Останні новини

"Червоні пазурі й статевий орган лева мають бути": геральдист пояснив доцільність великого герба

19-го листопада 2020 оголосили переможця конкурсу на великий державний герб України. Перше місце посів проєкт графіка Олексія Кохана, створений 1997-го року. "За Ющенка", у 2007-му проєкт вже брав участь у конкурсі, але тоді його не затвердили. Есперти висловили думку, що тоді бракувало фахового журі.

Зображує державний символ – Тризуб із фігурами архистратига Михаїла і лева в короні. Над Тризубом зображена козацька хоругва.

Проєкт-переможець викликав широке обговорення і майже скандал в мережі.

125954651_4608394595869366_1917055721455436769_n.jpg

Українці розкритикували герб за "дивні деталі". Так, багато користувачів мережі звернули увагу на червоні пазурі лева і "анатомічне" зображення тварини з усіма "інтимними подробицями". Також ескізу закидають "совковість" і "відсутність композиції". Користувачі мережі пишуть, що елементи на зображенні не співпадають за стилем, тоном і масштабом.

Натомість геральдист Олександр Алфьоров написав у коментарях, що у справі створення гербів не може бути такого поняття як "смак", проєкт розроблений за чіткими законами геральдики.

photo5312150233733509461.jpg

"Мені дуже боляче, коли соцмережі "пухнуть" від обговорень історії. Чомусь всі думають, що можна всім бути спецом з історії чи геральдики. У більшості – історія – це не знання, а відразу позиція! Погано, що нема 1/100 позицій з біо-хімії чи квантової фізики. Добре, тоді ось вам "їжа для роздумів". Готуйтесь до шоку. - написав експерт у Facebook. - Розкрию секрет Тризуба)). Чи знаєте Ви, що коли тризуб став гербом України, про існування цього знаку не знало 99,99% українського народу? Це було трохи більше 100 років тому. А чи знаєте Ви, що серед тих, хто знав про існування тризубу – було кілька ідей його пояснення, зокрема, що це сатанинський символ? От просто уявіть, що у абсолютно переважній більшості з Ваших прадідів-прабабок не було жодної уяви, що воно за знак на грошах УНР. І ніхто їх не питав. І всім нам жити з цим!"

  • Тлумачення елементів на гербі

Алфьоров пояснив, що деталі проєкту, за які критикують зображення в мережі, відповідають нормам і законам геральдики.

"Не насміхайтесь – бо переконаний, що половина з вас не розуміє символів (делікатно: Лев – герб Королівства Русі /а не Галицький/, Козак з мушкетом – герб Гетьманщини /до речі, ви ж банально знаєте справжню назву нашої країни періоду Гетьманщини?/, а архистратиг Михаїл – покровитель українського воїнства), - написав геральдист. - Не смійтесь із лева (делікатно: пазурі мають бути червоні, і має бути статевий орган). Ба, більше – дуже прошу Вас зрозуміти геральдику – гербом України залишається Тризуб. Все, що навколо щита, в якому тризуб – це т.зв. позащитові елементи, які у нашому варіанті є щитотримачами, тобто другорядними елементами. Вони лише є додаткові фігури, що відбивають історичну тяглість", - написав експерт.

алі.jpg

Також Алфьоров відзначив, що "політизація" результатів конкурсу тільки погіршує ситуацію. 

"Не захищаю проєкт Великого герба України, а лише прошу бути адекватними.

Ви знали про конкурс? Подавали б свої пропозиції. Не згодні з рішенням – обґрунтуйте і подайте листи. Не треба Великий герб – можна прибрати цю позицію з Конституції. Все можна, але лише прошу – не політизуйте це питання – бо через це смердить", - додав Алфьоров.

  • Проєкт Дмитра Дубілета

Третє місце на конкурсі посів проєкт герба бізнесмена, екс-міністра Дмитра Дубілета. У зображенні використали оригінальний прийом – закодували слово "Україна".

Про це Дмитро Дубілет написав у соцмережах.

"Над створенням нашого варіанту працювало 12 чоловік, включаючи Івана Турецького, одного з творців тризуба. Іван - відомий геральдист і художник зі Львова.

Ми знайшли, як мені здається, дуже оригінальний прийом. У наших ескізах ми зашифрували в зображенні код 0101010101000001, що в перекладі з бінарного коду означає UA, тобто Україна. Це символізує сучасність України, прихильність до цифрового розвитку, ІТ-індустрію (у всіх проектах на гербі представлена ​​тільки аграрна індустрія).

Цей шифр не видно, якщо цього не знати. Але це був би дуже оригінальний хід, про який написала б вся світова преса", - пояснив Дубілет.

  • Варіанти гербу, які виглядали сучасно 

Творча група подала ще два варіанти ескізів із "нетиповою" символікою та сучасними рішеннями:

Також один з наших варіантів містив дівчину з книгою і гілкою оливи. Книга символізує знання, олива - світ. І, в цілому, цей образ доповнював би козака з рушницею (який, нагадаю, є обов'язковим елементом за Конституцією).

Наша група зробила все варіанти в досить лаконічному стилі. Ми спеціально збільшили розмір тризуба і нічого не розміщували над ним, щоб герб не виглядав, як сервант бабусі, а мав акцент саме на малому гербі.

Крім того, одним з варіантів нашої групи був герб, виконаний в дуже сучасному стилі, з серйозним відступом від канонів геральдики. Він виглядає круто, сучасно, і, до речі, відповідав умовам конкурсу. Хоча ми, звичайно, не сумнівалися, що комісія його забракують", - написав Дмитро Дубілет.

photo5312150233733509417.jpg

Також Дмитро Дубілет поділився думками щодо герба-переможця і відповів на закиди користувачів про доцільність великого герба взагалі.

"Чи потрібен Великий герб України взагалі? Звичайно, це не найважливіше питання, але все ж він прописаний в Конституції ... Якщо б ми вибрали по-справжньому крутий, прогресивний герб, ми б заявили про себе на весь світ. Багато країн мають і малий і великий герб (Латвія, до речі, має три). Українські міста також часто мають два герба. І це ні скільки не повинно применшувати тризуб, який ми всі так любимо.

У гербі, який посів перше місце, одним з щитотримачів є архангел. Особисто я вважаю, що у світській країні на державну символіку не повинно бути релігійних символів.

Іван Турецький нам розповідав, як свого часу відбивався від побажань депутатів розмістити на тризубі християнський хрест. І, як ми знаємо, відбився. Я вважаю, що ми всі повинні бути йому за це вдячні", - зазначив екс-міністр. 

До слова, друге місце в конкурсі не присудили. 

  • Що буде з гербом далі 

Тепер ескіз великого герба має бути схвалений ВР України.

Заступниця голови Комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики і заступниця голови фракції "Слуга народу" Євгенія Кравчук вважає за доцільне, аби в Раду передали більше, ніж один варіант ескізу великого Державного Герба України. Про це вона написала у Facebook, запостивши макети герба Дубілета.

Раніше ми писали, що потрібно знати про День Гідності й Свободи. Що потрібно знати про державне свято.

Вийти в ефір
29.11