Останні новини

Топ-15 запитань про вакцинацію

Чого не можна робити до і після вакцинації від COVID

В Україні триває вакцинація, яка посувається не найшвидшими темпами. Зараз, за чергою, роблять щеплення українцям 80-річного віку. Проте, залишками вакцини можуть "уколоти" і більш молодих пацієнтів, які, частенько, гуглять або ставлять лікарям питання, що стосуються вакцинації.

Тож Kyiv Live зібрав запитання про щеплення, які найбільше цікавлять українців, і попросив дати відповіді на них лікарку-епідеміолога Катерину Сояк.

Надалі даємо запитання, яке поставили лікарці - і її "вердикт".

Пити можна – якщо аристократично

Найбільше читачів цікавить - чи можна вживати алкоголь до або після щеплення?

Можу всіх потішити – вживання алкоголю у прямий спосіб ніяк не впливає на вакцинацію - ані на сам процес, ані на стан після щеплення. Але нагадаю, що вживання алкоголю не рекомендовано з боку доказової медицини. Якщо це буде в розумних порціях, то нічого не погіршить, але й не допоможе. Взагалі не існує безпечної дози алкоголю – для когось певна доза може бути безпечною, а для іншого та сама доза – шкідливою. Тому лікарі не радять вживати алкоголь. Проте, якщо ви вжили, наприклад, бокал вина після щеплення або до нього – це жодним чином на вакцинацію не вплине.

1576574835_24.jpg

Поспішай повільно

Чи можна одразу після щеплення сідати за кермо?

Після вакцинування є 30 хвилин, у які за тим, кого щеплюють, стежить медперсонал. Людина має побути під наглядом – раптом у неї проявиться алергічна реакція, якої не очікували. Також може бути ще якась побічна дія, яка зможе проявитись не одразу. На ці випадки маємо за протоколом 30 хвилин – людина буде під наглядом лікаря. Якщо ці 30 хвилин минули, то можна не боятись і спокійно сідати за кермо. Якщо ж це буде за кілька хвилин після вакцинації – ви тільки щепились і одразу втекли від нагляду лікаря, щоби їхати – тоді існує ймовірність, що щось проявиться якраз за кермом. Звісно, це буде недобре, оскільки в дорозі нема кому вам допомогти.

80df4ef3217750b7eedb9e4d96cec97a.jpg

Мочи манту!

Чи можна мочити слід від уколу?

Нещодавно екс-очільниця МОЗ видала цілу книжку, де написала, що мочити манту можна. А відповідно – і всі інші щеплення також. Це жодним чином не впливає на процеси, які відбуваються в організмі. Щоправда, іноді може додати почервоніння шкіри у тому місці, де був укол, але це не каже про те, що це погано.

im578x383-photo_2019-02-08_21-14-02.jpg

Поки без "бумажки" – чекаємо на другий раз

Чи дадуть після вакцинації довідку?

Ні, довідку після першої дози вакцини не дають. Повний процес вакцинування вважається завершеним після 2 дози, тому після першого уколу ставиться відмітка в електронній системі eHealth. Це дані про першу вакцинацію, яку доктор робить.

Там також вся документація, декларація з лікарем і вся історія, яка відбувається за наглядом цього лікаря.

Відмічають всі прийоми, аналізи, які лікар призначає, а також госпіталізації, якщо вони потрібні. Довідку видаватимуть після 2 етапу – якщо документ потрібен пацієнту.

На фото - довідка провакцинованого пацієнта у Великій Британії

На фото - довідка провакцинованого пацієнта у Великій Британії

І без паспорта вакцинації?

Чи впровадять в Україні паспорти вакцинації? 

Питання з паспортами вакцинації – обговорювалось. Але поки що жодних рухів у цей бік не було. Якщо такий документ буде обов’язковим в інших країнах на в’їзд, або в нас будуть послаблення вимог до людей, які провакцинувались - то будуть вводити паспорти. Але, гадаю, це буде складно, адже може викликати численні махінації. Проте не забігаймо наперед – може, й буде актуальним.

Може, маску знову лише на карнавал?

Чи мусить щеплена від COVID людина носити маску?

Безумовно, по-перше, перша вакцинація одразу не дає того імунітету, який необхідний для захисту від інфекції. Тому до 2 дози ми точно намагаємось берегтись і дотримуватись усіх карантинних заходів. Також мусимо пам’ятати, що вакцинація не захищає на 100 відсотків від хвороби. Так, щеплення захищає від важкого перебігу хвороби, але не від вірусу в принципі. Тому тут все одно продовжують бути актуальними міри захисту. Звісно, вони не так будуть критичні, коли українці масово провакцинуються, але поки що – це актуально.

unnamed.jpg

Про всяк випадок – після свят

Чи може щеплена людина переносити коронавірус?

Якщо людина захворіла - вакцинація її не захистила, конкретно її імунітет не виробився - то так. Людина, наприклад, може захворіти тим штамом, який не входив у вакцину. Тобто, якщо з якихось причин людина захворіла - то зараз є видільником цього вірусу - і може його передавати. 

А от захворіти від самої вакцинації в принципі нереально.

Як магнітні бурі ні до чого?

