Останні новини

Де беруться гроші в державі та на що йдуть податки?

“У житті неминучі дві речі - смерть і податки”. Якщо ж уникнути податків ми не можемо, то хоча б знати про них більше - вкрай важливо. Kyiv Live роз’яснює звідки держава отримує кошти та куди вони йдуть. 

Де держава бере гроші?

Більшість українців навіть не здогадуються, що кожну третю гривню, а в деяких випадках і половину доходу віддає державі. І мова йде не лише про тих, хто працює офіційно. Щодня з кожною своєю покупкою ви допомагаєте функціонувати державі. 

Насправді не існує ніяких державних коштів. Наповнення більшої частини бюджету відбувається за рахунок коштів звичайних громадян. Платники податків утримують усю систему державних фінансів. Отож, фактично, уся “безкоштовна” медицина та освіта не є такою. Купуючи продукти додому та працюючи на роботі (за умови, що роботодавець добросовісно сплачує усі внески), ви сплачуєте собі послуги державного лікаря та навчання у школі ваших дітей. 

Які бувають податки?

За своєю формою податки бувають прямими й непрямими. Прямі податки стягуються безпосередньо з прибутку (заробітна плата, роялті) або з матеріальних благ (податок на майно). Непрямі податки - податки, які включаються в ціну товарів або тарифів на послуги. Навіть якщо ви не сплачуєте прямі податки із своєї зарплати, ви все одно спонсоруєте державу. Адже в Україні за рахунок непрямих податків формується близько 45% доходів бюджету.

Крім податків існують також збори. Це обов’язковий платіж, за який ви отримуєте якусь умовну вигоду. Наприклад, туристичний збір, який ви заплатите в готелі. Такі доходи наповнюють місцеві бюджети.

Які податки сплачують фізичні особи?

Майже кожен дорослий українець сплачує податок на доходи у розмірі 18% (ПДФО) та військовий збір - 1,5%. Ці кошти стягуються з заробітної плати та пенсій. Крім того, податок у 18% сплачується і з пасивного доходу: банківських відсотків, роялті тощо. 

Щоразу, коли ми купуємо товари чи послуги (у тому числі житлово-комунальні), ми сплачуємо 20% від вартості у вигляді податку на додану вартість (ПДВ). Тобто, фактично кожен п’ятий буханець хліба, кожен п’ятий пакет молока, кожну п’яту картоплину ми віддаємо державі. Якщо ж ви купуєте алкоголь чи тютюнові вибори - заплатите ви ще більше. Адже ці групи товарів обкладаються ще й акцизом, а імпортні товари - імпортним митом. 

Які податки сплачують підприємці?

За кожного найманого працівника роботодавець сплачує 22% єдиного соціального внеску (ЄСВ) за свій рахунок. Цей внесок йде на пенсії, виплати по безробіттю, тимчасовій втраті працездатності та при виробничій травмі.

Крім того, юридичні особи також сплачують ПДВ за товари і послуги. До речі, саме ПДВ вважають найбільш корумпованим податком.

Фізичні особи-підприємці сплачують єдиний податок (ЄП) та ЄСВ самостійно в залежності від особливостей діяльності.

То куди йдуть ваші гроші?

Перевірити, на що держава витрачає ваші податки можна за допомогою сервісу “Ціна держави”. Вам достатньо вказати свою “чисту” зарплату і система прорахує, скільки гривень на рік ви сплачуєте за “безкоштовні” державні послуги. Зверніть увагу, що ви можете вказати, скільки грошей ви витрачаєте, чи маєте банківський депозит, чи купуєте пальне, алкоголь чи цигарки, від цього показники будуть ще більш точнішими!

Вийти в ефір