Останні новини

Битва за вакцини, проїзд, чи за Київ? Які обіцянки не виконав Кличко під час пандемії COVID-19

Які обіцянки Віталія Кличка збурили обговорення серед українців і чому

Днями мер Києва Віталій Кличко закликав Кабмін впровадити загально державний локдаун. В свою чергу, очільник уряду Денис Шмигаль назвав такий крок мера столиці "політичним піаром". Прем"єр і політичні опоненти Кличка звернули увагу, що очільник столиці має багато невирішених питань щодо протидії розповсюдженню COVID-19 у Києві, а також контролю за місцевим локдауном. Зокрема, Кличку пригадали "намагання пропіаритись", роблячи обіцянки, яких не можна буде виконати.

Так, найбільше закидів Кличко отримує через зірвану систему спецперепусток на громадський транспорт, а також дві невиконані обіцянки - поставити в Київ вакцину від COVID-19 (багато хто називає обіцянку Кличка звичайним піаром), а також намір забезпечити киснем столичні лікарні.

Kyiv Live пригадав, що саме обіцяв очільник столиці, що кажуть його опоненти, а також окреслити - яка склалась ситуація зі спецперепустками на громадський транспорт, звітами про поставку вакцини та місцями з киснем у київських лікарнях.

Що написав Шмигаль

Після звернення Віталія Кличка до Кабміну щодо можливого впровадження загальноукраїнського локдауну, очільник уряду Денис Шмигаль висловився у Facebook. Прем'єр зауважив, що деякі регіони України після впровадження карантинних обмежень і ефективної роботи місцевої влади "вирівняли" ситуацію із поширенням коронавірусу. Натомість місто Київ залишається в "червоній" зоні карантину. Тож Шмигаль недвозначно натякнув, що меру варто зайнятись "роботою на місцях".

"Я впевнений, що в разі ефективного контролю за протиепідемічними заходами, які передбачає червоний рівень небезпеки, столиця також зможе швидко пройти ковідний пік. Саме на цьому має сьогодні зосередитись міська влада Києва. Очільник Київської міської державної адміністрації, міський голова Києва Віталій Кличко так само, як і інші посадовці, має свою відповідальність у питанні впровадження та контролю за ходом місцевого локдауну", - написав Шмигаль.

Також він зауважив, що пропозицію Кличка щодо загальноукраїнського локдауну вважає піар-ходом.

"Уряд завжди дослухається до порад і закликів представників місцевої влади, ми готові до співпраці. Якщо її мета — не політичний піар. Київ має чи не найбільше ресурсів та можливостей, щоб зробити протидію поширенню інфекції та захист людей ефективними. Але, якщо у міського голови Києва, який також є головою міської адміністрації, інша думка… І він вважає, що одночасно повноважень міського голови й голови КМДА йому недостатньо, щоб ефективно протидіяти COVID у столиці, тоді можемо разом звернутися до Президента України з пропозицією про призначення нового очільника КМДА", - написав Шмигаль.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fdshmyhal%2Fposts%2F306203634280180&width=500&show_text=true&height=285&appId" width="500" height="285" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe>

До слова, на пост Шмигаля відреагував у соцмережах політолог Кирило Сазонов. Він зауважив, що не підтримує ідею загальноукраїнського локдауну, але до Уряду, в ситуації, що склалась, також можуть бути питання. 

"Прем'єр Шмигаль (як йому здалося, дуже смішно) відповів на прохання Кличка про введення загальнонаціонального локдауну: "Чи можемо разом запропонувати Зеленському призначити нового главу КМДА". В принципі, я згоден, що всеукраїнський локдаун не потрібен. Але, якщо Кличко пожартує, що можна запропонувати Зеленському замінити прем'єра - вийде смішніше. А головне, реальніше 🙂", - написав Сазонов.

Але попри критику державної влади, до влади місцевої у час локдауну лишається ряд запитань. 

Язик до Києва доведе, а по місту вже - зі спецперепусткою

Перед початком локдауну 2021, так само як і в 2020, для частини киян надрукували спецперепустки, за якими, попри жорсткі карантинні обмеження в столиці, можна користуватись наземним транспортом та метро.

Загалом, спецперепусток надрукували 500 тисяч. У перші дні локдауну їх майже всі роздали - для проїзду працівників підприємств критичної інфраструктури. Про це повідомив мер Києва Віталій Кличко.

