Останні новини

Абортовані немовлята, чіпи і запопадливий Білл Гейтс: які міфи про вакцину від COVID стали "хітами" сезону

Які міфи про щеплення від коронавірусу гуляють мережею та що думають експерти

У лютому 2021 Україна розпочне вакцинацію від коронавірусу. Про це заявив міністр охорони здоров‘я Максим Степанов, а прем‘єр Денис Шмигаль, запевнив, що вакцина відповідатиме всім міжнародним стандартам та пройшла належне тестування. Проте у частини українців перспектива майбутнього щеплення від "чуми 21 століття" викликала дуже неоднозначну реакцію, адже мережею гуляє велика кількість міфів.

Kyiv Live розповість, чому українці побоюються робити щеплення та до чого тут абортовані діти, чіпування й Білл Гейтс.

Вакцинація

Фото: Українські новини

Соцмережі б‘ють на сполох

Починаючи з літа 2020 соцмережі заполонили фейкові новини й картинки про вакцинацію, яку називають "геноцидом", пов‘язують зі всесвітньою змовою та закликають не робити щеплень, адже вони викликають побічний дефект. Це змусило одну з популярних за кордоном соцмереж – Twitter заборонити поширення неправдивої інформації. У грудні 2020 компанія зробила офіційну заяву, що буде видаляти фейки про вакцини проти COVID зі своїх сторінок.

Про це йдеться у блозі компанії.

"Починаючи з наступного тижня, ми будемо надавати пріоритет видаленню найбільш шкідливої ​​оманливої ​​інформації, а протягом найближчих тижнів почнемо маркувати твіти, які містять потенційно оманливу інформацію про вакцини", - написали в заяві.

"У контексті глобальної пандемії дезінформація про вакцини є серйозною проблемою", — вважають у компанії.

Від початку 2021 повідомлення про вакцинування Twitter маркує, як "спірні".

Вакцинація

Які міфи про вакцинування не дають спати ночами

Почнемо із найбільш розповсюдженого міфу, який стосується не лише вакцин від коронавірусу, а всіх щеплень, які роблять дітям. Міфи про те, що вакцинація викликає аутизм, давно спростовує Уляна Супрун. Вона написала про це в своєму блозі.

Міф: Вакциновані діти частіше стають аутистами

"Приклад коментаря: “2 моїх племінника в одній родині - аутисти. Питаю батька - що стало причиною? Каже - прививки. Загублені 2 людських життя. Ці діти ніколи не зможуть жити нормальним життям”, - написала Супрун.

Вакцинація

Фото з відкритих джерел

Спростування

Експерти пояснили, що фейк про аутизм, який буцімто постає після невдалих щеплень, з‘явився через підтасування фактів британського вченого.

"Інформація про те, що вакцинація призводить до аутизму, не відповідає дійсності. Так, 1998 року у відомому британському медичному журналі було опубліковано статтю про зв’язок між вакциною проти кору, краснухи, паротиту та аутизмом. Але пізніше з’ясувалося, що автор статті - лікар Ендрю Вейкфілд - сфальшував усі факти. Його визнали винним у порушенні професійної етики, а потім виключили з медичного реєстру Великобританії", - написали на сторінці UNICEF Ukraine.

Фахівці зазначили, що численні дослідження цілковито спростували зв‘язок між вакцинуванням та аутизмом.

"Дослідження, проведені після цієї публікації Центром контролю та профілактики захворювань у США, медичним інститутом Національної академії наук Великобританії та британською Національною службою охорони здоров’я, спростували будь-який зв’язок між вакциною і виникненням аутизму. До того ж, проведено понад десяток досліджень, і їхні результати спростовують зв’язок між вакцинацією і розвитком аутизму", - написали фахівці.

Вакцинація

Фото з відкритих джерел

Неетичні вакцини?

Переходимо до найбільш "хайпових" тверджень, які збурюють широку аудиторію. Особливо міф "вдаряє" по вірянах та тих, хто дуже прискіпливо дотримується моральних норм. Про цей міф також багато писала екс-оцільниця МОЗ Уляна Супрун.

Міф: Вакцини від COVID роблять із залученням клітин абортованих дітей

Проти цього твердження активно виступає Уляна Супрун.

“Чи справді вакцини неетичні та небезпечні, бо зроблені на абортивному матеріалі”? Після цього речення уява змальовує крихітних ненароджених ембріонів, яких шматують, тримають в пробірці, як гомункулюсів, заражають вірусами, пакують по флаконах і вводять уже народженим дітям. Дійсно, така картина переносить нас середньовічну алхімічну лабораторію, та аж ніяк не в царину доказової медицини. Що ж таке?" – написала у блозі Супрун.

Спростування

Уляна Супрун нагадала, що міф про вакцини з ембріонів не є новим – його свого часу "закинули" в мережу наші північні сусіди.

