Останні новини

Більше не наддержава? Чому США можуть втратити світову гегемонію

Китай і його автократичні та неліберальні проекти кидають все більш відчутний виклик ліберальній міжнародній системі, яку очолює США

Ми дивимося американські серіали й кіно, носимо американський одяг, маємо “американську мрію”- здається, що США лідирує в усіх напрямках. Вже декілька століть світ залишається однополярним на чолі з Америкою.

Kyiv Live розповідає як так сталося, що Америка отримала статус “наддержави” та чи вдасться комусь її посунити.

Чому Америка?

По-перше, економіка й технології. США -  головне джерелом світового технічного розвитку. На них припадає близько 35,8% світових витрат на розробку і виробництво нових технологій. А у розвиток високих технологій Америка вкладає більше, ніж країни всієї Європи, разом узяті. Понад 40% світових інвестицій в комп'ютерні технології припадає на американські компанії. Це понад 220 мільярдів доларів. Сьогодні економіка країни займає майже четверту частину від загально світового ВВП. 

По-друге, військове домінування. США виробляє третину глобальних військових витрат.

По-третє, мова, наука й інформаційний вплив. Англійська мова - основна мова міжнародного спілкування у всіх сферах міжнародної діяльності. Цікаво, що країни, державною мовою яких є англійська, виробляють 40% світового валового інформаційного продукту. Понад 80% інформаційних матеріалів в інтернеті також англійською мовою. США мають найбільша кількість людей, які є Нобелівськими лауреатами. 

Як США отримали гегемонію?

Після Другої світової війни США зіткнулися із конкуренцією з боку європейських і східноазіатських економік, зокрема Західної Німеччини і Японії. З іншого боку  Радянський Союз претендував на лідерство у світовій політиці. 

До кінця 1991 року Радянський Союз розпався, Японія вступила в “втрачене десятиліття” економічної стагнації, а Німеччина докладала усі зусилля на інтеграцію після об’єднання. 

Розпад Радянського Союзу поклав край біполярному світу, що існував раніше. Америка переглянула зовнішньополітичний курс, який орієнтувався насамперед на Радянський союз і його "стримуванні". Після цього США пережили десятиліття бурхливого розвитку технологій й економіки. Й в результаті очолили однополярну світову систему.

З моменту поразки комунізму Сполучені Штати не стикалися ні з однією країною, яка могла б скласти їй серйозну конкуренцію. А слабші держави не мали альтернатив Америці і її союзникам у наданні військової, економічної й політичної підтримки. 

Чому США можуть втратити лідерство?

Китай і його автократичні та неліберальні проекти кидають все більш відчутний виклик ліберальній міжнародній системі, яку очолює США. Країни, що розвиваються можуть мати альтернативних покровителів й не залежати від Заходу. Крім того, у багатьох країнах неліберальні й праворадикальні групи ліберального міжнародного порядку, який колись здавався непорушним. Та й сама Америка останні роки вийшла з багатьох міжнародних організацій, де тривалий час підтримувала лідерство й впливала на світові рішення. 

Хто замість США?

Експерти вважають, що у найближчі кілька десятиліть Китай відкриє нову еру китайського міжнародного політичного панування. За різними даними Китай вже майже обігнав США або зробить це найближчим часом. Крім того, одним з найголовнішим аргументом ротацій геополітичного впливу на світ є приклад того, як Китай справився з епідемією коронавірусу. У той час, коли пандемія в Китаї слабшала завдяки жорстким заходам центральної влади, при цьому набираючи обороти в США і країнах Західної Європи, стали звучати думки, що від коронавірусу виграє саме Китай. У Китаї влада теж побачила можливість “всесвітнього панування”, тому китайські офіційні особи й розв'язали міжнародну кампанію, де підкреслювали провали демократичного врядування й  заявляли про себе як про лідера в боротьбі з пандемією.

Однак Сполучені Штати нагадали світу про початкові заходи Китаю у боротьбі з коронавірусом. Зокрема про те, що китайська влада намагалася змусити замовкнути медиків, що били на сполох щодо небезпеки нового вірусу. Пекін звинувачують у тому, що з країни видворили журналістів таких видань, як The New York Times, The Washington Post і The Wall Street Journal, а дані про поширення хвороби у перші тижні замовчували. 

Крім того, Китай навряд чи зможе повторити свій успіх після фінансової кризи 2008-2009 років, коли він врятував світову економіку. Тоді КНДР відкрила фабрики й підштовхнуло світ. Однак Китай дуже залежить від попиту на його товари в США і Європі. 

Теги:
Вийти в ефір
16.01