97_main.jpg

Фото - Facebook

У звіті зазначили, що перепустки, зокрема, видали:

  • Закладам охорони здоров’я та фармацевтики - 152 тисячі;
  • Сфері промисловості (підприємствам з виробництва та реалізації продуктів харчування, оборонної галузі, машинобудування) – 104 тисячі;
  • Військовослужбовцям, рятувальникам, правоохоронцям, органам судової системи – 72 тисячі;
  • Підприємствам житлово-комунального господарства – 46 тисяч;
  • Працівникам ЗМІ видали – 4,7 тисяч спецперепусток;
  • Закладам культури, релігійної та ритуальної сфери – 2,7 тисяч;
  • Центральні органи виконавчої влади, державні та комунальні установи та організації отримали загалом 81 тисячу спецквитків.

Зокрема, мер зауважив, що заявок від організацій було більше, аніж проїздних - тому їх довелось додруковувати.

"Нагадаю, через велику кількість заявок ми терміново друкували додатково 100 тисяч спецперепусток. Тимчасові незручності виникли через те, що видавали їх в вихідні. Але, в понеділок та вівторок всі, хто потребував – отримали ці документи", – зазначив мер.

За словами Кличка, в першу чергу перепустки отримали медпрацівники, рятувальники, працівники комунальної, транспортної та соціальної сфер, працівники торгівлі та військові.

"Ми не можемо видати такі спецквитки всім охочим. Бо навіщо ми тоді запроваджували суворі обмеження?" – зазначив Кличко.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FVitaliy.Klychko%2Fposts%2F2917199235165277&width=500&show_text=true&height=273&appId" width="500" height="273" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe>

У перші дні локдауну через спецперепустки счинились численні скандали й непорозуміння. У них фігурували, зокрема, столичні медики, які заявляли, що не отримали проїздних.

Про незадовільну ситуацію зі спецперепустками написав Офіс Президента.

На Банковій відзначили - стурбовані, що перепустки отримали не всі працівники критичної інфраструктури.

"Друк спецперепусток, організація їхньої видачі та забезпечення спецперепустками всіх працівників підприємств критичної інфраструктури є відповідальністю влади міста Києва. Змушені констатувати, що це завдання не було виконане належним чином. З відповідних звітів та численних повідомлень бачимо, що без спецперепусток залишилася, серед іншого, і частина медичних працівників. Вважаємо таку ситуацію неприпустимою", - написали на сторінці ОП.

Також на Банковій "наказали" місцевій владі виправити критичну ситуацію, що склалась через нестачу перепусток і самого транспорту.

"Має бути забезпечена й достатня кількість одиниць транспорту на маршрутах для перевезення. Закликаємо представників міської влади також довести до відома керівників підприємств та організацій у місті Києві, які можуть бути переведені на дистанційний режим роботи, інформацію про необхідність забезпечити такий режим для своїх працівників", - написали на сторінці Офісу Президента України у Facebook.

<iframe src="https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpresident.gov.ua%2Fposts%2F2327232380754949&width=500&show_text=true&height=310&appId" width="500" height="310" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share"></iframe>

Що пишуть у коментарях

Користувачі мережі відреагували на такий батл між Урядом і столичною владою. Багато хто розцінив перепалку як перекладання відповідальності один на одного.

Читайте такожУ Дніпрі продовжили карантин до кінця квітня

"Тобто ОП і центральна влада, яка вся сидить в Києві, взагалі нічого самі робити не планують, я правильно розумію? Вся відповідальність на керівниках міст, а ви просто плануєте і далі сидіти, склавши руки? Не проводити закони про допомогу бізнесам і населенню, не купувати вакцини і займатись логістикою, а просто сидіти і розказувати, яка влада на місцях погана. І такі пальчиком: ай-я-яй, ну і Кличко, ну і негідник"

комент кличко.jpg

"Я не зрозумів - відповідальність за цей безлад хтось понесе? 

 звичайно. Порошенко винуватий"

"А Кличко зачем тогда в Киеве?"

"Для мемов", - написали в мережі.

коменткличко2.jpg

Що кажуть у Кличка

Секретар Київради Володимир Бондаренко прокоментував ситуацію, що склалась зі спецпроїздними, в ефірі ТРК "Київ". Він зазначив - частину перепусток, зокрема, видали органам виконавчої влади, і, судячи з кількості, не лише тим працівникам. хто має бути на місці.

"Я би запропонував центральним органам виконавчої влади повернути 81 тисячу спецперепусток, які вони отримали. За цю кількість ми точно закриємо дефіцит перепусток для медпрацівників. А центральні органи виконавчої влади є сенс перевести на дистанційну роботу. І хоча би прислухатись до рекомендацій МОЗ", - зауважив Бондаренко.

