрізняється від традиційної літургії Іоанна Богослова та зазвичай використовується у Великий піст.

Традиції та звичаї дня

14 січня відзначають Старий Новий рік, і вважається, що Різдвяні Святки досягли свого апогею.

Після дня Василя і до 18 січня, згідно з народним повір’ям, біснувалася нечиста сила. Водночас проводилися народні гуляння з піснями, танцями, колядками – так люди намагалися відігнати від себе зло.

Василь є покровителем свиней, а тому 14 січня моляться за те, щоб домашні тварини не хворіли. Також кажуть: “Прийшов Васильєв день, і зими прийшла серединка”. Старалися провести цей день якомога веселіше. На столі у свято обов’язково повинна бути свиняча голова.

Також 14 січня в православній церкві відзначається Обрізання Господнє. У Писанні сказано, що на восьмий день від Різдва Святе Немовля був обрізаний і іменований ім’ям Ісус, яке означає “Спаситель”. Супроводять цього дня прикмети і традиції.

За однією старовинною традицією 14 січня вариться кутя – спеціальна каша з додаванням маку, родзинок, меду і горіхів. Господині здавна примічали, що якщо горщик з кутею дістали з печі, а він тріснув, то це призведе до нещастя. Сама каша, що вийшла, наваристою і смачною, віщує швидке весілля дітей. Якщо каша 14 січня гірчить – чекай поганих новин. Якщо пророкування було хорошим, кутю з’їдали всією сім’єю. Щоб погані передбачення не справдилися, горщик з кашею викидали в ополонку.

Народні прикмети 

 • Зростаючий місяць в ніч на 14 січня – до сильної повені навесні
 • Якщо вранці йде сніг, то зима теж буде сніжною, а весна настане пізно
 • Спостерігали за напрямком вітру. Вважалося, що якщо він дме з Півночі, то літо буде холодним, із Заходу – непогожим, зі Сходу – посушливим, з Півдня – цілком звичайним, теплим, без особливих температурних перепадів.
 • Якщо людина народилася в Васильєв день, то, згідно з повір’ями, вона буде дуже багатою. В якості оберега їй рекомендується носити яшму.
 • Сильний сніг у Васильєв день – бути хорошому літу. Відлига пророкує прохолодні літні дні
 • Снігопад у Васильєв день – прикмета до того, що чекають багаті врожаї влітку і восени
 • Якщо 14 січня випадає на молодика, це призводить до великої повені
 • Вважається, що якщо 14 січня надіти обновку, то протягом усього року буде супроводжувати удача
 • Бажання, яке було загадане в ніч з 13 на 14 січня, обов’язково збудеться
 • Якщо на дорогах 14 січня ожеледь, це обіцяє урожай

Що не можна робити 14 січня

 • У цей день не можна лаятися і лихословити, думати про погане, оскільки як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш (нехай навіть мова йде про Старий Новий рік)
 • Не можна позичати гроші, щоб не бути в боргах весь рік

Нагадаємо, 14 січня Україна святкуватиме Новий рік за старим стилем. І хоч свято поступово йде в минуле, воно залишається частиною української культури. Цікаво, що радянська влада то боролася з Новим роком, то навпаки культивувало його на противагу Різдву.Вийти в ефір
23.01