Останні новини

"Вистачає 10 секунд": як викрадають автомобілі та що робити у такому випадку

Після викрадення авто власникам починають дзвонити люди, які нібито знають про місцеперебування автомобіля

Сьогодні у Києві зникає понад 5 автівок на день. Лише за 2020 рік, крадії привласнили понад 3 тисячі автомобілів. Зловмисники полюють як ні елітні, так і на машини “середнього класу”, при цьому викрадають чотириколісних навіть з платних стоянок. 

Kyiv Live розбирався як захистити транспорт від злочинців та на що звертати увагу.

Де і які авто викрадають?

Більша частина випадків відбувається у Києві й Київській області (42,64% і 8,53% відповідно). Серед основних причин - відсутність підземних паркінгів у новобудовах та висока вартість паркомісця. Однак і стоянки з охороною не завжди врятують ситуацію. 

Викрадачі користуються так званими граберами, які зчитують коди сигналізації й шлагбаумів, які допомагають вигнати авто. На це можуть піти лічені хвилини, а то й секунди:

"Автомобіль стояв напроти зупинки. Я його там постійно залишав. І 6 числа вночі його викрали. По камерах видно, що це зайняло до 10 секунд", - розповідає киянин, який нещодавно втратив стою автівку.

Найчастіше злочинці полюють за даними автомобілями:

 • Тойота - 21%
 • BMW - 19%
 • Mercedes - 16%
 • Land Crouiser - 14%
 • Lexus - 7%
 • Renau - 7%
 • Porsche - 5%
 • Audi - 3%
 • інші - 7%

Крім того, зловмисникам допомагають потрапити в авто спеціальні прилади так звані "тетріси", які відкривають автомобілі Mitsubish, Kia й Hundai, не гірше оригінального ключа. 

Дзвінки після викрадення

Після викрадення авто власникам починають дзвонити люди, які нібито знають про місцеперебування автомобіля. Номери телефонів та марки автомобілів вони знаходять в інтернеті на сайтах та групах пошуку авто. За словами екскерівника Голосіївського управління поліції Дениса Ярославського, часто цим займаються люди з місць позбавлення волі. Вони отримують інформацію з баз Міністерства внутрішніх справ. Це налагоджений бізнес, який погоджений з керівниками МВС й силових структур. 

Здебільшого це шахраї. Аби точно впевнитись, що у людини ваш автомобіль, поставте їх питання, наприклад, де пошарпане авто, що знаходиться всередині тощо. 

Що робити, якщо авто викрали?

 • Переконайтесь, що авто дійсно викрали. Адже його можуть евакуювати за неправильно стоянку чи “прострочене” комірне. 
 • Викликайте поліцію. Чітко назвіть місце й можливий час викрадення, держномер, VIN-код, марку, модель, колір кузова й особливі прикмети. Якщо ви одразу помітили викрадення, то це підвищує шанси його повернення.

"Є система безпечне місто. Це сотні камер по Києву. Вони не фіксують порушення, а все детально знімають. Зокрема, номер машин. І якщо від моменту викрадення пройшло небагато часу, наприклад, людина заходить у супермаркет, обертається, а його авто викрадають, то можна ввести план-перехоплення там, де приблизно їде цей автомобіль. Такі успішні випадки були. Але це працює тільки тоді, коли від моменту викрадення авто пройшли хвилини. Однак частіше за все люди звертаються через 3,4 чи 5 годин. Коли вже немає сенсу.", - коментує Владислав Антонов, засновник інформаційного порталу ДТП.kiev.ua.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/DUkToRgE2o4" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>
 • Подзвоніть у вашу страхову компанію й також надайте усю необхідну інформацію. 
 • Поки чекаєте на приїзд правоохоронців, дізнайтеся про камери спостереження біля місця перебування авто. Наприклад, на зупинках, супермаркетах тощо. Крім того, момент викрадення автомобіля міг потрапити у спостереження відеореєстраторів сусідніх авто. 

Як з цим боротися?

Нещодавно Верховна Рада підтримала законопроект про посилення кримінальної відповідальності за крадіжку автомобіля. Зміни внесли до статті 289 Кримінального кодексу України (незаконне заволодіння транспортним засобом). Тепер при визначенні покарання за викрадення автівки будуть враховувати вартість машини.Так, викрадення автомобіля буде каратися обмеженням або позбавленням волі на строк від 3 до 5 років. Якщо ж автівку викрали за допомогою "електронних пристроїв для втручання у роботу технічних засобів охорони"(“тетрісів” чи “граберів”) або якщо вартість машини становить від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (105 000 - 262 750 гривень), то злочинцю загрожує позбавленням волі на від 5 до 8 років з конфіскацією майна або без такої. За крадіжку авто, вчинену організованою групою або поєднану з насильством, винуватцям загрожуватиме позбавлення волі від 8 до 12 років з конфіскацією майна або без такої.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/-BpHIe4Ysbo" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Однак за словами екскерівника Голосіївського управління поліції Дениса Ярославського, дане рішення не зменшить кількість викрадених автомобілів. Арештувати викрадачів можливо буде лише, якщо їх затримають під час скоєння злочину. Крім того, зловмисники зможуть внести заставу, аби вийти на волю. Її сума - приблизно 10 тисяч гривень. За день роботи вони можуть заробити більше.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/JB9yCdH7bmE" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Як уберегти авто?

 • Придбайте хорошу сигналізацію. Її вартість може сягати 900 доларів, однак саме вона дає додатковий час, щоб помітити спробу викрадення автомобілю. Крім того, зловмисники рідше намагаються привласнити такі автівки. 
 • Застрахуйте автомобіль по Каско. Його вартість до 3-7% від вартості автомобілю. 
 • Зробіть автомобіль яскравим й незвичайним. Це може бути аерографія, логотип чи навіть рамка для номерів з освітленням. Так його буде легше знайти й зловмисники матимуть менше ентузіазму для його викрадення.  

Нагадаємо, 24 листопада набули чинності зміни до Правил дорожнього руху для водіїв, пасажирів, пішоходів та велосипедистів. Їх затвердив Кабінет міністрів. Kyiv Live нагадує, що змінилось для водіїв, пішоходів й велосипедистів. 

Вийти в ефір
16.01