Також він наголосив, що брак перепусток склався, зокрема, через бажання організації отримати побільше для себе.

"В списки точно не треба включати персонал, який не відповідає за життєзабезпечення лікарні. Наприклад, бухгалтерія лікарні точно може працювати віддалено - їм не треба їздити на роботу. Те ж стосується господарської частини. Включили всіх, отримали по максимуму. Кожен з органів, установ намагався взяти з запасом не лише для працівників, а мабуть, ще для друзів і родичів. 430 тисяч були видані за перші 3 дні роботи. Чому не налагоджена логістика тих установ, які отримали, з їх роздачею, це також треба розуміти, але це точно питання не для міської влади", - заявив Бондаренко. 

Казкова вакцина чи реальний піар?

Ще одним "промахом" Кличка, який йому не забули політичні опоненти стала заява своїми силами забезпечити Київ протиковідною вакциною.

Про це Кличко повідомив у січні 2021.Він заявив, що веде переговори з низкою американських та європейських виробників вакцин проти COVID-19 і планує закупити 1 млн доз препарату для вакцинації 500 тисяч киян.

"Сьогодні в міської влади є попередні домовленості з деякими виробниками. Також у столиці готова інфраструктура для проведення вакцинації: є обладнання для зберігання вакцини, кабінети щеплень, а фахівцям централізовано проведуть відповідні навчання", — повідомив Кличко.

Він додав, що столиця закуплятиме вакцину безпосередньо у виробників і надаватиме її киянам безкоштовно.

У квітні 2021 Кличко повторив заяву, що проводить переговори з виробниками сертифікованої вакцини від коронавірусу для прямих закупівель спеціально для української столиці. Про це повідомляє Інтерфакс-Україна. 

Разом із тим, мер Києва зазначив, що в світі переговори щодо постачання вакцини відбуваються на державному рівні. "Містам ж окремо дуже складно вести переговори. Але Київ працює над тим, щоб отримати вакцину", - наголосив він. Проте Кличко зауважив. що продовжує вести перемовини.

"Ми знаємо, яка складна сьогодні ситуація із затримкою поставок в інші країни – Німеччину, Австрію, Францію. Але я роблю на своєму рівні все можливе, щоб Київ отримав вакцину. Ми на Київраді раніше ухвалили рішення і виділили кошти на її закупівлю. І робимо все можливе, щоб якнайшвидше українська столиця отримала вакцину", - сказав Кличко. 

Піар чи незнання ситуації?

Політичним піаром назвав заву очільника міста громадський діяч, екс-нардеп Борислав Береза. Про це він написав у авторській колонці на ресурсі "Главком".

Береза зауважив - ще з перших заяв Кличка, що він сам "привезе вакцину" - у обіцянках не було жодної конкретики. 

"27 січня мені подзвонив Віталій Кличко і клятвено пообіцяв, що вже протягом двох-трьох тижнів він привезе до Києва вакцину від коронавірусу. Мій аргумент про те, що в усьому світі дефіцит вакцини він відкинув, як малозначущий факт, а він її привезе. Правда Віталій не зміг назвати мені ні виробника вакцини, ні її ціни. Я посміхнувся і сказав, що він нічого не привезе, але я готовий три тижні почекати. Почекав. Вакцини немає. Як немає її і від Степанова. Гучні обіцянки так і залишилися порожнім струсом повітря, а я в черговий раз мав рацію, коли чітко вказав на те, що це банальний піар", - сказав Борислав Береза.

Зараз, за словами громадського діяча, очільник міста не просто відмовляється коментувати ситуацію, але й не відповідає на дзвінки Берези.

"Зранку я двічі набрав Кличка, щоб запитати, як ситуація з доставкою вакцини? Але він не взяв трубку. І це логічно. А що б він мені сказав? Що це була його спроба почати президентську компанію з того, що він хвацько пообіцяв привезти вакцину? Так треба ж не тільки обіцяти, а й робити. Або він думав, що все забудуть? Так я не забув. Я чому був такий впевнений в тому, що і Кличко і Степанов займаються піаром? Тому що я проаналізував ситуацію з дефіцитом виробництва вакцини і з тим, що країни, які резервували її заздалегідь, на відміну від України, не отримують вакцину в повному обсязі", - написав Борислав Береза.

