Останні новини

Чи справді політикам не можна використовувати дітей у своїх роликах

Юрист прокоментував новорічне привітання президента Зеленського

Новорічна ніч, окрім ялинки й олів‘є, запам‘ятовується привітаннями президентів. Цьогоріч ролик із Володимиром Зеленським, який емоційно звертається до дітей, викликав широке обговорення.

Мережа вибухнула коментарями - обговорювали, чи доцільно знімати дітей у "політичному" відео, а також гонорари акторів з масовки та час, у який проводилась зйомка. 

Дітей, яких задіяли в створенні новорічного привітання президента Володимира Зеленського, найняли через кастингове агентство "Лот". Про це повідомляє "Дзеркало тижня". 

Оголошення про набір хлопчиків та дівчаток для зйомок було подано 25 грудня, в ньому було зазначено, що для "новорічної реклами" потрібні "дівчатка і хлопчики 5-8 років".

У повідомленні зазначається, що зйомки відбувалися 27-28 грудня в одну чи дві зміни. Гонорар акторів пропонували в розмірі 500 грн. Для батьків, які цікавилися пропозицією, відповідали, що зніматися буде привітання для Володимира Зеленського, а дітям треба буде відіграти емоції.

Привітання Зеленського

Kyiv Live поговорив про це з експертами, а також із професійним актором, який почав зніматись, будучи дитиною.

Говорили про те, чи нормально для дітей 5-8 років брати участь у тривалій зйомці, хто дає на це дозвіл та які умови забезпечують маленьким акторам.

22-річний Мирослав почав зніматись у віці 6 років, ідею запропонувала мама, разом із сином обирала спеціалізовану акторську школу, періодично їздила з ним на кастинги. Також мати Мирослава підписувала за нього контракти і перевіряла умови, які в них прописувались.

"Будучи дитиною, я не брав участь у політичній або соціальній рекламі – тому важко сказати, чи це травматично для дитини, чи є якісь особливі "незручності". Гадаю, було би просто нецікаво, адже в роботі завжди потребував інших емоцій. Грав у фільмах, серіалах і рекламі дитячої продукції. У нічний час не знімався, якщо зйомку затримували - виплачували компенсації. Для дітей на зйомках великі продакшени, з якими співпрацював Film.ua, Star Media завжди створювали виняткові умови. Дітей-акторів забезпечують їжею (на відміну від обідів дорослих, її постійно підігрівають), напоями, у маленьких акторів завжди є доступ до туалету. Спеціально закріплений за дитиною-актором асистент перепитує, чи є якісь побажання, чи комфортно почувається на майданчику. Якщо режисер помічає, що актор нервує в кадрі – йому можуть надати консультацію психолога. Коли дитина потрапляє на майданчик – це результат прискіпливих відборів, кастингів, перемовин із батьками, з‘ясування, чи точно дитина цього хоче, і чи точно батьки готові на це йти. Тим більше – шо дорослі підписують ряд паперів, контракти, в яких фіксують умови зйомки, оплату. Взагалі дитина на майданчику це "святе" - зазвичай про неї дбає вся знімальна група. При цьому сам розумієш - що ти такий самий повноцінний член команди, як і інші", - відзначив актор.

Головна режисерка благодійного фонду "Відкрита музика міста" Олена Савчук зняла проєкт про дітей-віртуозів. Розповідає, що консультувалась перед зйомкою з юристами, брали дозволи від навчальних закладів та у батьків, що вони не заперечують проти фото-та відео- зйомки та подальшого розповсюдження кадрів. Розповідає – уникали вечірнього часу зйомок, щоби діти могли вчасно дістатись додому. В час карантину забезпечували малечу масками, санітайзерами.

нашому випадку і школи, і самі талановиті діти з батьками - всі були зацікавлені, щоби матеріал вийшов на телебаченні. Хотіли популяризувати таким чином мистецтво, і дітей-вундеркіндів, і дитячі заклади, які їх навчають. За час роботи з дітьми помітила один цікавий нюанс – вони ображаються, коли когось мало в кадрі, доводилось стежити за цим дуже ретельно. Ідея фільмування виникла через карантин – не було змоги провести "живий" дитячий концерт класичної музики. Створили проєкт, який зміг показати випускників українських музичних шкіл, які створюють потужних музикантів. В Україні є чотири таких школи-інтернати – їхні випускники – наша гордість, яка представляє державу за кордоном, підкорюють світові сцени".

