Останні новини

Будапештський меморандум, легалізація марихуани та Донбас: про що насправді 5 питань Зеленського

Kyiv Live пояснює незрозуміле простими словами

Стали відомі всі запитання, які Президент України Володимир Зеленський, поставить українцям у рамках всенародного опитування. Запланували його у день, коли проходитимуть місцеві вибори, 25 жовтня. Це опитування не є референдумом та не спричинить жодних юридичних наслідків, говорять у Офісі Президента. Таким чином глава держави просто хоче почути думку українців.

Kyiv Live зібрав повний перелік запитань і що саме вони означають.

Чи підтримуєте ви ідею довічного ув'язнення за корупцію в особливо великих розмірах?

Як пояснюють в Офісі Президента, навіть після створення Національного антикорупційного бюро України та початку роботи Вищого антикорупційного суду суспільство не побачило суттєвих зрушень у розслідуванні та викритті фактів корупції у вищих ешелонах влади. Більше того, корупціонери, мобілізуючи фінансові, політичні та медійні ресурси бажають повернутися на колишні посади, задля продовження незаконного збагачення.

“Змінити це може лише справжня воля народу. Кожного разу, коли Президент пропонує політичному середовищу зробити більш жорсткою реакцію держави на корупцію, у відповідь отримуємо численні варіанти спекулятивного “ні”. Тож тепер запитаємо безпосередньо в народу України. Бо це і є основа нового формату нової країни”, - говорять у ОП.

Також зазначається, що дане опитування не нестиме жодних юридичних наслідків, але покаже правдиві настрої та бажання суспільства у викоріненні корупції.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fzelenskiy95%2Fvideos%2F2657182524532107%2F&show_text=0&width=560" width="560" height="315" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true"></iframe>

Чи підтримуєте ви створення вільної економічної зони на території Донецької та Луганської областей?

У Донецькій та Луганській областях все ще є дві частини: підконтрольна державі та тимчасово окупована. Пришвидшити процес повернення окупованих території та ініціювати відновлення економіки та її розвитку у регіоні може створення вільної економічної зони. Звичайно, спочатку на підконтрольній Україні території.

“Прискорений економічний розвиток з нашого боку лінії розмежування на Донбасі може бути й наочним аргументом для абсолютно всіх мешканців тимчасово окупованої території обирати саме Україну”, - говорять у Офісі Президента.

Вони розуміють, що є звичайно ризики, пов’язані з пропагандою на окупованій території та поки не буде повної деокупації, є ризик ескалації. Але у разі участі іноземних компаній у відновленні економіки регіону, це стане навіть додатковою мотивацією для інших держав підтримати та захищати інтереси їх громадян та громадян України на Донбасі.

Довідка. Вільна (або спеціальна) економічна зона – це частина території України, на якій функціонує спеціальний режим економічної діяльності. На такій території можуть встановлюватися пільгові митні, валютно-фінансові, податкові та інші умови. Створення ВЕЗ має на меті залучення іноземних інвестицій, збільшення експорту товарів і послуг, впровадження нових технологій, більш раціональне використання природних і трудових ресурсів.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fzelenskiy95%2Fvideos%2F2657938374456522%2F&show_text=0&width=560" width="560" height="315" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true"></iframe>

Чи підтримуєте ви скорочення кількості народних депутатів до 300?

Це питання пов’язане із підвищенню ефективності управління державою. Зеленський ще у серпні 2019 року ініціював законопроект про внесення змін до Конституцій, яким пропонується зменшити кількість народних депутатів до трьохсот. Він був схвалений Верховною Радою та проаналізований Конституційним Судом.

Для того щоб цей закон прийняти, необхідно щоб 300 народних депутатів його підтримали. Очевидно, що у фракції “Слуга народу, яка підтримує Президента, не вистачить голосів. Депутати ж інших фракцій цей проект закону ігнорують. Тому Президент хоче почути відповідь на це питання від українців. Якщо більшість з них погодиться та підтримає зменшення кількості народних обранців до 300, політики не зможуть це ігнорувати.

