Останні новини

"Мінімалка", освітні заклади, інфляція та нові штрафи: що зміниться у вересні 2020 у Києві

На українців з вересня чекає низка змін в економіці та освітній сфері.

Kyiv Live розповість, що очікувати й до чого готуватись у вересні часів коронавірусу.

Кількість хворих на коронавірусну інфекцію, які потребують госпіталізації, за місяць може зрости втричі. Такий прогноз секретаря Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов.

"При тих темпах, які у нас сьогодні є, на 1 вересня ми можемо очікувати 14-15 тисяч хворих у стаціонарі. А цифра 25-28 тисяч для нашої країни може бути вже критична саме для медичної галузі",- заявив Данілов.

Лікар-інфекціоніст, кандидат медичних наук Віталій Янченко зазначив, що Україна поступово виходить на пік захворюваності.

"А верхня точка – перші три тижні вересня. Діти підуть до школи, і хоча вони хворіють легко, але з такою ж легкістю і поширюють вірус. Це небезпечно для людей старшого віку, а також тих, у кого низький імунітет", - зазначив Янченко.

26 серпня Кабінет Міністрів ухвалив рішення про продовження дії адаптивного карантину до 1 листопада 2020 року у зв’язку з погіршенням епідемічної ситуації щодо COVID-19.

"Сьогодні на засідання уряду ми розглянемо питання про продовження адаптивного карантину на 2 місяці. Обмеження і зонування територій по кольорам будуть діяти щонайменше до 1 листопада", - сказав Шмигаль.

За його словами, нині влада готує лікарні до приймання хворих у рамках другої хвилі COVID-19, закуповують засоби індивідуального захисту для медиків.

Збільшення мінімальної заробітної плати в Україні

25 серпня на черговому засіданні ВРУ прийнято в цілому президентський законопроєкт №3963 "Про внесення змін до Державного бюджету на 2020 рік" щодо збільшення розміру мінімальної заробітної плати. Його підтримали 295 нардепів.

Законопроєктом передбачено, що з 1 вересня 2020 року мінімальна зарплата становитиме:

 • у місячному розмірі- 5000 грн (зараз 4723 гривні);
 • у погодинному розмірі - 29,2 грн (зараз 28,31 гривні).

Крім того, Кабмін має забезпечити з 1 вересня 2020 року підвищення розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1 тарифного розряду Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери для забезпечення збереження співвідношення між розмірами посадового окладу працівника 1 тарифного розряду цієї Єдиної тарифної сітки та мінімальної заробітної плати.

“Сума буде невелика, і охоплена кількість людей невелика. Десь на 1,5 мільйона пенсіонерів вплине підвищення заробітної плати. Мінімальна зарплата 4723 грн з вересня буде 5000 грн. Якщо прийме це Верховна Рада, на 40% від мінімальної зарплати буде мінімальна пенсія для осіб, які мають 65 років”, – заявив радник міністра соціальної політики України Микола Шамбір в ефірі каналу “Україна 24”.

Зараз мінімальна пенсія для тих, хто досяг 65 років і виконав вимоги щодо стажу становить 1889 гривень.

Навчання у школах в умовах пандемії

У зв’язку зі складною епідемічною ситуацією традиційних лінійок на честь свята Першого дзвоника не буде. До того ж на карантин планують закривати навчальні заклади в містах та районах, що потрапили до “червоної” зони, де високий рівень захворюваності на коронавірусну інфекцію.

Як зазначив в.о першого заступника голови Київської міської державної адміністрації Валентин Мондриївський, у Києві можуть закрити школу в тому випадку, якщо у вчителя буде діагностовано коронавірус. Може бути прийнято рішення, згідно з яким або школа буде закрита, або вчитель чи клас підуть на карантин.

Відомо, що мінімум до 6 вересня у школу не підуть школярі у містах Дубно та Острог, Костопільському, Радивилівському та Рівненському районах Рівненської області.

Так, Міністр охорони здоров'я Максим Степанов на брифінгу 25 серпня вже озвучив основні рекомендації МОЗ:

 • учням 1-4 класів можна буде переміщатися по школі без маски або респіратора,
 • у "помаранчевих" регіонах педагогам рекомендують використовувати під час занять захисні щитки (у "жовтій" і "зеленій" зонах – дотримуватися дистанції),
 • допуск учителів на роботу – після вимірювання температури, якщо в одного учня виявляють коронавірус, весь клас іде на самоізоляцію.

Навчання у вишах почнеться 1 вересня для старших курсів, а  з 15-го для першокурсників. У випадку необхідності, заклад вищої освіти може самостійно ухвалити рішення про початок навчального процесу з будь-якої дати. У тих районах і містах, які через погані епідемічні показники віднесуть до червоної зони, діти будуть тимчасово вчитися дистанційно.

Гроші 

З 1 вересня банки повинні будуть правильно та заздалегідь інформувати клієнтів про кредитний ліміт чи його зміну, а також вказувати його окремо від власних коштів клієнта. Зокрема, це відбуватиметься через смс, месенджері чи іншим зручним способом. 

