Останні новини

27 жовтня: чому "брудна" Параска стала заступницею жінок, які прикмети та заборони діють на це свято

27 жовтня українці та увесь православний світ відзначає день Параскеви П'ятниці. Ця свята дорівнювала давньому образу богині Мокоші і тому вважалася жіночою покровителькою. Її також прозвали Грязницею, бо цей день ніколи не проходив за хорошої погоди.

Kyiv Live розповість про історію свята, його традиції та що не можна робити цього дня.

27 жовтня - Параскеви П’ятниці

Фото "То є Львів"

Історія

За народним календарем 27 жовтня – день Параски або Параскеви. Параску часто називають Грязницею, тому що в цей день псується погода і йдуть сильні дощі. На Параску люди задобрювали домовика – для нього у дворі на ніч залишали їжу. Вважалося, що домовик захищає домашню худобу від хвороб, тому з ним потрібно мати хороші відносини. Також 27 жовтня заборонялося голосно сміятися і жінкам розчісувати волосся, щоб не накликати на себе нещастя.

У східних слов’ян свята Параскева тісно пов’язана з давнім язичницьким образом богині Мокоші. Її шанували як хранительку жіночих традицій, цілительку хвороб, заступницю вaгітних і породіль, а також господиню земної вологи.

Параскева шанується як покровителька всякої жіночої зимової роботи, а тому має й інші назви: Льоняниха, Трепальниця. Саме від цього дня жінки приступали до зимових видів роботи: прядіння, тіпання льону, шиття, вишивання.

Якщо день пам’яті святої припадав на п’ятницю, відзначали особливе свято − Параскеву П’ятницю. Крім того в народі святу називали Параскевою Грязнухою за те, що цей день зазвичай буває сирим, сльотавим, дощовим.

Рідко коли на Параскеву було сухо або випадав сніг. Наші предки 27 жовтня з дому нікуди не виходили, тому що по бруду не те що в далекий шлях, до сусідів було не дістатися. Влаштовували ввечері посиденьки за самоваром зі смачною випічкою, розповідали життєві історії. А жінки бралися за зимові рукодільні роботи — пряли, шарпали й м’яли льон.

Прикмети

  • Багато бруду на Параску – сніг, який випаде в наступний раз, приведе до справжньої зими і вже довго не розтане.
  • Якщо людина народилася 27 жовтня, то її талісманом є камінь топаз. Крім того, говорили, що такій людині необхідно буде багато працювати, щоб досягти поставлених цілей, якими б вони не були.
  • Зоряне небо яскраве – буде гарний урожай.
  • Вітряна і суха погода 27 жовтня – літо наступного року буде сухим і неврожайним.
  • Брудно, а слід від кінського копита повністю наповнюється водою – скоро настане зима.
  • Голосно каркають ворони – чекай відлиги.
  • Хмарна і сніжна погода – прикмета того, що в травні буде негода
  • Ліс покрився інеєм – це обіцяє багатий урожай вівса. Дощ завжди йде до хорошого врожаю пшениці.

Що не можна робити

27 жовтня заборонено працювати, прясти, прати, орати, щоб “не запорошити Параскеву і не засмітити їй очі”. У народі вірили, що якщо порушувати заборону, то святая покарає хворобами. Також було заборонено веселитися, бо вважалося, що “хто на Параскеву багато сміється, той в старості буде багато плакати”.

Дівчата в цей день моляться про вдале заміжжя, матері — за здоров’я дітей. Параскева вважається покровителькою породіль. Тому вагітним жінкам в цей день не можна розчісувати волосся — наші предки вважали, що так можна прогнівити святу і позбутися її допомоги.

Довго не їсти, аби побачити Богородицю

В Україні був переказ про 12 п’ятниць, які треба вшановувати суворим постом. Після шостої із 12 п’ятниць нібито вві сні з’явиться Параскева П’ятниця. Вона відкриє людині половину її майбутнього. А після дотримання всіх 12 п’ятниць — повністю все, що чекає.

1. Перша п’ятниця Великого посту — оберігає від несподіваної смeрті

2. П’ятниця перед Благовіщенням (7 квітня) — ім’я того, хто постує, буде записане в Бога

3. Страсна П’ятниця — оберігає від страшних хвороб

4. П’ятниця перед Вознесінням — оберігає від утoплення

5. П’ятниця перед Трійцею — охороняє від мyки вічної

6. П’ятниця перед Петрівським постом — береже від великого смутку

7. П’ятниця перед Різдвом Івана Хрестителя (7 липня) — від вогню захищає

8. П’ятниця перед днем Іллі Пророка (2 серпня) — охороняє від грому та блискавки

9. П’ятниця перед Успінням (28 серпня) — оберігає від лихоманки

10. П’ятниця перед Кузьмою й Дем’яном (14 листопада) — боронить від голодної смeрті

11. П’ятниця перед днем Архістратига Михайла (21 листопада) — ім’я того, хто постує, буде записане в Богородиці

12. П’ятниця перед Різдвом (7 січня)— той, хто постує, при смeрті побачить Богородицю.

Нагадаємо, вже відгуділи "достославні" вибори, другий тур ще невідомо, коли буде, тож можна спокійно розслабитися, відкинутися на кріслі й спитати "що там у зірок?". І ні, не у скандальної екс-моделі Окунської, а інших, тих піднебесних зірок. Kyiv Live нагадує, що з нашими гороскопами життя стає кращим.

Вийти в ефір
03.12