Останні новини

День Антонія та Феодосія Печерських: прикмети та традиції

У вівторок, 15 вересня, православна церква вшановує пам'ять 

Святих Антонія і Феодосія. Вони у XX столітті заснували Києво-Печерську лавру. 

Kyiv Live пропонує дізнатись історію свята, прикмети та традиції цього дня.

Святі Антоній та Феодосій

На час приїзду Феодосія в Київ в столиці Русі існувало декілька грецьких християнських монастирів. Феодосій відвідав їх, бажаючи прийняти постриг, але настоятелі йому відмовляли. Тоді він дізнався про афонського постриженця Антонія, котрий жив і подвизався в печері неподалік Києва у селі Берестове. Никон постриг юнака в чернецтво та «в одяг чернечий одягнув року 6540 (1032 від Різдва Христового) за князя благочестивого Ярослава Володимировича(Мудрого)». Як повідомляє Вікіпедія, за іншою ж версією, Феодосій спочатку повернувся в свій рідний Василев (Васильків), де близько двох років прожив суворим життям у власноруч викопаній печері (на північний схід від валу Василевого дитинця), а вже потім прийшов до Антонія. Місце цієї печери було відоме аж до 1818 року, але на сьогодні воно точно не встановлено.

Традиції свята

15 вересня православна церква також згадує святого мученика Маманта. Його вважають покровителем і заступником немовлят, хворих з переломами, тварин.

У народі був відомий як Мамонт Вівчарник (святий вважався покровителем кіз і овець). Люди прибирали у дворах, сараях, загонах, де мешкали вівці й кози, обкурювали приміщення вереском, відганяючи нечисту силу, утеплювали мохом.

У цей період завершувався період літніх гулянь молоді: на вечірки починали збиратися в хатах.

Що не можна робити 15 вересня

  • Лаятися, злитися, лихословити, з'ясовувати стосунки
  • Виганяти худобу з двору, інакше їй загрожують хвороби та інші напасті: "Федота і Руфіни, не виганяй з двору вранці худобу: виженеш – біду наженеш!"

Прикмети на 15 вересня

  • На поверхню річки випливають білі карасі – до дощу.
  • Миші риють нори з входом на південь – до суворої зими
  • Дощ, що почався вранці, не буде тривати довго.
  • Під час вечірнього доїння в корови стало тверде вим'я – наступного дня буде похолодання

Молитва святих Антонія і Феодосія

О угодницы Христовы, преподобнии отцы наши Антоние и Феодосие и вси святии Киево-Печерстии, светильницы пресветлые, святостию иноческаго жития первые просиявшие на земле Российстей, покровители града Киева и всего отечества нашего! К вам, молитвенникам теплым и предстателям непостыдным, усердно притекаем, в нуждах и скорбях наших утешения и помощи просяще. Помозите нам, рабам Божиим (имена), заступницы наши! Утвердите нас в вере святей, сохраните Церковь Божию от пагубных ересей и расколов, научите нас всегда творити заповеди Божия и вся предания церковная, от отец нам заповеданная, будите нам благосердые отцы и теплые молитвенницы, яко да прославим имя Живоначальныя Троицы, Отца и Сына и Святаго Духа во веки. Аминь.

Нагадаємо, Kyiv Live детально розповідав про свято мученика Маманта. 

Теги:
Вийти в ефір