Останні новини

День пам'яті жертв Голокосту: чому Києву болить найсильніше

В Україні найбільшою трагедією Голокосту стали страти у Бабиному Яру у вересні 1941

27 січня у всьому світі відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту (від англ. the Holocaust, з дав.-гр. ὁλοκαύστος — "всеспалення") – винищення нацистами під час Другої світової євреїв та ромів. Як жертв Голокосту також вважають людей, яких знищили за ознакою їхньої расової, етнічної, національної приналежності, сексуальної орієнтації або генетичного типу як неповноцінних, шкідливих.

Голокост

"Голокост, який привів до знищення однієї третини євреїв і незліченної кількості представників інших національностей, буде завжди слугувати всім людям пересторогою про небезпеки, які приховують у собі ненависть, фанатизм, расизм та упередження…", - сказали у Резолюції № 60/7, яку Генеральна асамблея ООН прийняла 1 листопада 2005 року.

Цей документ проголосив Днем пам’яті жертв Голокосту 27 січня. Саме цього дня у 1945 році війська 1-го українського фронту увійшли до нацистського табору смерті Аушвіц. Табір став символом нацистських злочинів.

unnamed.jpg

Україна на державному рівні вшановує жертв трагедії з 2012 року.

Знищення євреїв нацистами

Нацистська расова політика (концепція расової гігієни означала необхідність розділяти людей на представників вищої раси і нижчих елементів і необхідність відповідного відбору) з часом переросла у масові страти. За час нацистського терору жертвами стали від 1,4 до 4 млн. людей різних етносів.

Голокост в Україні

Голокост євреїв на окупованій нацистами території СРСР відрізнявся від "європейського", де людей заганяли в гетто та відправляли до місць масових знищень у газових камерах. На території України євреїв розстрілювали і ховали у ямах. Часто величезні могили викопували місцеві чи самі жертви.

Страшним символом Голокосту в Україні стало київське урочище Бабин Яр. Упродовж двох днів, 29-30 вересня 1941 року, нацисти розстріляли там майже всіх євреїв, хто залишався в окупованому місті. На сьогодні дослідники нараховують 33 771 убитих. Це місце стало одним із найбільш масових катівень Голокосту.

Дзеркальне поле

Восени 2020 на місці розстрілів киян-євреїв створили інсталяцію "Дзеркальне поле". Вона має вигляд дзеркального диску з 10-ма сталевими колонами – все посічене кулями того ж калібру, який використовували нацисти. Із прострілених колон цілодобово лунають українські, єврейські й ромські поминальні пісні, а також імена загиблих у Бабиному Яру. Постійно лунає "звук пам‘яті" - його також створили з імен загиблих, переклавши їх числове значення в звуки.

Щодня до інсталяції приходить 300-500 відвідувачів. 

Нагадаємо:


Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
05.03