"Перші закиди в мережі датуються 2007 роком і опубліковані на сайті російської церковної пропаганди Правмір. Англомовні джерела теж обговорюють це питання, але в менш драматичному ключі. Католицька церква в США каже, що люди вільні від моральних зобов’язань у використанні вакцин, вироблених на клітинних лініях, адже головний обов’язок батьків — дбати про безпеку своєї дитини. Майже половина дописів у Twitter про вакцинацію створена російськими ботами заради легітимації дискусії щодо вакцини.  Насправді ж варто поцікавитись, чому Росії вигідно дестабілізувати ситуацію в інших країнах і роз’єднувати людей, а також робити їх вразливими до інфекційних хвороб", - написала Супрун.

Звідки взялись дані про абортованих дітей

Експертка додала, що перші дослідники вірусів справді послуговувались біологічними матеріалами, проте вести мову, що зараз хтось навмисно "абортує дітей", щоби створити антиковідну вакцину – як мінімум наївно.

"Річ у тім, що віруси можуть жити і розмножуватися завдяки перебуванню в живій клітині, використовуючи її енергетичні запаси та апарат синтезу білка і ДНК. Тому, коли почали досліджувати віруси, постала потреба в культурі клітин. Піонером в цій галузі став Ренато Дульбекко, а його середовище для культури клітин використовується і донині. Отже — більшість досліджень вірусів зроблені на культурі клітин.  Деякі із цих клітинних ліній справді походять від абортивного матеріалу. Інші походять з культури курячих ембріонів чи клітин приматів. Але відтоді минуло багато пасажів (пересадок клітин в нове середовище і їхній поділ). Тому ті клітинні лінії, на яких вирощують віруси кору чи краснухи: WI-38, MRC-5, HEK-293, PER C6, WI-26 VA4, Walvax-2 не є безпосередньо тканиною абортованого 50 років тому ембріона", - написала Супрун.

Також екс-очільниця МОЗ спростувала твердження, що вакцина може містити клітини, що можуть "призвести до утворення пухлин".

anti-geyts.jpg

Фото з відкритих джерел

"Вакцини НЕ містять абортивного матеріалу чи клітин, що “стануть в тілі пухлинними”. Заради виробництва вакцин жінок НЕ заохочують робити аборти. Якщо ж і після спростування цього міфу хтось лишається переконаним антивакцинатором і вирішує не робити щеплення, то варто нагадати, що в разі дифтерії чи правцю пацієнту будуть вводити антитіла, що переважно отримані з крові коней", - зазначила експертка. 

Читайте також: Вакцинація проти коронавірусу в Україні розпочнеться 15 лютого, - Ляшко

Старе-добре чіпування і до чого тут вакцини

А про "ненависне" чіпування заговорили в мережі після того, як почали випробовувати вакцини від COVID-19. Тоді, під час клінічних випробувань, вона показала ефективність 90%. Майже одразу мережа вибухнула засиллям фейків та картинок, які попереджають – от воно, чіпування йде в народ. Тож прихильники теорії всесвітньої змови навели свої "аргументи", а медики – свої. Кому довіряти – лишається винятково на розсуд українців.

Міф: Вакцинація має на меті чіпувати людство

Про засновника Microsoft, мільярдера Білла Гейтса, якого в принципі не так легко забути, згадали після перших успішних випробовувань вакцини. Ще з початку пандемії Гейтс активно допомагав "копійкою" у розробці вакцин – і багато хто побачив у цьому "зраду". Адже ще з самого старту пандемії - COVID називали "всесвітньою змовою", яка має на меті "вживити" усім землянам чіпи – крихітні мікросхеми, за допомогою яких ми всі будемо "під ковпаком". Із першими ж "ластівками" натяків на чіпи – соцмережу заполонили захисники прав "нечіпованих людей".

Фото Гейтса поширювали із написом: "Усе просто, ми змінюємо вашу ДНК за допомогою вакцини, імплантуємо чип, робимо суспільство безготівковим, а всі ваші гроші поміщаємо у крихітну мікросхему. Тоді ви робитимете те, що ми вам скажемо, інакше - ми вимкнемо ваш чип, і ви помиратимете з голоду, доки не станете слухняними".

Вакцинація

Спростування

До слова, фонд Білла та Мелінди Гейтс офіційно спростував звинувачення у "бажанні всіх чіпувати".

Цікаво, що подібні теорії не знайшли жодного притомного підтвердження, але опитування YouGov, в якому взяли участь 1640 людей, показало, що 28% американців вірять у теорію мікрочипів.

Оп, і твоє ДНК – вже не твоє

Міф: Вакцина від коронавірусу змінить ДНК людини

А наступний міф про вакцинування непрямо пов‘язаний із ще однією одіозною фігурою – Дональдом Трампом. Річ у тім, що його палка прихильниця, кореспондентка сайту Newsmax Емеральд Робінсон не так давно зробила у соцмережах "сенсаційний" пост – вона попередила своїх 264 тисячі підписників у Twitter, що вони мають "остерігатися" вакцини Pfizer/BioNTech. Про це пишуть BBC.

"Вакцина втручатиметься у вашу ДНК", - заявила Емеральд Робінсон у своєму твіті.

