Останні новини

Чому помирають українці та яка справжня смертність від коронавірусу

За останні 20 років люди найчастіше помирають від неінфекційних хвороб

Щороку в Україні помирає близько 600 тисяч людей. Це майже усе населення Кривого Року. Так, за 11 місяців 2020 року в Україні не стало 549 172 громадян. Це майже на 3% більше, аніж за аналогічний період 2019 року (53 3764). Однак причина не у коронавірусі, як може здатися. Офіційні цифри говорять про інше.

Kyiv Live розповідає від чого помирали українці у 2020 році. 

Читайте також: Під стінами Міноборони знайшли труп чоловіка

Смертність населення — один з базових показників демографії. Він характеризує загальний стань здоров’я та рівень життя населення країни, регіону, міста тощо. 

Дані щодо причин смерті використовують для аналізу політики у сфері охорони здоров’я та рівень потреби у паліативній допомозі. 

У два рази більше, ніж в Канаді

Майже 20 років в Україні не проводили офіційний перепис населення. І це попри те, що ООН рекомендує рахувати громадян кожні 10 років. Тож, за відсутності офіційних даних у країні, показники смертності й народжуваності можуть бути чи не єдиними достовірними даними для розуміння демографічної ситуації в країні. 

За даними ексміністра Кабінету міністрів України Дмитра Дубілета, станом на 1 грудня 2019 року кількість наявного населення в Україні (без окупованих територій Донбасу та Криму) становила 37 289 000 тисяч осіб. Оцінка чисельності відбувалась трьома методами: за даними мобільних операторів, статистичного дослідження домогосподарств й реєстрів. 

статистика смерть.PNG

фото: Worldometers.info

Тобто населення України за Дубілетом становить трохи менше, аніж Канади (37,59 мільйона осіб). Водночас за 2020 рік у Канаді померло 300 тисяч людей, а це у два рази менше, ніж в Україні. При цьому кількість померлих від COVID-19 у країнах майже однакова: 24 689 в Україні та 21 397 в Канаді.

Статистика смертей від коронавірусу

Ще у квітні минулого року аналітики видання Financial Times припускали, що показник смертності від COVID-19 може на 60% перевищувати офіційні дані. 

Для повної оцінки кількості жертв від коронавірусної інфекції використовуються поняття “надлишкова смертність”. Це збільшення показників смертей з усіх причин, у порівнянні зі звичайним рівнем. В тих регіонах України, у яких багато людей померло від коронавірусу, спостерігалась і надлишкова смертність, що десь утричі перевищувала кількість зафіксованих смертей від вірусу SARS-CoV-2. Тож, можна припустити, то що насправді летальних випадків, пов’язаних із COVID-19, приблизно втричі більше, ніж свідчать щоденні дані МОЗ.

статистика ковід україна.jpg

фото: Financial Times

Офіційна статистика багатьох країн, зокрема в Україні, виключає жертв, що не отримали позитивний тест на коронавірус до смерті. До прикладу, при однаковій кількості населення в Україні загалом зробили майже 6,5 мільйонів тестів, водночас в Канаді цей показник у 3,5 раза більший - понад 23 мільйони. Крім того, лікарні та реєстри актів цивільного стану можуть не обробляти свідоцтва про смерть протягом декількох днів або навіть тижнів, що створює відставання в даних. Й загалом пандемія ускладнила лікування інших хвороб та зменшила кількість звернень до лікарень. Це побічно спричинило збільшення смертності інших захворювань, окрім COVID-19.

То від чого помирають українці?

Щороку Держстат публікує дані щодо кількості померлих за окремими причинами смерті. 

  • Загалом в Україні (та у світі) найбільше людей помирає від хвороб серця. Це попри те, що з 2015 до 2020 рік (дані за 11 місяців) кількість смертей через хвороби систем кровообігу в Україні зменшилась з 404,6 тисячі до 365 тисяч, однак все ще є вбивцею №1 українців.
  • На другому місці - онкологічні захворювання. Смертність від раку останні декілька років тримається приблизно на одному рівні: 78-79 тисяч людей. Рак трахеї, бронхів і легенів забирає найбільше життів чоловіків, а рак молочної залози — найпоширеніше онкологічне захворювання серед жінок. Майже кожна третя смерть від раку зумовлена поведінкою і раціоном. Зокрема, високим індексом маси тіла, низьким рівнем споживання фруктів і овочів, відсутністю фізичної активності, а також вживанням тютюну й алкоголю.
  • За 11 місяців 2020 року хвороби травлення забрали життя 21,7 тисячі українців. У 2016-му і 2017-му від них померло 22 тисячі, у 2018-му — 24,5 тисячі, у 2019-му — 24,1 тисячі.
  • Рівень смертності породіль в Україні, на щастя, доволі низький. У січні-листопаді минулого року від ускладнень у зв'язку з вагітністю та пологами померло 43 жінки. За той же час кількість смертей у перинатальному періоді (до 7 днів після народження) склала 1 тисячу, що на 700 малюків менше, ніж у 2015 році. 

Нагадаємо:

  • Домашні пологи стають все більш модними. Жінки наслідують популярних блогерів, які закликають “довіритись природі”, Instagram-сторінкам експертів та навіть королеву Єлизавету ІІ, яка народжувала у Букінгемському палаці. Однак чи безпечно це?
  • Ще одна підліткова смерть від падіння з висоти у Києві. За лютий цього року - це вже третій випадок. У Дарницькому районі 15-річна дівчина випала із загального балкону багатоповерхівки на 16-му поверсі. Смерть настала миттєво.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!Вийти в ефір
06.03