Останні новини

15 січня: свято, традиції, іменинники та чому цього дня не можна їсти м’ясо птиці

Читайте у матеріалі Kyiv Live

15 січня церква відзначає пам’ять святого Сильвестра. У Єгипті святкують День посадки дерев. До кінця року залишається 350 днів.

Kyiv Live розповідає, що традиційно робили цього дня, хто святкує іменини та що робити заборонено.

Іменини

15 січня День ангела імені відзначають: Василь, Серафим, Сильвестр, Юліанія (Юліана, Юляна, Уляна).

Релігійне свято

Православна церква вшановує пам’ять римського єпископа Сильвестра I, шанованого в лику святителів. З’явився на світ в Римі, батьки його були християнами. У 284 році за правління Діоклетіана Сильвестр прийняв сан священика. Під час гонінь на християн святий піддавався репресіям за те, що займався похованням вбитих мучеників.

Існує легенда, що Сильвестр зміг звернути до християнства імператора Костянтина, який був язичником. Відповідно неї, імператор проводив гоніння на християн і в покарання за це захворів на проказу. Тоді він попрямував до Сильвестра і попросив про зцілення. Святитель хрестив Костянтина, після чого він одужав. На знак подяки імператор вводить привілеї для християн, оголошує єпископа Риму главою духовенства, зводить храми. Помер святий Сильвестр 31 грудня 335 р.

Сильвестрів день або Куряче свято

За переказом святий Сильветр зловив Левіафана (величезного морського змія) і так зміг запобігти кінцю світу. А ще цей день називали Курячим святом, тому що чистили курник. Вірили, що сьогодні семирічний чорний півень відкладе яйце, з якого влітку народиться Василіск.

У цей день селяни оберігали курники, з метою захисту їх обкурювали. Щоб курочки добре неслися, а курчата не гинули, в сарайчику вішали «курячого бога» – знайдений в землі камінь з отвором посередині. Розмір камінчика був приблизно з гусяче яйце. Через отвор просмикували нитку і вішали талісман в курнику.

Також цього дня заговорювали людей, які страждають лихоманками

Народні прикмети:

  • Якщо в морозний день півні починають рано співати – чекайте відлиги.
  • Якщо сорока шукає притулок серед житла – прикмета до того, що буде заметіль.
  • Якщо людина народилася в Сильвестрів день, то він, швидше за все, буде хорошим птахівником. В якості оберега йому рекомендують носити агат.
  • Якщо ввечері на небі з’явилися хмари, то це обіцяє зміну погоди.
  • Якщо в день 15 січня протерти одвірок заговореною водою, то печалі і хвороби ніколи не увійдуть до оселі.

Що не можна робити

На Сильвестра, зазвичай намагалися не їсти м’ясо. Особливо це стосувалося птиці – прикмети говорять, що робиться це, щоб щастя з хати не полетіло.

Нагадаємо, останнім часом сніг в Києві випадає настільки рідко, що українці радо постять його фото у соцмережах. До захоплених зимовою погодою долучився і президент України Володимир Зеленський - за що й був розкритикований у мережі.


Вийти в ефір
26.01