Спростування

Відповідь на питання зі зміненими ДНК спробували дати у матеріалі BBC. Журналісти знайшли трьох незалежних експертів, які запевнили, що вакцина проти коронавірусу не впливає на ДНК людини.

"Люди, які поширюють такі заяви, принципово не розуміють генетики, - зазначили у виданні. - Вакцина містить фрагмент генетичного матеріалу вірусу – РНК".

"Введення РНК людині ніяк не впливає на ДНК людської клітини", - процитували професора Джеффрі Алмонд із Оксфордського університету.

Прессекретар компанії Pfizer Ендрю Відгер також пояснив, що вакцина не змінює послідовність ДНК людини. Вона лише надає організму інструкції щодо створення імунітету: "Таке побоювання виникає вже не вперше. Ми ретельно вивчили популярне відео, яке поширювало цю теорію ще у травні. Здається, частина непорозумінь пов'язана з типом вакцини, яка розробляється. Вакцина Pfizer/BioNTech використовує технологію передачі РНК, або "мРНК", - сказав він. - Вона спонукає організм виробляти білок, присутній на поверхні коронавірусу. Таким чином, імунна система вчиться розпізнавати і виробляти антитіла проти цього білка".

Професор Алмонд також зазначає, що вакцина Pfizer/BioNTech першою показала таку ефективність, яка дозволяє її ліцензувати.

"Ми не повинні її боятися тільки тому, що це нова технологія. Перш, ніж вакцини сертифікують для широкого використання, вони проходять ретельну перевірку на безпечність. На третьому етапі у тестуванні беруть участь тисячі людей. Будь-які побічні ефекти уважно відстежують, а моніторинг безпеки продовжують навіть після ліцензування вакцини", - сказав науковець. 

Читайте також: Як наше здоров‘я стосується Ілона Маска та до чого тут здорожчання газу - експерти прокоментували ситуацію з повітрям у Києві

"Побочки", про які варто писати й говорити

Про страшні побічні ефекти "неслося" в мережі знову ж таки з подачі прихильниці Трампа – кореспондентки Робінсон.

Журналістка стверджує, що 75% добровольців, які тестували вакцину, мали побічні ефекти. Але виробники вакцини Pfizer і BioNTech заявили, що в ході свого дослідження серйозних ризиків для здоров'я не виявили.

"Як і багато вакцин, щеплення від COVID-19 може спричиняти короткочасні побічні ефекти, як-от біль у місці ін'єкції, лихоманка, болі у м'язах, головний біль і втома", - каже Пенні Ворд - запрошена професорка з фармацевтики у Лондонському коледжі.

Науковиця наголосила, що подібні побічні ефекти спостерігають у великої кількості людей, яких вакцинують від грипу. "Побочки", як правило, слабкі й минають за кілька днів.

До слова, у BBC зауважили, що звернулась за коментарем, власне, й до самої журналістки Емеральд Робінсон – проте вона продовжує відстоювати свою думку в обох питаннях.

"Незрозуміло, звідки пані Робінсон взяла цифру 75%, але, можливо, це вибірковий підрахунок із легких побічних ефектів, які спостерігали в учасників однієї вікової групи на ранньому етапі дослідження. Повні дані про побічні ефекти на останньому етапі тестування ще взагалі не оприлюднені, однак Pfizer підтверджує, що жодних серйозних побічних ефектів дослідники не помітили", - написали BBC.

Як буде відбуватись вакцинація в Україні

Україна у лютому почне отримувати вакцини від коронавірусу в рамках програми "Covax". Про це заявив посол Євросоюзу Матті Маасікас. Він зазначив, що Україна разом з іншими сусідніми країнами є пріоритетом для ЄС. Тут уже підтримали Україну під час епідемії, виділивши 190 млн. євро і понад мільярд макрофінасової підтримки. Міністр охорони здоров‘я Максим Степанов анонсував контракт, який забезпечить Україну вакциною на 2021 рік. Проте він не зазначив, який саме це буде препарат до підписання контракту із постачальником. Денис Шмигаль зазначив, що в Україну поставлятимуть перевірену вакцину, яка пройшла всі клінічні випробування. Він додає, що 117 доз вакцини від Pfizer – лише старт, і вже у лютому- на початку березня очікують на більші поставки. За словами прем‘єра, в Україні працюватиме близько 500 мобільних бригад, перші 50 розпочнуть роботу вже в лютому.

Зараз у світі існує вже більше 10 вакцин від коронавірусу. Найдорожчий – китайський "Сінофарм", він коштує понад 70 доларів за дозу. 

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/BHWsGf0Z0HE" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Нагадаємо:

  • Депутат Київради назвав найбільш небезпечні підприємства Києва, які стали могильниками для шкідливих відходів. На одному з колишніх заводів досі зберігають велику кількість небезпечної ртуті.
  • Еколог розповів, яке сміття може бути небезпечним для людини. Він назвав цифри, у яких обраховується непотріб на всіх українських звалищах - вони вражають

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!


Вийти в ефір
08.03