Тарифи

Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" встановила ціну на газ для населення у вересні на рівні 4,7 грн за куб.м, що на 45,2% вище, ніж місяцем раніше.

"Ті, хто купують газ за тарифом "місячний", тепер знатимуть вартість 1 куб.м блакитного палива до того, як почнуть його споживати. У вересні вона складе - 4,7 грн за куб.м з ПДВ (без вартості розподілу)", - сказано в повідомленні.

Інфляція

У Національному банку України повідомили, що різке збільшення розміру мінімальної заробітної плати може вплинути на інфляцію та рівень безробіття в Україні. 

"Якщо ви підвищуєте мінімальну заробітну плату, то це змінює також інші макроекономічні параметри. Наразі ми бачимо, що без цього інфляція залишатиметься у цільовому діапазоні, а якщо змоделювати ситуацію і буде підвищення мінімальної зарплати, і достатньо суттєве, то це буде впливати на макроекономічні показники, показники бюджету, інфляцію і безробіття, я так думаю", - заступник голови національного банку Дмитро Сологуб.

За його словами, Нацбанк не враховував планове підвищення мінімалки в Україні до 5 тисяч гривень з 1 вересня 2020 року під час прогнозування півня інфляції в Україні. Тому наразі очікує, що інфляція до кінця 2020 року складе 4,7%. Цей прогноз може змінитися у разі, якщо парламент затвердить зміни до державного бюджету та підвищить розмір мінімальної зарплати.

Курс долара

Восени традиційно почне рости курс долара. Фінансові експерти прогнозують, вже у вересні в Україні почнеться поступова девальвація гривні, що пов'язано з підготовкою до опалювального сезону та активізацією бізнесу, пише "Обозреватель". За оцінками аналітика Єгора Комова курс може піднятися до 27,8 - 28 грн/$.

Податки

Зауважимо, що підвищення розміру мінімальної зарплати призведе до зміни розміру інших показників. Зокрема, підвищаться:

 • розмір мінімального окладу. Підприємствам, у яких мінімальний оклад працівників дорівнює розміру мінімальної зарплати, потрібно підвищити мінімальний оклад таких працівників з 01.09.2020 року до 5000 грн.;
 • мінімальний розмір ЄСВ з заробітної плати та доходів ФОП, самозайнятих осіб та членів фермерського господарства. Нагадаємо, що розмір мінімального страхового внеску ЄСВ в місяць дорівнює 22% від мінімальної зарплати. Отже, з 01.09.2020 року він становитиме 1100 грн. (5000 х 22%), замість 1039,06 грн. (4723 х 22%);
 • максимальний розмір ЄСВ, який дорівнює 22% від 15 розмірів мінімальної зарплати. Тобто, з 01.09.2020 року максимальний ЄСВ становить 16500 грн. ((15х5000) х 22%), замість 15585,90 грн.;
 • мінімальний розмір статутного капіталу акціонерного товариства. Нагадаємо, що цей розмір становить 1250 мінімальних зарплат, виходячи із ставки мінімальної зарплати, що діє на момент створення (реєстрації) акціонерного товариства.

Штрафи

Також у вересні підприємства України будуть масово перевіряти на наявність легально оформлених співробітників. Роботодавців Держпраці перевірятиме без попередження. Відповідно до ч.2 ст.265 Кодексу законів про працю України, порушення в оформленні трудового договору або його відсутність загрожує штрафом у 10-кратному розмірі від мінімальної заробітної плати, яка була встановлена на момент фіксації порушення. Повторне порушення в оформленні співробітників “потягне” вже на штраф у 30-кратному розмірі.

Кордон

З 1 вересня 2020 р. припиняється використання паспорта громадянина України для виїзду до Республіки Білорусь через пункти пропуску на українсько-білоруському державному кордоні. Таке рішення прийнято сьогодні на засіданні Кабінету Міністрів України. На територію Республіки Білорусь українці виїжджатимуть за закордонними паспортами.

Погода на вересень

Температура повітря восени очікується вищою за норму. Такий прогноз від керівниці відділу агрометеорології Укргідрометцентру Тетяни Адаменко. За її словами, літня погода протримається й у вересні 2020. Народний синоптик Володимир Деркач вважає, що вересневі дні будуть теплими, однак у нічні години температура буде серйозно опускатися.

Вихідні та свята 

У першому осінньому місяці з 30 днів робочими будуть 22, вихідних субот і неділь - 8, офіційних державних вихідних у вересні немає.

Так, в Україні пройдуть:

 • 1 вересня – День знань
 • 6 вересня – День підприємця
 • 18-20 вересня – Рош Ха-Шана (єврейський Новий рік)
 • 21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці.
 • 27 вересня – Всесвітній день туризму, православні відзначають Воздвиження Хреста Господнього.

Нагадаємо, через погіршення ситуацією з коронавірусом у Київській області можуть посилити карантин. Для цього вже є передумови: на Київщині за станом на 27 серпня показники захворюваності та смертності стрімко зросли.


Вийти в ефір