Останні новини

Хробаки у захисних масках і "вбивча" назва вакцин: кому вигідні фейки про COVID-19

Які найпоширеніші фейки про коронавірус гуляють мережею та як із ними боротись

Цифрова епоха, яка принесла людству великі можливості, стала водночас полем для поширення величезної кількості фейків (фейк - підробка, фальсифікація - часто використовується щодо неправдивої інформації у ЗМІ, соцмережах - ред.). Неправдива інформація буває як малошкідливою, так і смертельно-небезпечною. Про загрозливі фейки заговорили зокрема під час пандемії COVID-19, оскільки зіграти на людському страху – найлегше, люди стають вразливими і готові вірити у найбезглуздіші теорії всесвітньої змови.

Про шкоду фейків, яка збільшила кількість противників вакцинації в Україні, днями заявив Максим Степанов. Він зазначив – МОЗ разом із міжнародними організаціями поставило за мету боротись із фейковими новинами про COVID-19 і щеплення.

Тож Kyiv Live вирішив зібрати найбільш поширені фейки про COVID-19, засоби захисту та вакцини, які збурили широке обговорення, та пояснити, звідки "ноги (або руки) ростуть".

Так нікого й не чіпували?

Перші "ковідні фейки", звісно стосувались походження самого вірусу, та його (без) небезпечності. Тож, із самого початку пандемії коронавірусу мережею почали поширюватись "сенсаційні" новини. Наприклад, "конспірологи" від північного сусіда розповсюджували фейки про те, що вірус вигадали в лабораторіях НАТО, щоб скоротити населення людства, а тих, хто залишиться, взяти під контроль. В свою чергу, США спалах COVID-19 у своїй державі намагались пов’язати із Путіним, який, нібито навмисно вів тривалу інформаційну кампанію, щоб підірвати авторитет американської охорони здоров’я та й взагалі дискредитувати Захід.

Також у "зиску з коронавірусу" підозрювали відомого американського підприємця, співзасновника Microsoft Білла Гейтса. Буцімто, він вирішив "чіпувати" все населення планети – саме за допомогою вакцин проти COVID-19 (все для того ж тотального контролю). Річ у тім, що підприємець активно вкладав кошти в розробку вакцин і всіляко поширював інформацію про необхідність масового щеплення.

Фейк-ньюз про Гейтса і його "підступний план" збурили акції протесту проти "чіпізації" - у США прихильники теорії змов виходили на вулиці з плакатами на кшталт "нас не чіпуєш".

Фото - suspilne.mediaФото - suspilne.media

"Чіпування від Гейтса" породило купу мемів, а ще змусили самого мільярдера коментувати ситуацію для численних видань.

"Коли зрештою у нас з'явиться вакцина, нам потрібно буде домогтися формування групового імунітету, щоб близько 80 % населення були вакциновані. Але якщо вони будуть думати, що це афера, або що вакцини шкідливі, і люди не захочуть вакцинації, то хвороба продовжить вбивати людей. Тому мене трохи турбує існування всіх цих божевільних ідей. І мене дещо дивує, що частина цих теорій - про мене. Ми жертвуємо гроші для створення інструменту, ми виписуємо чеки фармакологічним компаніям. Так сталося, що в нашому фонді є багато фахівців в галузі фармакології, і нас вважають чесним посередником між урядом і компаніями в тому, що стосується вибору найкращого методу", - сказав Гейтс.

Rysunok8.jpg

мем 4.jpg

До слова, донька Білла Гейтса вчиться на медичному факультеті, і дівчина виявилась ще тією жартівницею. Після того, як вона отримала щеплення від коронавірусу – виклала фото, під яким написала:

"На жаль, вакцина не імплантувала мого геніального батька в мій мозок. Якби ж тільки мРНК мала таку силу!" - написала Гейтс.

фейк3.jpg

Від фейків голова обертом - але ж у ній є мозок

Звісно, у вирі тотальних фейків про вірус опинилась і Україна. Попри те, що чіпізація від Гейтса не мала сильного розповсюдження в ЗМІ та соцмережах, фейкових новин не бракувало. Неправдиві новини вдарили по найнебезпечнішим питанням – українцям почали "доносити", що вакцини шкідливі для здоров'я, викликають непоправні мутації в організмі, а засоби захисту від COVID-19 – мало того, що "неефективні", то ще й несуть загрозу.

Від фейків голова йде обертом, а відрізнити їх буває складно. Про це розповіла співачка Аліна Паш у відео нового проєкту від USAID - роблять серію відео, про те, як відрізняти фейки, із ведучим Микитою Добриніним. Паш підтвердила - неправдиву інформацію про пандемію було складно відрізнити від підтвердженої. 