У ексклюзивному коментарі Kyiv Live Борислав Береза підтвердив свої думки щодо "міфічної" вакцини, яку нібито намагався привезти мер. Екс-політик припустив, чому Кличко зробив таку гучну заяву і чи розумів. що обіцянка майже нездійсненна?

"У сучасному світі нема прикладів. коли би мер міста домовився за вакцину з виробником. Зараз лише держави отримують вакцини і все це відбувається на державному рівні. Тому така заява від Кличка має всі ознаки відвертого піару та популізму. На що розраховував Кличко? Тут кілька варіантів: або він розраховував якось домовитись зі своїми знайомим на Заході, наприклад в Німеччині, але не зміг зрозуміти, що "порєшати" таке питання не вийде в жодної людини в світі під час пандемії. Або ж він відверто не планував привозити вакцини і намагався на такому "попіаритись", щоби показати, що він справжній захисник киян і робить все, що може, а не як це робить Зеленський. Є ще третій варіант - що його оточення вело його в оману (тоді в мене запитання до самого Кличка), і що він не знав, що відбувається і що неможливо те, що він обіцяв". Тоді запитання - навіщо він себе оточив дурнями й брехунами", - наголосив Береза.

вакцина от ковид.jpg

Кличко і звіти

Нещодавно Кличко відзвітував, що місто витратило 7,5 мільйонів гривень на закупівлю кисневих концентраторів для столичних лікарень. 

Під час брифінгу він зазначив, що сьогодні хворих на коронавірус приймають 24 медзаклади, де підготували понад 4 тисячі ліжок. 

"Із них подачею кисню обладнані понад 3 760 ліжок. Зокрема, майже 2 700 - централізованою подачею. Кисневих концентраторів у медичних закладах Києва наразі – 1075. Нагадаю, на збільшення кількості ліжок із подачею кисню місто виділило майже 30 мільйонів гривень. Це – кошти на капітальний ремонт систем киснепостачання. Ще близько 7,5 мільйонів витратили на закупівлю кисневих концентраторів", - сказав Віталій Кличко.

Попри те, що дії очільника столиці виглядають ефективними і кількість хворих на коронавірус поступово знижується, експерти зауважують, що Кличко мав би проводити ефективні заходи набагато раніше. Про це в кінці березня написав у соцмережах Кирило Сазонов.

"Над нами навис третій локдаун. Це означає, що Віталій Кличко не може впоратися з епідеміологічною ситуацією в Києві, а страждати будуть мільйони киян", - написав Сазонов.

Політолог також зазначає, що медичний бюджет Києва складає 5,8 млрд гривень. Тож, маючи в своєму розпорядженні значні кошти, Кличко міг би більш ефективно проводити роботу в час пандемії.

"І це дійсно цікаве питання - чому ти, маючи майже 6 млрд на медицину, звинувачуєш в сформованій важкій ситуації Кабмін? Мало того - якщо Кличко продовжить гнути свою лінію, незабаром з нього спитають ще й за аварійний стан інфраструктури, провал будівництва метро, ​​корупцію й інші провали, які відомі всім киянам", - написав блогер.

13 квітня політолог пригадав Кличку і "обіцяну вакцину". До слова, Сазонов зазначив, що кошти на вакцину буквально "зависли в повітрі".

"Ситуація з коронавірусом в столиці останнім часом критична. При цьому у Кличка і його заступників вистачає нахабства продовжувати годувати киян обіцянками про закупівлю 1 млн доз вакцин, які мер обіцяв роздобути ще в січні, посилаючись на свої "зв'язки". Саме на цю вакцину на початку лютого Київрада виділила 140 млн гривень. Минуло два з половиною місяці. 8 квітня Київрада повернулася до роботи і провела онлайн-засідання. Під час нього депутат від УДАРу Кличка, заступниця мера Ганна Старостенко, коли зайшла розмова про вакцини, визнала, що вони "ще домовляються". Чесно кажучи, таке враження, що команда мера просто намагається його "відмазати".... Виходить, що Кличко продовжує обіцяти киянам 1 млн доз вакцин від COVID-19 заради самопіару!" - написав Сазонов.

Тож питань до міського голови наразі багато, а відповідей, як водиться у влади - мало. Якщо ж відповіді і є - то вони не до кінця прояснюють ситуацію в Києві. Тож чи справді мер не бере під контроль довірену йому столицю? Життя покаже. Зрозуміло одне - кожен крок очільника міста, як і очільника уряду, або президента - в час пандемії отримує особливої ваги і більш помітний.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
08.05