“В Україні відбулася глибока реформа децентралізації. Це означає, що на місця були передані як більші повноваження, так і суттєво більші фінансові можливості для їхньої реалізації. Відповідно, після зміни балансу між центральною та місцевою владою виникла потреба і в більшій концентрації фаховості на рівні національного парламенту. Звична для нас кількість народних депутатів України є завеликою та породжує спокусу для численних гравців з об’ємним лобістським ресурсом дарувати місця у списках своїх партій як винагороду за багатолітнє попутництво”, - говорять у ОП.

На думку Офісу, це сприятиме підвищенню якості діяльності парламенту та більшої конкурентності за мандат, а відтак до влади приходитимуть люди, яких дійсно підтримують українці.

Чи підтримуєте ви легалізацію канабісу в медичних цілях для зменшення болю у важких хворих?

У Багатьох країнах світу, таких як США, Канада, Австралія, Литва, Польща та інші, дозволено використання канабісу у медичній формі. В Україні - ця тема також обговорюється, але відображення у певних рішеннях досі не знайшла. 

У Раді неодноразово намагались зареєструвати законопроекти, які б дозволили практику використання медичних препаратів на основі канабісу. Коноплі без наркотичного ефекту можуть використовуватись як ефективне та легке знеболювальне для онкохворих та ефективне у лікуванні посттравматичного синдрому та депресій.

Противники ініціативи навпаки побоюються, що таким чином під виглядом ліків зможуть розповсюджуватись наркотичні речовини.

Для того щоб почути народ, це питання і виноситься на всенародне опитування. Це дасть політикам зрозуміти, яка є думка народу та далі вже приймати будь-які законодавчі ініціативи.

Чи потрібно Україні підняти сьогодні на міжнародному рівні питання: або всі підписанти меморандуму виконують взяті на себе зобов’язання, або ніхто?

Будапештський меморандум був підписаний в 1994 році в столиці Угорщини Україною, США, Великобританією і РФ. Три останні обіцяли поважати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність нашої країни в обмін на відмову Києва від радянських запасів ядерної зброї. 

Держави-підписанти у пункті 2 Меморандуму підтвердили їхні зобов’язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України;

 – у пункті 3 Меморандуму підтвердили їхні зобов’язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва у Європі утримуватися від економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам здійснення Україною прав, притаманних її суверенітету, і таким чином отримати будь-які переваги.

Тобто, аналізуючи Меморандум можна зробити висновки, що ці домовленості були порушені ще задовго до 2014 року, а саме у 2003 році в конфлікті навколо острова Тузла, що загрожувало територіальній цілісності України. 

“Не менш небезпечними можна вважати так звані газові війни, які є проявом свідомого економічного тиску, спрямованого на те, щоб підкорити своїм власним інтересам Україну”, - говорять у ОП.

Враховуючи відсутність реакції та реальних дій держав-підписантів Меморандуму щодо захисту України від агресора, це ставить під сумнів весь корпус міжнародних договорів щодо нерозповсюдження та контролю над зброєю масового ураження.

Тобто має відбутися актуалізація положень Будапештського меморандуму, оскільки його подальше невиконання може заблокувати досягнення нових дипломатичних рішень у сфері глобальної безпеки. 

Також це може допомогти нашій державі поновити втрачені за останні 6 років можливості, створивши значно міцніші переговорні позиції разом щодо Донецька, Луганська і Криму.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fzelenskiy95%2Fvideos%2F2658823191034707%2F&show_text=0&width=560" width="560" height="315" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowTransparency="true" allowFullScreen="true"></iframe>

Нагадаємо, після анонсу другого з п'яти питань загальнонаціонального опитування, що Зеленський ініціює на виборчих дільницях 25 жовтня, у мережі з'явився "злив" неозвучених пунктів. Згодом в Офісі президента підтвердили істинність усіх п'яти позицій. Зауважили лише, що стосовно пункту про Будапештський меморандум ще точаться суперечки.

Вийти в ефір
18.05