"Звісно, спочатку було незрозуміло. Може, дійсно це змова, 5-G точки, що відбувається? Я намагалась багато читати. Іноді тяжко було витримати весь цей інформаційний потік. І як знайти правду – це складна штука. Зараз маніпулювати людьми через соцмережі дуже просто. Брехня набагато швидше розповсюджується, у неї одразу вірять люди. Якщо звучить голосна заява, без пояснення, від сумнівного автора, дослідження якого варто би перевірити – тоді мають виникати запитання", - зауважила співачка.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FUSAIDUkraine%2Fvideos%2F403888170717648%2F&show_text=false&width=560" width="560" height="314" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share" allowFullScreen="true"></iframe>

Микита Добринін перерахував пункти. які потрібно враховувати, фільтруючи інфо про пандемію:

  • Ім‘я, посада та регалії – не довіряйте абстрактним "британським", "італійським" та іншим безіменним ученим
  • Гучні заяви, що протирічать офіційній інформації, потрібно заходити на сайти компетентних організацій (наприклад МОЗ)
  • Не вірити рекомендаціям з інтернету – подібних рекомендацій лікарі не дають "універсально", кажуть проконсультуватись зі своїм лікарем
  • Шукати робочий лінк на дослідження, про яке йдеться.

Пропонуємо розібрати найбільш розповсюджені фейки, які гуляють мережею, та прояснити ситуацію.

Топ фейків про COVID-19

Всі індійські вакцини гірші за європейські

Про те, що найбільш поширеним фейком є "неефективність" вакцин, які вже отримала Україна, розповіли у ролику USAID. Ведучий наголосив - таку інформацію поширюють безпідставно. У МОЗ запевнили - виробництво вакцин потребує надзвичайно високих стандартів якості, тому дуже мало компаній можуть запустити такі процеси.

"В Індії працюють понад 3 тисячі фарм-компаній та понад 10 тисяч фарм-виробництв, Індія посідає 3 місце на світовому фарм-ринку. І саме ця країна забезпечує понад 65 відсотків світового ринку вакцин. Індійський Інститут, який виробляє AsthaZeneka (Cоvi Shild), це найбільше підприємство світу з виробництва вакцин. Воно експортує свою продукцію до 140 країн. 65 відсотків дітей на планеті хоча би раз робили щеплення вакциною від цього виробника. Всі вакцини інституту мають відповідний висновок ВООЗ щодо якості та безпечності", - розповів ведучий

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FUSAIDUkraine%2Fvideos%2F962693697870934%2F&show_text=false&width=560" width="560" height="314" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share" allowFullScreen="true"></iframe>

Коментар українських лікарів

Про упередження проти індійської вакцини розповіла Kyiv Live епідеміолог Людмила Мухарська. Вона зазначила, Індія має не лише потужне виробництво, але й конкурентних фахівців.

"Розумію, що люди побоюються, бо є інформація з інших країн, окрім того є географічні побоювання – вважається, що якщо вакцина вироблена в Індії або Китаї, то це апріорі має бути не дуже правильна вакцина. Але я би не прив’язувалась до території – треба розуміти, на якому виробництві їх виготовляють. Наприклад інститут в Індії, де роблять CoviShield – це потужне безпечне за останнім словом техніки й лабораторного менеджменту зроблене виробництво. Багато років воно працює. Виробництво – це не лише обладнання, але й людський потенціал, який має досвід. А саме в індійському інституті, мають досвід виробництва різного плану вакцин. Так само і китайський виробник", - сказала лікарка.

Пфайзер призводить до безпліддя у жінок

Ще одним фейком у мережі є інформація, що американська вакцина Pfizer, яку скоро може отримати Україна, призводить до безпліддя. Фейк також спростували у ролику USAID. Ведучий наголосив - якби описаний принцип був реальним, то жінки ставали би безплідними і від самого коронавірусу.

"Фейкороби поширюють інфу, що вакцина Пфайзер навчить імунну систему організму атакувати білок синсетин, який бере участь у формуванні плаценти. А це, своєю чергою, призведе до безпліддя у жінок. Насправді, якщо вакцина може викликати імунну відповідь проти плацентарного білка, те саме б відбувалось під час захворювання на COVID-19, а це означало би, що мільйони жінок дітородного віку по всьому світі, які перенесли коронавірус за останній рік, не можуть мати дітей. А це не так", - сказав ведучий.

фейк1.jpg


Люди заразились від вакцинації

Також дехто вважає, що захворіти на COVID-19 можна якраз після щеплення. У ролику USAID розповіли - це нісенітниця.

"Неможливо заразитись коронавірусом від вакцин, бо жодна з них не містить живого вірусу, здатного спричинити хворобу. Вакцини "вчать" нашу імунну систему розпізнавати та боротись із коронавірусом. Іноді цей процес може викликати такі симптоми, як лихоманка. Це нормально, і це є ознакою того, що організм створює захист від вірусу. Якщо невдовзі після вакцинації ви все ж отримали позитивний тест на ковід, то можливо, на момент щеплення вже були інфіковані коронавірусом", - зазначив ведучий.

