Останні новини

Бунт проти Рудик: чи зможе Притула очолити "Голос"?

Можливості політика можуть виявитися скромнішими за його амбіції.

Сергій Притула йшов пліч-о-пліч з "Голосом" майже два роки. Спочатку була парламентська виборча кампанія, потім - мерська у Києві. І перша, і друга кампанії закінчилися для нього поразками. У січні його виключили з політради партії. Здавалось, він "зав'язав" з колись рідною для нього політсилою. Але на днях політик заявив про амбіції очолити "Голос".

Чому Притула раптом захотів стати керівником політсили, яку покинув Вакарчук, та які його шанси вийти переможцем з внутрішньопартійного протистояння - читайте у Kyiv Live.

Чому Притула хоче бути головним в "Голосі"?

У "Голос" Притулу привів вже колишній керівник партії Святослав Вакарчук. Тривалий період він був помітним членом політсили та активно працював над її розвитком. Переломний момент стався у кінці січня цього року, коли нове керівництво на чолі з Кірою Рудик змінило склад політради, у якому Притулі не знайшлося місця. Відтоді екс-кандидат в мери Києва відійшов від партійних справ.

У березні, після скандальної акції прихильників Стерненка під Офісом президента, "Голос" опинився на межі розколу - десять нардепів, зокрема Ярослав Юрчишин, Олександра Устінова, Соломія Бобровська, висловили недовіру Кірі Рудик і голові парламентської фракції Ярославу Железняку, звинувативши їх у співпраці з Банковою та домовленостях про коаліцію зі "Слугою народу". Тоді Притула публічно не підтримав жодну зі сторін. Поговорювали, що він не коментує справи в "Голосі", оскільки вже тривалий час працює над власним політпроєктом.

Читайте також: Розкол у партії Вакарчука: чи почуємо ми ще "Голос"?

Непоганий особистий рейтинг (за даними соціологів вищий, ніж у самого "Голосу"), позитивний імідж волонтера і громадського діяча, близькість до грошовитих людей дозволяли думати, що у Притули складеться зі своєю політсилою. Але несподівано він заявив, що все ще плекає надії очолити "Голос".

"Так, я бачу себе новим керівником, і мені подобається те, що я бачу", - повідомив він. І додав, що нинішнім очільником Кірою Рудик незадоволені однопартійці в парламенті і в регіонах.

2.jpg

Кіра Рудик. Фото: Слово і діло

Чому Притула передумав подаватись у вільне політичне плавання? Тут причин може бути кілька. Перша - залишитись в "Голосі" його попросила внутрішньопартійна опозиція, яка сподівається завдяки його авторитету і медійності змістити нинішнє керівництво. Друга - для запуску власної партії йому забракло організаційних здібностей.

"Притула - не найкращий орговик. Щоб стати з шоумена політиком, йому прийдеться докласти ще чимало зусиль. Він ніколи не працював з чиновниками, він погано уявляє, де шукати і як відбирати ефективних управлінців. Тому проблеми у роботі над новою партією у нього могли виникнути вже на етапі формування команди", - розповів Kyiv Live політолог Андрій Бодров.

І третя причина - спонсори. Цілком можливо, що між різними олігархічними групами відбувається боротьба за контроль над "Голосом". Ставка на Притулу, на думку окремих спонсорів, може "зіграти", оскільки він єдиний у партії фронтмен з непоганим рейтингом.    

Читайте також: Дистанціювався від "Голосу": чи створить Притула нову партію?

"Партія "Голос" нагадує дві колони, які під двома різними олігархічними групами. Зараз партією керує Кіра Рудик і ті, хто на неї ставить. У той же час, Притула, який працює на холдинг Пінчука, хоче перетягнути на себе керівництво", - сказав у коментарі Kyiv Live політичний експерт Дмитро Розумовський.

