Останні новини

Чому банки блокують кошти українців: як не потрапити до зони ризику

Для цього треба вчасно надавати документи про доходи.

Банківські установи можуть раптово заблокувати кошти на рахунках українців та запросити документи, що підтверджують джерело доходів. Такий обов'язок поклали на банки ще декілька років тому у межах закону про фінансовий моніторинг. Для того, щоб не втратити гроші, з походженням яких насправді все гаразд, потрібно діяти за певними правилами.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на Obozrevatel.

Читайте також: Клієнти ПриватБанку скаржаться на урізання кредитного ліміту

Фінансовий моніторинг – один із методів протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним способом, фінансуванню тероризму, а в українських реаліях – і ухиленню від сплати податків. 

“Наприклад, якщо людина регулярно отримує зарплату в розмірі 6 тис. грн і раптово покладе на рахунок 500 тис. грн – банк повинен вимагати у неї документи, які підтверджують, що кошти отримані легально, зі сплатою всіх податків”, - йдеться в повідомленні.

Підозрілі операції моніторять щодня. Їх визначають внутрішньобанківські програми, виходячи з певних алгоритмів. Це щось подібне зі скоринговими системами, які розраховують кредитні ризики за багатьма параметрами.

До 30 червня банки повинні повністю забезпечити налаштування та автоматизацію всіх необхідних для фінмоніторингу процесів. І чим більше впроваджується ця система, тим частішають випадки блокування.

До ухвалення закону про фінмоніторинг обов'язкову перевірку проходили всі операції фізичних і юридичних осіб на суму більше ніж 150 тис. грн. Зараз, за словами експертів, не існує єдиного суворого правила щодо суми або регулярності платежів, які треба вважати підозрілими. Вони різні в різних банках і категоріях клієнтів.

Які операції можуть видатись дивними?

Якщо узагальнити, то припинятися можуть операції, які не відповідають типовому поводженню для певної категорії. Наприклад:

  • Невідповідність доходів: людина отримує зарплату в 10-20 тис. грн щомісяця, а потім раптово пробує внести на рахунок 200 тис. грн.
  • Регулярні однотипні платежі. Наприклад, людина щодня отримує певну суму коштів і переказує її в банкоматі. Або щодня по кілька разів отримує перекази від різних фізосіб. Така поведінка видасться банку дуже схожою на підприємницьку діяльність, яку не можна вести за допомогою приватних рахунків.

"Загалом банку здасться підозрілою будь-яка операція, яка радикально відрізняється від типової поведінки. Але це не означає, що будь-яка операція може бути припинена. Все навпаки – побоюватися припинення платежів звичайним людям точно не варто", – заспокоює економічний експерт Василь Невмержицький.

Як не викликати підозр?

Член Ради НБУ Віталій Шапран радить усім клієнтам заздалегідь повідомляти банку про зміни у своєму фінансовому становищі. Наприклад, надати довідку з місця роботи, якщо ви ФОП – декларацію в податкову, якщо ви продавали квартиру – копію договору на купівлю-продаж квартири.

"99 % громадян зазвичай роблять це тільки після нагадування банку. Банк не зацікавлений у припиненні вашого обслуговування, але йому потрібно знати джерела походження ваших коштів. Ваше ж завдання, як клієнта, забезпечити банк усією необхідною інформацією для того, щоб він виконав покладені на нього законом функції", – каже Шапран.

Якщо у вас останнім часом не було різких змін у фінансовому становищі і з походженням ваших коштів усе в порядку – переживати не варто. Навіть якщо банку видасться дивною якась транзакція, і він заблокує ваш рахунок, ви зможете оперативно вирішити цю проблему, і гроші знову до вас повернуться. 

Нагадаємо:

  • Нерідко позичальники вже після повного погашення кредиту отримують від банків повідомлення про появу заборгованості. Якщо банк не дотримується умов кредитного договору, громадянин має право звернутись до суду.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!Вийти в ефір
11.04