Введення вакцини може дати ускладнення для тих, хто має хвороби серцево-судинної системи? Чи відмовляють лікарі щепитись у період "магнітних бурь"? 

Не доведено, що в АстраЗенеки, або КоронаВаку, які завезли в Україну, є такі побічні ефекти, оскільки вони в інструкції не прописані. Зараз були підозри в цей бік, але знову ж таки – зв’язку з вакцинами не знайшли. Тому на сьогодні і та, й інша вакцина вважається безпечною й рекомендованою до застосування.

Доказова медицина не оперує таким поняттям як "магнітна буря". Така інформація ніяк не коментується лікарями.

1601-headache.jpg

Чи можна вакцинуватись у критичні дні?

Якщо у жінок критичні дні - це не погіршить загальний стан?

Жодного зв’язку поки що не вивили. Вакцина нова, ми про неї мало знаємо. Але з усього заявленого, того, що вже відбувалось із пацієнтами, не має бути нічого негативного під час критичних днів.

Автоімунні захворювання – протипоказання до щеплення?

Чи варто відмовитись від вакцинації людям із важкими хворобами (діабет, рак, автоімунні - псоріаз та екзема)?

У людей з такими захворюваннями – потрібно досить обережно проводити вакцинацію. Але проводити її якраз потрібно – кажу зараз не конкретно про коронавірус, а про будь-які щеплення.

Однак, у цієї групи пацієнтів – великі ризики у процесах вакцинації. Тому є спеціальні протоколи, як вакцинувати таких людей. Але казати, що вакцинація їм не потрібна – не вірно. Для них летальним може бути якраз захворювання. Тому краще провакцинуватись, аніж захворіти. І це стосується багатьох вакцин.

Тобто рішення про вакцинацію приймає лікар індивідуально?

Так, у цьому потрібно розбиратись – у конкретному діагнозі, з конкретним пацієнтом. Таких рекомендацій не даємо на широкий загал, аби не було недопорозмінь.

У кожного "важкого" пацієнта є стадія ремісії, загострення – такі ситуації мають розглядатись індивідуально, із сімейним лікарем, або фахівцем, який "веде" хворобу. Таким пацієнтам, можливо, вакцинація врятує життя. У важких пацієнтів є лікар – або ендокринолог, який "веде" діабет, або онколог… цей лікар має приймати рішення і радити.

210326-124ac825-6565-43f3-8cab-cad8e840ca09-covid_vaccine-750x500.jpeg

Якщо тільки перехворів

Якщо у людини була застуда - можна на щеплення?

Якщо у людини нема клінічних проявів хвороби, організм вже не бореться активно з вірусом, яким людина хворіла, – не буде важко переносити вакцинацію.

Якщо ж людина перехворіла COVID - то робити щеплення не зовсім раціонально в глобальних масштабах – адже країна має витрачати вакцину на групи ризику і на тих, хто в першу чергу потребує. Люди, що перехворіли, не потребують "антитіл" у першу чергу. Але для кожного – це все одно ступінь захисту.

А пацієнтів зі США питають, чи щеплювались від грипу

Чому перед вакцинацією питають про щеплення від інших хвороб?

Вакцини ніяк не мають взаємодіяти. Гадаю, за кордоном питають про попередні щеплення, аби розуміти в майбутньому – чи є такий зв’язок. Це було би логічно, зібрати дані: якого пацієнта ми щеплюємо, які має захворювання, які паралельно були щеплення. Можливо, щоби відстежити побічну дію і попередньої вакцини, яку отримав пацієнт. Якщо вакцинувався 2 дні тому від грипу, а сьогодні від коронавірусу – це нормально, це не погано. Але потрібно розуміти, від чого можуть бути ускладнення – кілька днів відстежуємо побічні реакції.

Чи можна щеплювати вагітних?

Вагітним показана вакцинація. Якщо вагітність важка, виникають ускладнення – тоді варто вирішувати питання з лікарем.

photo_2021-03-26_18-14-29.jpg

А якщо не 36 і 6?

Чи можна вакцинуватись із температурою?

Протипоказанням до вакцинації є температура вища за 38 градусів.

А як із температурою, якщо вона піднімається після щеплення?

Якщо температура після вакцинування піднялась і при ній некомфортно – потрібно збивати. Але це теж індивідуально – якщо людина здатна її перенести – то краще намагатись перенести. Якщо ж температура вища за 38,5 – то є вірогідність, що вона буде продовжувати рости, тому рекомендовано знижувати.

Навіть світ сотворили за 7 днів, а ви кажете 90...

Чому в Україні другий етап вакцинації робитимуть аж за 3 місяці після першого?

Період має бути обумовлений рекомендаціями виробника вакцини – ніхто сам цього не обирає. Виробник каже, які рекомендації по введенню його препарату.

Чи щепитимуть людину, яка захворіє у ці 90 днів?

Навіть якщо людина захворіє між 1 і 2 вакцинацією - щеплення, ймовірно, йтимуть своїм графіком. Розрахунок на те, що ми виробимо імунітет. А те, що ми захворіли посередині – могли "підхопити" й інший штам – навряд це може стати протипоказанням до 2 дози.

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
15.04