Останні новини

Чи дотримуються нововведень щодо "солов'їної" у столичних закладах? Kyiv Live проінспектував кав'ярню на Дарниці

Усі документи та спеціальні вказівки у закладах повинні бути надруковані лише державною мовою

З 16 січня набули чинності певні норми закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", а це означає, що усі державні установи та сфери обслуговування повинні перейти на українську мову спілкування. Ба більше, усі меню, технічні паспорти, технологічні карти тощо мають бути написані українською.

Інспектор Олександр Саюн у прямому ефірі телеканалу Kyiv Live перевірив, чи перейшли столичні заклади на державну мову.

Читайте також: Чи зростатимуть ціни на хлібобулочні вироби у Києві? Інспекція Kyiv Live столичними пекарнями

Усі спеціальні вказівки у закладах сфери обслуговування повинні бути написані або надруковані українською. В разі, якщо цього не буде, кожен охочий має право звернутися до уповноваженого захисту державної мови. Там повинні розглянути вашу заявку, якщо вона буде мотивованою і якщо ваша заява набуде чинності - заклад отримає попередження. Якщо протягом 30-ти днів працівники нічого не виправлять, то на них чекає штраф у сумі від 5 100 до 6 800 гривень.

Знімальна група Kyiv Live побувала у Дарницькому районі столиці. На вході до однієї із кав'ярень можна помітити, що назви напоїв написані російською мовою. Проте, бариста спілкувалася із журналістом винятково українською мовою. 

На питання, чи знають у закладі, що меню повинно так само перекладатися на державну мову, продавчиня відповіла, що знають та незабаром меню повинно передруковуватись.

"Із власником у нас були збори, де він попередив, що відтепер ми спілкуємося із гостями винятково українською мовою та передруковуватимемо повністю меню. Транслітерацію з української на іноземну мову (російську у тому числі) поки робити не будемо. Якщо до мене прийде клієнт і спілкуватиметься російською - я відповідатиму російською. Така ж ситуація і з іноземцями: якщо прийде англомовна людина - я відповідатиму інтернаціональною (англійською - ред.) мовою",- прокоментувала працівниця кав'ярні Тетяна.

Дивіться сюжет Kyiv Live, аби дізнатися більше:

<iframe width="1349" height="480" src="https://www.youtube.com/embed/v5P-ae2YckE" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Нагадаємо, частина статей закону про державну мову почали діяти ще у 2020 році, а саме це стосується наукової сфери, проектно-технічної документації та транспорту. Що стосується побуту - то кожен може говорити, так як бажає, оскільки це питання індивідуальне і не може жодним чином порушуватись.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
22.04