Останні новини

6 січня: свято, традиції та чому не можна забороняти колядувати у своєму домі на Різдво

Цього дня прийнято не вживати їжу до першої зірки

6 січня православні християни та греко-католики святкують Навечір’я Різдва Христового або Святвечір. У західній традиції цей день є іншим релігійним святом - Богоявленням (Хрещенням).

Про традиції Святвечору, прикмети та що заборонено робити цього дня розповідає Kyiv Live.

wigilia.jpg

В дохристиянську епоху 25 грудня (або 6 січня) в Римській імперії відзначалося язичницьке свято Сонця. Християни прагнули витіснити це поширене свято. Перші згадки про святкування народження Христа з'явилися у середині IV століття. За біблійними переказами, Ісус народився у сім’ї Марії та Йосипа у Віфлеємі. Його родина тікала від царя Ірода, що велів убити всіх новонароджених в царстві Юдеї, бо боявся приходу Месії.

Святий вечір - це вечір перед Різдвом, коли сім'я збирається разом та накриває стіл дванадцятьма пісними стравами.

6 січня закінчувався сорокаденний різдвяний піст, який передує святу, але вечеря все ще має бути пісною Скоромні страви починають вживали вже в день самого свята після богослужіння в церкві.

Традиції дня

Здавна Святий вечір було прийнято зустрічати вдома з родиною за великим столом. Після того, як на небосхилі з’являлась перша зірка - господині накривали на стіл дванадцять пісних страв, що символізують дванадцять апостолів. Також було прийнято не їсти нічого впродовж дня та чекати сходження зірки.

Перелік страв не строгий і визначається за бажанням господарів. Але обов'язковими на столі є кутя, узвар та вареники з грибами чи капустою. Часто також готують грибний суп, пісний борщ, смажену картоплю, тушковану капусту, голубці з кашею. Риба в цей вечір дозволена - на стіл подають солоного оселедця або заливне.

Першим за стіл має сідати хазяїн дому. За стіл обов'язково сідає вся родина. Додому запрошують бабусь та дідусів. Ходити в гості цього дня не прийнято. Перед тим, як почати їсти, голова сім’ї підкидає ложку куті до стелі. Якщо кілька зернять прилипне - рік буде врожайним. На стіл також ставлять тарілки для померлих родичів і для тих, кого зараз немає вдома.

Більше того, раніше святою вечерею пригощали й благословляли свійських тварин. Господар обов’язково благословляв хлібом худобу, аби наступного року добре паслася та давала приплід.

Народні прикмети:

  • Сніг падає рясно – влітку буде хороший урожай яблук.
  • Якщо 6 січня на небі видно Чумацький шлях, значить, літо буде теплим.
  • На багату кутю зоряне небо – кури добре будуть нестися і народить горох.
  • Якщо на Святвечір попаритися в лазні, то це дасть людині захист від хвороб на весь майбутній рік.

Що не можна робити у переддень Різдва:

  • Не можна сідати до столу, поки не зійде перша різдвяна зірка.
  • Не сідайте до Святої вечері в чорному одязі.
  • Не виносьте в цей день з дому сміття.
  • У Святвечір не можна займатися шиттям і рукоділлям.
  • Не забороняйте колядувати в вашому домі. Якщо не впустити колядників – від вас піде успіх, якщо ж впустите – чекайте достатку і процвітання.

Нагадаємо, в Україні різдвяні свята тривають з вечора 6 січня по 14 січня - Старий Новий рік. Протягом усього цього часу прийнято колядувати, щедрувати та засівати.

Вийти в ефір
26.01