"Гаманцями" партії Вакарчука ЗМІ називають українського олігарха Віктора Пінчука, директора інвестиційної компанії Dragon Capital Томаша Фіалу і російського олігарха з львівським корінням Михайла Фрідмана. Наразі Фрідман фінансує зведення у Києві меморіального комплексу "Бабин Яр", проти чого активно виступають Притула, Бобровська та інші партійні опозиціонери. Тому, справді, є підстави вважати, що до конфліктів в "Голосі" причетні його спонсори.

Чи подолає Притула опір Рудик?

Сергій Притула стверджує, що питання про зміну керівників "Голосу" буде розглядатися на з'їзді, який може відбутися не "раніше літа-осені". Крім того, за його словами, на з'їзді планують внести зміни до статуту, які дозволять всім партійцям голосувати за нове керівництво. Щоправда, за інсайдерською інформацією Kyiv Live, рядовий склад партії не дуже й то підтримує Притулу. А тому його розрахунок - стати головою партії завдяки низовим партійцям - може виявитися хибним.

"Хоча Притула заявив, що хоче очолити "Голос", зовсім не факт, що у нього є достатня підтримка всередині партії. Наші елітарії не соромляться бігти попереду потяга. Ми пам'ятаємо, як минулого року Олег Ляшко тричі оголошував себе переможцем довиборів до Верховної Ради, але, тим не менше, не став народним депутатом. У даному випадку ми, швидше, маємо справу з мріями Притули", - припустив політолог Андрій Бодров.

Читайте також: Вибори мера Харкова: хто буде наступником Кернеса?

Однак, не можна виключати і трохи "екзотичну" версію, що насправді Притула не планує очолювати "Голос". Мета може бути зовсім інша - розколоти партію. Нинішнє керівництво політсили тяжіє до Банкової і "Слуги народу". Аби "Голос" повністю не відійшов під крило Офісу президента, опоненти влади зацікавлені створити в партії групу, яка буде противитись зближенню з ОПУ. Притула, як давній і затятий критик Зеленського, прекрасно підходить на роль керівника такої групи. Авторами відповідної комбінації можуть бути зрозуміло хто - Петро Порошенко і його "Європейська солідарність". Цьому, власне, є і наочні підтвердження. Нещодавно Притула брав участь у спільних проєктах з колишніми топ-посадовцями Олександром Данилюком і Павлом Клімкіним, які співпрацюють з оточенням Порошенка.

1.jpg

Данилюк, Притула, Клімкін і голова ПЦУ Епіфаній. Фото: Facebook

Зважаючи на наведені вище аргументи, однозначно сказати про справжні наміри Притули непросто. Можливо, він як миротворець дійсно хоче примирити всіх у "Голосі". А, може, як розкольник планує остаточно розвалити політсилу, яка і без того перебуває на етапі напіврозпаду. Втім, відроджувати "Голос" мають не Притула, не Рудик, а той, хто його створив - Святослав Вакарчук, у якого з першого дня був найбільший авторитет в партії.  

"Внутрішньопартійний конфлікт має вирішити Вакарчук, який і заснував "Голос". Всі теперішні партійці "Голосу" прийшли в політику на горбі Вакарчука - так само, як "слуги народу" зайшли на горбі Зеленського. Тому Вакарчук має прийти і сказати: "Так, у нас були спонсори - Пінчук, Фіала, ще хтось. Але ми - партія, я її створював, щоб змінювати законодавство, а не для того, щоб ви між собою сварилися, який олігарх кого поставить керувати партією". А поки керівники "Голосу" будуть орієнтуватися на олігархічні структури, у неї немає жодної перспективи", - вважає політичний експерт Дмитро Розумовський.

Щоправда, навряд чи "Голос" у кризовий для себе період може розраховувати на Вакарчука. Співати йому подобається більше, ніж займатися політикою. І, схоже, він не збирається повертатись до партійних справ. А тим часом, колись молода і перспективна партія кане в небуття. 

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
08.05