Останні новини

Ціни на продукти: чому олія подорожчала вдвічі та що буде далі

Деякі товари дорожчають, тому що піднімаються ціни за кордоном.

Одним з рекордсменів подорожчання в останні тижні стала соняшникова олія. Ще в листопаді минулого року ціна пляшки об’ємом 0,9 літрів становила від 34 до 49 гривень,а вже зараз перевищила 60 гривень за пляшку. Тому через підвищений ажіотаж в деяких магазинах ввели обмеження на продаж олії: в одні руки до трьох пляшок.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на Vesti.

Читайте також: Скільки коштує "великодній кошик" у 2021 році

Рослинне масло дорожчає не тільки в Україні, але і в інших країнах. На міжнародних товарних біржах з початку цього року ціна зросла на $ 500 за тонну, а з жовтня минулого року - більш ніж на $ 800 за тонну, досягнувши $ 1,7 тис. Через зростання цін на закордонних ринках зросли ціни і на внутрішніх. Адже виробникам вигідніше продавати за кордон за вищими цінами.

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин розповів, що найближчими місяцями долю соняшникової олії повторять овочі.

"Вони можуть значно подорожчати. ​​Між літньою та зимовою цінами різниця, як правило, 100-120 %. Буряк за перші три місяці вже підскочив у ціні на 60 %, морква - на 50 %. І ціни будуть скакати далі, поки не з'являться нові врожаї на відкритій землі", - розповів експерт.

Також експерт прогнозує ріст цін на м’ясо та яйця перед Великоднем.

Крім цього, як попереджають в Асоціації виробників молока України, до липня виростуть ціни на молочні продукти. Найбільше подорожчають сметана і вершкове масло - на 4 грн і 3 грн відповідно. Незначно виростуть ціни на сир і молоко, а ось яйця, які в цьому році стали лідерами подорожчання, додавши в ціні майже 85%, навпаки, будуть дешевшати. 

З курятиною ситуація така ж, як і з соняшниковою олією. Оскільки Україна експортує цей товар, варто очікувати, що і всередині країни ціна на нього не буде падати. До речі, в квітні тушки вже подорожчали з 57,5 ​​грн до 69,9 грн / кг. Та ж тенденція, на думку НБУ, зберігається відносно цукру, який за рік подорожчав на 8-10 грн за кг. В цілому в Нацбанку вважають, що за підсумками першого кварталу (до 1 квітня) інфляція складе 7,6 %. А до кінця другого кварталу (до 1 липня) вона ще більше прискориться - до 8,4 %.

Чи варто чекати зниження цін?

Як відзначає експерт інституту Growford Олексій Кущ, питання загального подорожчання продуктів харчування буде нас супроводжувати цілий рік. 

"Найближчим часом ми будемо спостерігати феномен, коли загальний показник інфляції - низький, а аграрна інфляція - висока. І вона буде з бульбашками по деяких сегментах товарів: починаючи від гречки, закінчуючи борошном і хлібом. Якщо раніше були цінові сенсації, то зараз очікується загальний тренд подорожчання аграрної сировини і похідних продуктів. Для розвинених країн це не небезпечно, а ось для країн, що розвиваються, таких як Україна, - так. При зарплаті 6-7 тис. грн або для пенсіонера це дуже істотно", - відзначає Олексій Кущ.

Економічний експерт Олег Пендзин вважає, що найкращим виходом із ситуації є повернення державного регулювання цін

"Воно існувало до 2017 року. Тоді його скасували, виходячи з відносно стабільного розвитку економіки. Але за часів криз держава в будь-якому випадку повинно мати вплив на ціни", - переконаний Пендзин.

Нагадаємо:

  • Антимонопольний комітет України рекомендує найбільшим мережам АЗС знизити ціни на бензин. Причиною є те, що ці мережі необ’єктивно реагують на зниження світових котирувань на пальне та завищують ціни для споживачів.
  • В Україні варто очікувати підвищення цін на продукти. Це пов'язано з підвищенням прожиткового мінімуму та індексацією пенсій і зарплат, при тому, що останній рік економіка тільки падає.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
15.04