Явка та порушення
Явка у Києві станом на 13:00
Явка у Києві станом на 13:00
16 %
Порушення у Києві станом на 14:00
Порушення у Києві станом на 14:00
226

Останні новини

"Нинішня влада стоїть на стороні забудовника": під ОП вийшли за збереження "Петрівки"

8 вересня у Києві під Офісом президента Володимира Зеленського відбувається акція за збереження книжкового ринку "Петрівка". На подію вийшло близько 300 підприємців.

Про це повідомляє "Прямий".

Активісти вийшли із вимогами, щоб книжковий ринок не закривали й не будували на його місці торгово-розважальний центр. Також учасники акції передали до Офісу президента лист з 25 тисячами підписами киян, які так само не хочуть, щоб закривали "Петрівку".

"Декілька днів тому було засідання земельної комісії про винесення на голосування наш проєкт-рішення. Воно було саботовано. Тобто нинішня влада стоїть на стороні забудовника або в них якась своя мотивація, тому ми вимушені були сьогодні звернутись до центрально влади, до президента Зеленського. Дуже сподіваємось, що він нас почує", - заявив голова ГО "Книжковий ринок" Владислав Трубіцин.

Відкриття ринку

Книжковий ринок з'явився на станції метро Петрівка (зараз Почайна) 1 березня 1997 року. Раніше він розташовувався на вулиці Кирилівській (зараз там знаходиться клуб FreeДом). Спочатку ринок був стихійним і торгували на ньому не тільки книгами, а й антикваріатом. Згодом кількість продавців і покупців стало занадто великим і торговці переїхали на місце, де зараз розташовуються ряди з одягом. Пізніше сам ринок розділився на дві частини: з одного боку продаються нові книги, а з іншого - старі. Деякі продавці торгують там з моменту заснування.

Книжковий ТРЦ, паркінг і обіцянки міської влади

2 липня адміністрація ринку заявила, що намети з книгами можуть переїхати на станцію метро "Лісова". Підприємці та активісти виступили проти такого рішення і звернулися до міської влади.

Голова Київської міської державної адміністрації Віталій Кличко провів зустріч з активістами і заявив, що зараз будівництво ТРЦ на місці ринку не планується.

"Втім, на цей час, згідно з даними електронної бази документообігу Департаменту архітектури, на ці ділянки містобудівні умови і обмеження не надаються!", - запевнив мер.

При цьому, він підтвердив, що цільове призначення землі - ТРЦ і паркінг.

Згідно з документами, дозвіл на будівництво ТРЦ і паркінгу на місці ринку видав Департамент містобудування та архітектури КМДА своїм наказом від 3.10.2019 року № 1248. Він дозволяє будівництво будівлі не вище 9 поверхів на вул. Вербова, 21, 23 в Оболонському районі Києва.

Тоді ж з'явилася інформація, що ділянкою книжкового ринку "Петрівка" цікавиться власник ТРЦ Blockbuster Mall Вагіф Алієв. Видання "Новий час" писало про те, що він веде переговори щодо купівлі землі.

У 2020 році у компанії "Книжковий ринок", яка протягом 16 років орендує у міста землю під Книжковим ринком, змінився власник. Засновником фірми стала шведська компанія Stadsis AB. Її кінцевий власник - громадянин Швеції Томс Пер Андрес.

Stadsis AB володіє 100% учасника ринку комерційної нерухомості - компанії "Мандарин плаза", яка управляє київськими бізнес-центрами "Парус" і "Мандарин Плаза". За даними видання Liga, ще один проект, який опосередковано записаний на шведа - ТРЦ Blockbuster Mall. Всі ці будівлі асоціюються з Алієвим.

Не перший випадок

Відзначимо, що спроби позбутися від культових київських ринків робиться не вперше. Так, в 2004 році зник Сінний ринок, побудований ще в 1949 році. 

У 18 столітті київська Львівська площа мала іншу назву. Через стихійний ринку, де торгували сіном і сільськогосподарськими товарами вона носила назву Сінний. У 1949 році за проєктом архітекторів Фрідліна і Кучера було розпочато будівництво торгового будівлі, площа якого була понад 9000 м 2. У 1958 році новий київський ринок був готовий і став на той час першої і найбільшої критої торговою площею в СРСР.

У 2004 році київська влада вирішила провести реконструкцію, але комісія, провівши перевірку заявила, що будівля знаходиться в аварійному стані. Ринок закрили, але ремонтувати нічого так і не почали.

Компанія, яка взялася за реконструкцію Сінного, демонтувала 100% даху та несучих конструкцій і перший поверх будівлі, але на цьому все і зупинилося.

З 2005 року по 2015 - територія Сінного ринку пустувала. За цей час земельну ділянку встиг поміняти кількох власників. У 2016 році на місці Сінного ринку стартувала будівництво багатоповерхових будинків.

Що буде з Петрівкою?

Підприємці обіцянкам Кличка про те, що ніякого будівництва на місці ринку не планується не повірили і 7 липня 2020 року вийшли на протест. Їх головною вимогою була передача земельної ділянки у власність міста, а також надання гарантій про те, що ніякого ТРЦ на цьому місці не буде.

"Перше і найголовніше наше вимога - це передати територію книжкового ринку в комунальну власність, тому, що 20 років ми тут живемо, як на пороховій бочці, нас то зносять то переносять, то відбуваються якісь катаклізми. Ми вважаємо, що це унікальне місце на карті Києва, ми вважаємо, що київський книжковий ринок повинен існувати, і повинен залишатися на цьому місці. і друзі, ми зробимо для цього все можливе і неможливе", - сказав голова ГО" Книжковий ринок "Владислав Трубіцин.

Як повідомляв Kyiv Live рух #SavePetrovka було створено на захист книжкового ринку "Петрівка" після оголошення 2 липня адміністрацією ринку про наміри нового орендаря землі знести ринок і побудувати на його місці черговий ТРЦ. У ході боротьби з активістами було створено ГО "Книжковий ринок", яке подало до Київської міської ради проєкт рішення від громади про передання книжкового ринку у комунальну власність.

На земельній комісії Київради, що відбулася 3 вересня, голосування з проєкту рішення не відбулося через відсутність кворуму. 

Вийти в ефір