Останні новини

Безкомпромісна Ліна Костенко відзначає 91-річчя: цікаві факти про поетесу

Колеги поети та письменники називають її "залізною жінкою"

19 березня одна з найвидатніших українських письменниць та поетес Ліна Костенко святкує день народження. Геніальній майстрині слова виповнився 91 рік.

Про це повідомляє Kyiv Live.

Читайте також: Вперше за часів незалежності видали повне зібрання творів Лесі Українкикостенко 2.jpg

Ліна Костенко. Фото з відкритих джерел

Відома письменниця народилась 19 березня 1930 року у Ржищеві, що на Київщині. Вона лауреатка Шевченківської премії (1987), премії Антоновичів (1989), Премії Петрарки (1994), нагороджена медаллю Святого Володимира, Почесною відзнакою Президента України (2000).

Також у 2000 році Ліна Костенко стала першим лауреатом Міжнародної літературно-мистецької премії ім. Олени Теліги та була нагороджена орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня у березні того ж року.

5 цікавих фактів про Ліну Костенко

  1. Ліна Костенко мріяла стати льотчицею. Відомо, що вона навіть змайструвала собі парашут із маминої старої парасолі та простирадла. Дівчина настільки хотіла літати, що свято вірила у те, що їй вдасться парити у повітрі із саморобним винаходом, стрибнувши із горища. Той випадок ледь не став фатальним для маленької мрійниці. Тому, варіант із польотами довелося залишити. Коли Ліна подорослішала, то стала педагогом, а згодом - генієм української поезії.
  2. Костенко завжди писала і пише лише те, що хоче. Безкомпромісною, вільною та чесною її навчила бути бабуся. У той час, коли більшість колег поетів та письменників боялися репресій і мовчали, жінка продовжувала стояти на своєму та критикувати владу у власній творчості. На жорстоку цензуру у відповідь вона навіть оголосила голодування, проте це не дало результатів і надалі їй довелося жити у самітній тиші. Відомо, що саме у цей період Ліна Василівна написала свої відомі твори "Берестечко" та "Маруся Чурай".
  3. Ліну Костенко називають генієм слова. Близькі до неї люди кажуть, що вона залізна жінка. Омріяні іншими поетами та письменниками премії, жінка без жодних пояснень не приймала. Так вона вчинила із нагородою "Золотий письменник України" та відмовилась від звання Героя України. Жінка прокоментувала це так: "Політична біжутерія, яку я не ношу".
  4. Ліна Костенко двічі була одруженою. Першим її обранцем став Єжи-Ян Пахльовський. Поляк був без тями закоханий у поетесу, носив їй оберемками бузок та читав вірші. У пари народилась донька Оксана. Кохання було яскравим, проте не довгим, адже чоловік відмовився їхати до Києва, а Ліна не захотіла переїжджати до Варшави. Згодом жінка зустріла другого чоловіка - Василя Цвіркунова, котрий на той час був директором кіностудії імені Довженка. Він став для неї опорою на довгих 25 років спільного життя. Цвіркунов полюбив доньку Костенко від першого шлюбу, як рідну, а через деякий час у подружжя народився син Василь.
  5. Ліна Костенко оповита легендами. Подейкують, що в молодості вона була екстравагантною жінкою та часто палила. Вона зводила з розуму та закохувала у себе відомих та знаменитих чоловіків. Зокрема, її прихильності добивалися українські поети Василь Симоненко та Дмитро Павличко.  Другий навіть зізнався, що досі береже коробку сірників, яку він купив кілька десятків років тому спеціально, щоб при зустрічі прикурити Ліні цигарку.

костенко 3.jpg

Ліна Костенко в молодості. Фото: Укрінформ

Громадянська позиція поетеси

Зараз та протягом останнього десятиліття Ліну Костенко майже нереально побачити на публіці. Письменниця ігнорує світські заходи та не спілкується із пресою. Називає це "пустими теревеньками".

Громадянська позиція Костенко — безкомпромісно проукраїнська ще з радянських часів. 

Її називають беззаперечним моральним авторитетом для багатьох українців. Вона підписувала в 1965 році лист-протест проти арештів української інтелігенції. У 1966 році під час львівського судилища над братами Горинями кинула їм квіти. Згодом написала лист на захист В’ячеслава Чорновола у відповідь на наклеп на нього в газеті "Літературна Україна".

ліна костенко.jpg

Ліна Костенко. Фото: Укрінформ

Нагадаємо:

  • Ліну Костенко хочуть номінувати на Нобелівську премію з літератури. Таке рішення підтримав комітет ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
20.04