Останні новини

Будівництво дороги у Кишинів, транзит газу та взаємний перетин кордону за ID-паспортами: що обговорювали Зеленський і Санду на зустрічі у Києві

За результатами зустрічі сторони опублікували спільну заяву

У вівторок, 12 січня, відбулась зустріч президентів України Володимира Зеленського та Молдови Маї Санду. Офіційний візит відбувся у Маріїнському палаці. За результатами зустрічі сторони опублікували спільну заяву.

Про це повідомляє Kyiv Live із посиланням на пресслужбу Офісу Президента. 

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpresident.gov.ua%2Fvideos%2F850017432486012%2F&show_text=false&width=560" width="560" height="314" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share" allowFullScreen="true"></iframe>

Санду звернулася українською мовою, вона подякувала Зеленському за запрошення в Україну. За її словами, Україна є стратегічним партнером для Молдови. 

"Ми домовилися з паном Зеленським, щоб вивести наші відносити на інший рівень стратегічного партнерства", - заявила молдовська політикиня.

Санду додала, що держави планують активізувати імплементацію програм європейської інтеграції.

Спільні пріоритети

Президенти виділили спільні зовнішньополітичні пріоритети:

 1. Партнерство з країнами у Південно-Східній Європі та на Чорному морі.
 2. Україна та Молдова хочуть стати частиною ініціативи Тримор’я (міжнародна економічна та інфраструктурна ініціатива, що об'єднує 12 країн ЄС, розташованих поблизу Балтійського, Чорного й Адріатичного морів).
 3. Координація у межах ініціативи Євросоюзу Східне партнерство.

"Ми вважаємо необхідним подальший розвиток формату співпраці "ЄС + 3 асоційовані партнери" і закликаємо ЄС поглибити діалог щодо ПВЗВТ та поширити його на інші аспекти співробітництва та поступової галузевої інтеграції, зокрема у сферах юстиції, цифрової економіки, енергетики, транспорту та навколишнього середовища", — йдеться у повідомленні.

пыдписання документыв.jpg

Зеленський та Санду обговорили сприяння Євросоюзу в тому, щоб держави отримали вакцини від коронавірусу.

"Вважаю, що країнам "Східного партнерства" має приділятися підвищена увага країнами ЄС у питаннях спільних процедур закупівлі та постачання вакцин", – наголосив Зеленський.

Новий формат діалогу

Очільники держав домовились відновити діалог між Україною та Молдовою на високому рівні, створити необхідні передумови для стратегічної двосторонньої співпраці. Для цього буде створена Президентська рада, яка буде працювати як новий формат діалогу, а також механізм координації та моніторингу реалізації актуальних завдань співробітництва між Україною та Молдовою.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpresident.gov.ua%2Fvideos%2F425476998768637%2F&show_text=false&width=560" width="560" height="314" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share" allowFullScreen="true"></iframe>

Що передбачає двостороння співпраця:

 • нові інфраструктурні проєкти;
 • транзит та транспортування;
 • розвиток туризму;
 • захист навколишнього середовища;
 • співпраця в енергетичному секторі;
 • гуманітарна та соціальна співпраця, зокрема в освіті, науці, охороні здоров’я, спорті.

Спростили взаємний перетин кордону

Президенти України Володимир Зеленський та Молдови Майя Санду обговорили введення перетину кордону за ID-паспортами.

"Ми відзначили важливість запровадити взаємний перетин кордону за ID-паспортами. Актуальним завданням залишається забезпечення освітніх та інших прав української національної меншини в Молдові і, відповідно, молдавського меншини в Україні", - заявив Зеленський.

Будівництво автомагістралі Київ-Кишинів

Президенти обговорили створення прикордонного мостового переходу через річку Дністер. За словами Зеленського, це скоротить час подорожі між столицями до 5 годин.

"Ми домовилися, що спільними пріоритетами для економічного імпульсу будуть енергетика, інфраструктура, транспорт і транзит. У нас є амбіційна ідея – будівництво сучасної магістралі, яка з'єднає Київ і Кишинів", – зазначив Зеленський під час брифінгу.

зустріч президентів.jpg

Санду та Зеленський також висловили взаємну підтримку суверенітету та територіальної цілісності країн у межах міжнародно визнаних кордонів.

Підсумки переговорів

Під час виступу Майя Санду заявила, що сторони домовилися про:

 • створення Ради президентів України і Молдови для постійної співпраці;
 • будівництві та реконструкції автодоріг між Києвом і Кишинівом;
 • перетин кордону між країнами за внутрішніми паспортами;
 • обговорення проблеми з комплексом ГЕС на Дністрі для захисту річки "для майбутніх поколінь".

Зеленський, у свою чергу, додав, що сторони домовилися про:

 • активізацію боротьби з контрабандою на придністровській ділянці кордону;
 • обговорили можливість транспортування газу з Європи в Україну через територію Молдови.

Нагадаємо, у 2016 році президентом Молдови став політик Ігор Додон, якого звинувачують у симпатії Російській Федерації. У своїй передвиборчій програмі він обіцяв дружбу з Росією та відновлення економічних відносин із нею у повному обсязі. Як кандидат він заявляв про намір федералізувати Молдову і скасувати угоду про асоціацію з Євросоюзом

Вийти в ефір
15.01