Останні новини

23 лютого: свято, традиції, прикмети та чому на святого Прохора не можна їсти раків

Цей день вважали поворотним на весну

23 лютого — 54-й день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 311 днів. Цього дня церква вшановує пам’ять святих Прохора та Харлампія. Також раніше цей день вважали поворотним на весну.

Kyiv Live розповідає про історію свята, іменини, народні прикмети та заборони.

Читайте також: Гороскоп на 23 лютого

Іменини

23 лютого День ангела святкують: Анна (Ганна), Антон, Антоніна, Валентина, Василь, Гаврило, Галина, Герман, Яким, Лука, Павла, Порфирій, Прохор, Семен, Харлампій.

Релігійне свято

У православ’ї 23 лютого відзначається пам’ять святих Прохора і Харлампія. З кожним днем відчувається наближення весни. Куштувати страви з риби дозволяється, незважаючи на те, що цей день випадає на піст. У народі говорили, що 23 лютого потрібно обов’язково помолитися святому Харлампієві, щоб отримати захист від загибелі без покаяння – це вважалося найстрашнішою смертю для православного християнина, оскільки тільки розкаялася душа може потрапити в рай.

Преподобний Прохор був ченцем у Києво-Печерській лаврі. Жив він за часів правління князя Святополка. Як відомо, князь був дуже жорстокою людиною, всіляко утискає населення Києва. Після того як на російську землю прийшло військо половців, настали жорстокі голодні часи. В цей рік і з’явився в Печерському монастирі людина, яку звали Прохором. Він хотів стати ченцем і присвятити своє життя служінню.

Відмінною особливістю цієї людини було те, що харчувався він виключно лободою і водою. Прохор навіть навчився сам і навчив інших ченців робити з лободи хліб. Люди говорили, що Господь знає про голод, тому-то і збільшив число виросла в той рік трави. Такий урожай рятував населення від голоду.

Народні прикмети

  • Вважається, що з цього дня морози починають слабшати: "Прийшов Прохір – весна у двір заглянула".
  • Сильні морози в цей час бувають зазвичай вночі.
  • Ясний місяць на небі віщує грозові дощі.
  • Морозна погода – до теплого березня. У народі говорили: "На Прохора зима лютує, але весну чує".

Що не можна робити

  • На Прохора намагалися не їсти раків, рибу та інші морепродукти. Вважалося, що можна захворіти онкологічним захворюванням.
  • Чоловікам в цей день краще відмовитися від фізичної роботи, тому що нічого виходити не буде.

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
01.03