97035435_652316882279089_8788646433679998976_n.png

Китайська вакцина гірша за всі інші

Неправдиві історії щодо китайської вакцини також поширюють в Україні. Невідомо, зіграло більше роль традиційно скептичне ставлення до "Мейд ін Чайна", або давній корупційний скандал, у який потрапив виробник Сіновак. Лікарі стверджують – китайська вакцина мало того, що входить у 13 схвалених до використання в світі, а ще згодом може стати найбільш ефективною – завдяки принципу дії. Ба більше, фахівець імунолог Андрій Волянський розповів у коментарі виданню "Економічні новини", що хотів би вакцинуватись саме китайський препаратом.

"Обрав би інактивовані вірусні вакцини (наприклад Коронавак). Дві причини: по-перше, це класичні вакцини, що не несуть віддалених невивчених ризиків. По-друге, вони забезпечують відповідь на комплекс вірусних білків, а не тільки на спайк-протеїн", - сказав Волянський.

Паразити живуть у масках

Про фейк, що розповсюджується мережею, ніби у захисних масках живуть "хробаки", написали на ресурсі "По той бік новин". Буцімто, дехто помітив у медичних масках чи то черваків, чи то нановолокна, що рухаються.

"Свіжі новини зі світу конспірології! В мережі поширюють вірусні відео про "небезпечних хробаків-паразитів, які живуть у медичних масках". За іншою версією — це "живі наночастинки, що рухаються", - пояснили в пості.

Волонтери спростували фейк, наголосивши, що захисні маски виготовляють із безпечних для здоров’я матеріялів - якщо їх правильно носити.

"Волокна маски не рухаються самі по собі — зрушити з місця їх може електростатичний заряд або протяг. Обидва твердження — фейкові. Чорні волокна, які видають за хробаків або наночастинки, можуть бути як частиною маски, так і потрапили на неї з навколишнього середовища. В кожному разі — це не живі організми і не наночастинки. Це звичайна матерія або якась заблукала ворсинка. Волокна на відео можуть рухатися з низки прозаїчних причин: зміна температури, дихання людини чи подув вітру, електростатичний заряд", - написали волонтери.

Читайте такожВіагра для української влади чи реальне вирішення кризи щеплень? Що відомо про вакцину Pfizer і коли вона буде в Україні

Також у пості наголосили – самий факт, що автори фейкових відео неозброєним оком побачили так звані наночастинки — означає, що це ніякі не наночастинки.

"За різними даними, наночастинки мають розміри від 100 до 2500 нанометрів, а крупні — від 2500 до 10 тисяч нанометрів. Побачити їх майже неможливо (залежить від світловідбивних властивостей)", - написали в пості.

Щоб зрозуміти, звідки виникли чутки про "рухливі волокна масок" - волонтери порадили подивитися відео Цікавої науки про принцип роботи деяких масок, а також прочитати дослідження, в якому порівнюють статичну електрику між шовком та поліестром.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fbehindtheukrainenews%2Fposts%2F903213670502767&width=500&show_text=true&height=751&appId" width="500" height="751" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe>

Вакцина називається "та, що вбиває"

А одним із "найромантичніших" фейків стало побоювання про таємну назву британсько-шведської вакцини AstraZeneca. Так, у соцмережах поширюють хибне твердження, буцімто назва означає "зброя, яка вбиває". Про це також написали на ресурсі "По той бік новин".

"Це ж ще до такого додуматися треба. А спільнота противників вакцини готова повірити у будь-які нісенітниці. До допису додається скріншот вікна Google Translate, в якому видно, мовляв, Astra з санскриту — це weapon (зброя), Ze з польської — that (яка, що), Neca з латинської — kills (вбиває). Якщо провести схожі маніпуляції в Google Translate, то дійсно можна отримати схожі значення. Але це словоблудство. Якщо якесь слово навмання розривати на будь-якому складі — ймовірність, що якоюсь мовою це щось та означатиме — достатньо велика", - зауважили волонтери.

У пості описали історію вибору назви компанії, нагадавши, що насправді вона перекладається… ніяк. "Назва компанії (а відтак і вакцини) AstraZeneca походить від грецького слова astron, що означає "зірка" (згадуємо астрономію;-) Тоді як Zeneca — це назва колишньої британської фармацевтичної компанії. Вона нічого не означає жодною з мов. Походження назви компанії, іменем якої потім назвуть і вакцину, AstraZeneca пояснювала ще задовго до пандемії — 17 жовтня 2019 року. Ще в далекому 1993 році брендинговому агентству Interbrand було доручено вигадати назву, яка починалася б з першої або останньої літери абетки, легко запам’ятовувалася і складалася не більше ніж з трьох складів. Остання вимога — на жодній з мов вона не повинна мати образливе значення. Вибір зупинили на новослові Zeneca", - нагадали волонтери.

