Останні новини

30 років без Цоя: яке місце в Києві пов'язане із культовим музикантом

15 серпня 1990 року в автомобільній аварії розбився культовий радянський співак, музикант та актор Віктор Цой. Як його життя пов'язане з Києвом та чому люди різного віку, минаючи дерево біля озера Тельбін на Березняках, наспівують "Перемен" або "Групу крові"?

Kyiv.live розповість, де і чому в столиці знаходиться верба, пов'язана з культовим співаком.

"Дерево Цоя" в Киеве. Фото: "Сегодня"

Фото з видання "Сьогодні"

Та спочатку передісторія.

Журнал "Фокус" написав про історію створення фільму. У 1986 році, за декілька тижнів після Чорнобильської катастрофи, яка струсонула життя всіх людей Радянського Союзу, у Києві випускник режисерського факультету університету Карпенка-Карого знімав свою дипломну роботу. Сергій Лисенко хотів зняти музичну короткометражку, у якій би герой всім сердцем тягнувся до музики, але в житті щось постійно б йому заважало. З маси пістрявих рок-виконавців того часу він обрав групу "Кіно". Кінострічка "Кінець канікул" з неповторним саундреком - 4-ма піснями, кліпи до яких і стали музичним фільмом - знімалася у Києві і тут ми бачимо відомий кожному жителю Березняків пляж біля озера Тельбін, де багато років до і багато років після зйомок росте велика розлога верба. Тут Цой став героєм дипломної роботи киянина.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/fTkTmpGFuJE" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Відео з YouTube каналу Олександра Івнева

Фільм знятий. Сергій Лисенко не захистився, бо його одягнені в чорні герої-"маргінали", революціонери, не сподобалися художній комісії. Цой розбився через чотири роки.

А дерево й сьогодні знаходиться біля озера Тельбін на Березняках. "Я посадил дерево… Мне кажется, что это мой друг, мне кажется, что это мой сын...", - так співав соліст "Кіно". Звісно, він не садив вербу, що прославилася завдяки тим зйомкам. Але у лютому 2020 році місце, що й так було Меккою для фанів Цоя, рішенням КМДА стало ботанічною пам'яткою. Отже, його не зрублять і не побудують тут якийсь ТЦ. І отже, 21 червня, на день народження кумиру мільйонів, там знову зможуть зібратися та проспівати: "Песен ещё ненаписанных сколько? Скажи, кукушка, пропой. В городе мне жить или на выселках, камнем лежать или гореть звездой.."

Нагадаємо, "Книжковий Арсенал" назвав 5 найгарніших книжок 2020 року. Список - у нашому матеріалі.

Вийти в ефір