Останні новини

23 квітня: свята, традиції та чому не можна танцювати і співати на Терентія Маревного

У православ’ї в цей день вшановують мученика Терентія і його дружину.

23 квітня — 113-й день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 252 дні. За прикметами, на 23 квітня судили про врожайність хліба. У народному календарі дата отримала назву - Терентій Маревний. У православ’ї в цей день вшановують мученика Терентія і його дружину, які постраждали при правлінні імператора Декія (249-251).

Терентій.jpg

Фото: То є Львів

Читайте також: Чистий четвер 2021 - коли відзначається та як правильно провести цей день

Іменини

23 квітня День ангела імені відзначають:

Православні: Олександр, Африкан, Зенон, Максим, Терентій, Федір, Яків

Католицькі: Адальберт (Войтех), Юрій

Свято

Імператором був виданий указ, в якому наказувалось всім особам, котрі перебувають у підданстві держави, принести жертви ідолам. Коли указ отримав правитель Африки, він скликав усіх на площі і, показавши страшні знаряддя тортур повідомив, що кожна людина повинна принести жертву, в іншому випадку - її чекають страшні муки.

Більшість людей, злякавшись тортур, погодилися, але святий Терентій і з ним сорок християн відмовилися брати участь в жертвопринесенні і заявили про свою вірність Спасителю. Терентія і трьох його найближчих друзів кинули у темницю, а інших мучеників спочатку намагалися вмовити відректися від Христа, а коли це не допомогло, піддали страшним мукам. Після жорстоких катувань страждальців привели в храм і ще раз запропонували поклонитися ідолам, але по молитві мучеників статуї і храм зруйнувалися. Тоді розлючений правитель видав указ - стратити мучеників.

Після страти 36 християн правитель закликав до себе Терентія і його найближчих друзів, показав їм тіла вбитих і ще раз запропонував принести жертву ідолам, але чоловіки відмовилися. На них наклали важкі кайдани і вирішили морити голодом. Вночі в темницю з’явився Ангел Господній, зняв зі страждальців кайдани і наситив їх. Вранці варта знайшла в’язнів бадьорими і веселими. В темницю навели змій і всяких гадів, але вони не зачепили святих мужів. Бачачи своє безсилля, правитель наказав обезголовити чоловіків. Їх святі тіла з честю поховали християни за містом.

Традиції та звичаї

23 квітня здавна вважається енергетично потужним днем. На цю дату можна намічати багато зустрічей, справ, заходів, вирішувати складні питання, все вийде.

За стародавнім звичаєм сьогодні спостерігають за сходом сонця!

Слов’яни, 23 квітня, намагалися рано прокинутися, вийти на вулицю і уважно подивитися на схід, щоб не пропустити момент, коли сонце зійде.

Взагалі для наших предків поняття «сходу» і «заходу» сонця були дуже важливими. Вважалося, що могутнє світило сонце народжується на сході і дарує життя всьому живому на землі.

З приходом на Русь християнства люди стали вірити, що на сході живе Бог, а на заході, де в кінці дня сонце ховається за горизонт, вічний людський супротивник і ворог - Сатана.

Селяни, 23 квітня, спостерігали за сходом сонця, щоб дізнатися, який урожай чекати майбутнім літом.

Якщо воно викочується з-за обрію ясне, значить, озимі можуть не зійти, доведеться поля переорати і посіяти ярі. Якщо ж сонце сходить червоне, а навколо туманна димка, можна чекати хлібородного літа.

Існувало народне повір’я, хто рівно опівдні, 23-го квітня, на яскраве сонце погляне, у того "пелена з очей спаде".

Так, що, якщо у вас є проблеми із зором - виходьте опівдні на вулицю і зверніть свій погляд до небесного світила, після чого тричі перехрестіться.

Головні повір'я 

На Терентія Маревного каялися грішні дружини.

Ще в цей день ворожать на найближчі три місяці. Дивляться у вікно, кого першим побачать:

 • молода жінка або чоловік – до спокійного і заможного життя;
 • сім’я – до примирення ворогуючих і добрих відносин з родичами;
 • літня жінка – до хвороб і невдач;
 • кішка – до прибутку;
 • собака – до печалі;
 • птиці – до нового цікавого знайомства і отримання важливих звісток.

Стародавні слов’яни вірили, що 23 квітня сонце може показуватися в серпанку, “в мареві”. Якщо такий серпанок був, це означало, що цього року буде хороший урожай злакових. Причому, чим довше сонце знаходиться в серпанку, тим кращим буде врожай.

Народні прикмети на 23 квітня

 • Якщо ж небо було ясним, без найменшого натяку на серпанок – гарного врожаю не чекай.
 • Вранці туман проти сонця – до дощу.
 • Якщо з’явилися сережки на ліщині, то більше морозів не буде.
 • Молоді павуки з’явилися — теплі дні настануть.
 • Якщо старі павуки 23 квітня сидять на павутині високо, то вночі можливі заморозки.

Заборони

 • В цей день не можна співати і танцювати, також не рекомендується справляти голосно день народження.
 • Не можна вживати спиртне в цей день.
 • Не можна лаятися, критикувати і злитися.

Нагадаємо:

 • У травні очікується перехід Сатурна до ретроградного руху. Тому розслаблятися протягом місяця не варто, важливо працювати в тому ж темпі, що і раніше.
 • У неділю, 25 квітня, православні християни відзначатимуть свято, яке передує Великодню, - Вербну неділю по-народному або Вхід Господень в Єрусалим. Цього дня у храмах звершується богослужіння та освячується верба.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є! 

Вийти в ефір
10.05