Колишній виконавчий директор Zeneca Девід Бернс у січні 2001 розповів цю ж історію британській газеті The Daily Telegraph. "Він сказав, що така назва має перевагу над іншими і дозволила компанії прищепити нову культуру Наприкінці дев’яностих британська компанія Zeneca об’єдналася зі шведською компанією Astra AB, заснованою аж у 1913 році у Швеції. Дві назви склали докупи і вийшло добре знайоме нам AstraZeneca", - написали у пості.

До речі, 25 березня вакцину проти Covid-19 AstraZeneca від однойменної компанії перейменували на Vaxzevria.

Зміна назви не передбачає жодних інших змін. Європейське агентство лікарських засобів схвалило цю зміну.

Сайти, де можна перевірити, чи правдива інфо:

Лапа Кремля, ти?

Західні, російські та китайські виробники ведуть справжню "війну вакцин", а на війні, як ми знаємо, всі методи дієві. Тож активно використовуються методи дискредитації конкурентів. Про це написали "Радіо свобода", посилаючись на повідомлення видання Wall Street Journal, де нагадали про агресивну пропаганду РФ.

"Російські спецслужби почали через мережу пов'язаних з ними сайтів і акаунтів в соціальних мережах кампанію з дискредитації вакцини фірми Pfizer. Послідувала реакція на рівні Держдепартаменту США, представник якого Нед Прайс заявив, що "Росія знову взялася за старе, на цей раз потенційно наражаючи на небезпеку життя людей шляхом поширення дезінформації про вакцини, які щодня рятують життя". Кремль відкинув ці звинувачення. У свою чергу, глава Російського фонду прямих інвестицій (виробника вакцини Sputnik V) Кирило Дмитрієв раніше заявляв про "політичний тиск з боку Заходу", який "постійно бореться з російською вакциною", - написали у виданні.

Масову істерію за допомогою фейків збурюють, зокрема, задля того, щоби підірвати довіру до авторитетних ЗМІ. Про це Радіо свобода сказав експерт Атлантичної ради в області інформаційної безпеки, колишній провідний співробітник East StratCom Task Force Якуб Каленський.

"Дезінформатори активно паразитують на актуальні теми, щоб привернути увагу публіки. А що може бути в ці місяці більш актуальною пандемії? Значною мірою мова йде про продовження протистояння дезінформаторів і "стандартних" ЗМІ, яке почалося раніше і зачіпало політичну тематику. Якщо вам вдасться переконати людей в тому, що "мейнстрім приховує правду", що, скажімо, Бі-бі-сі, Чеське телебачення або Радіо Свобода не говорять про небезпеку, яку нібито несуть з собою щеплення від коронавирусу, то вам буде легше переконати потім публіку в тому, що ці ж самі ЗМІ брешуть, скажімо, про Україну, Сирію, російські допінгові скандали, отруєння Навального та ін", - сказав аналітик.

Як борються з фейками

Через масове поширення фейкових новин найбільші соціальні мережі ввели спеціальні правила. Так, нещодавно Twitter повідомили, що через коронавірусні фейки, видалили 22 400 твітів і закрили або винесли попередження власникам 11,7 млн ​​акаунтів по всьому світу.

25 березня засновник Facebook Марк Цукерберг і керівники Twitter і Google Джек Дорсі і Сундар Пічаї взяли участь в слуханнях у Конгресі США, на яких обговорювалася стратегія цих компаній по боротьбі з дезінформацією про COVID-19. Зараз у FB пости про коронавірус і щеплення мають спеціальне маркування.

фейк5.jpg

Також в Україні до боротьби з фейками підключили Кіберполіцію.

А як же свобода слова?

Коли мова йде про інформацію як таку, доречно виходити з принципу, сформульованого колись американським політиком і аналітиком Петом Мойніханом: "У кожного може бути своя думка, але не може бути своїх фактів".

Про це Радіо свобода сказав аналітик Якуб Каленський.

"В тому сенсі, що факти завжди одні, хоча їх інтерпретації можуть бути різними. Дезінформація - це інформація, невідповідність якої реальності можна довести. Тобто мова тут йде не про думки, а про факти. Якщо хтось стверджує, скажімо, що носіння масок викликає розвиток ракових захворювань, або що сама пандемія COVID-19 являє собою частину якогось підступного плану "глобальних еліт" щодо скорочення чисельності населення планети, то це не думка, а брехня і поширення паніки. За такі речі слід карати в рамках діючих законів. Адже якщо слідувати принципу визнання брехні всього лише "думкою", то потрібно легалізувати, скажімо, фінансові махінації або шлюбні афери. Адже це те ж саме", - сказав аналітик.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
22.04