Привітання Зеленського

Консультант із юридичних питань, адвокат Антон Бойко розповів, якими законами та дозволами супроводжується зйомка дітей для ТБ.

Щодо привітання Володимира Зеленського юрист відзначив, що його не можна назвати політичною рекламою.

"Подія була організована Офісом президента, а це державна інституція. Тому це не ролик політика, а в першу чергу – публічний захід, організований державним органом. Очевидно, питання з батьками щодо подальшого використання фото- й відео- все-таки попередньо погодили. Проте, за законом, не зобов‘язані цього робити – адже публічний захід це не приватна вечірка. До речі, батьки могли би відкликати право на використання матеріалів зі своїми дітьми, якщо вже після перегляду відео зрозуміли би, що якимось чином порушили їхні права.

У статті 307 Цивільного кодексу України прописано, що кожна людина може заборонити використовувати її фото, відео – за певних умов.

Але, враховуючи, що участь дітей у привітанні президента – була на публічному заході, діти давали коментарі, які не стосуються їхньої особистої сфери життя - то очевидних підстав для відкликання прав на використання матеріалів наразі немає", - пояснив юрист

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/j2HTTTuNaB8" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe> 

Законодавчі моменти (прокоментував Антон Бойко)

Чим регламентується дозвіл на фото- та відеозйомку

 • Знімання людей для подальшого оприлюднення фото-, відеоматеріалу регламентовано статтею 307 Цивільного кодексу України, але це право не є абсолютним і може бути обмежене. Так, фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою (крім деяких виключень), оскільки процес відповідної зйомки може певним чином суттєво порушувати особисті немайнові права фізичної особи.
 • Окремих норм, які регулюють питання зйомки та використання фото дітей, в українському законодавстві немає. Кожен має право вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб на свій вибір. Проте це право обмежене правом кожної особи на повагу до приватного життя. З цього випливає загальне правило, за яким здійснення фотозйомки особи має здійснюватися за її згодою.

Коли дозвіл не потрібен

 • Винятком із загального правила, коли не потрібно отримувати згоду, є зйомка у публічних місцях: на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.
 • Якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру, припускається, що особа надала згоду на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку.

Хто надає дозвіл на зйомку дітей

 • Якщо ж для здійснення зйомки потрібно отримати згоду (не у публічному місці), тоді таку згоду за неповнолітню чи малолітню дитину надають батьки. Якщо батьки дитини заперечують проти зйомки дитини, то її потрібно припинити.
 • Крім того, батьки навіть мають право спочатку погодитися на знімання дитини на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, а потім вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується особистого життя дитини. Однак, у такому разі батьки повинні відшкодувати витрати, пов’язані з демонтажем виставки чи запису (частина друга статті 307 Цивільного кодексу України).

У яких випадках потрібна згода особи (або її батьків), яку знімають? У якій формі оператор має її отримати?

 • Для того, щоб оператор мав право безперешкодно знімати на відео особу, вона знову ж таки повинна надати згоду. Знімання фізичної особи без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом (сюди не підпадають публічні заходи)
 • Законодавство України не встановлює певної конкретної форми для вираження згоди, отже, вона може бути виражена у будь-який спосіб: письмово або усно, або навіть можлива мовчазна згода.
 • При цьому така згода повинна бути отримана до моменту початку зйомки:
 • ясно виражена згода – згода, надана в письмовому вигляді;

усна згода – особа в усній формі перед камерою висловлює свою згоду на зйомки та транслювання зйомок у засобах масової інформації;

 • мовчазна згода – особа знала й бачила, що її знімають на фото чи відеокамеру, але не висловила своїх заперечень щодо проведення зйомок.

Що таке публічний захід

Публічними заходами є, зокрема, збори, конференції, мітинги, виставки, навчальні курси, семінари, тренінги, дискусії, форуми, інші заходи, доступні або відкриті для учасників таких заходів вільно чи за запрошенням, за плату чи безоплатно, постійно, періодично, одноразово або час від часу, що організовуються повністю або частково органами державної влади, органами місцевого самоврядування, державними установами, організаціями, а також суб’єктами господарювання, власниками (засновниками, учасниками, акціонерами) яких є держава або територіальна громада незалежно від частки цієї власності.

Раніше ми писали, що на зйомках картини з українкою Іванною Сахно актори потрапляли в складні умови. 

Вийти в ефір
19.01