Останні новини

День українського політв'язня: за що боролися Стус, Чорновіл та Дзюба

Відзначають цей день з 12 січня 1975 року

Сьогодні, 12 січня, виповнилося 49 років від дня найбільшої репресивної акції проти українських дисидентів. Тоді водночас було заарештовано найбільш відомих представників національно-демократичного руху. На превеликий жаль, питання політичних в'язнів на порядку денному в Україні, починаючи із 2014 року, коли РФ окупувала Крим та розв'язала війну на Донбасі.

Kyiv Live з нагоди річниці Дня українського політв'язня підготував матеріал про найяскравіші події минулого та незаконно ув'язнених українців сучасності.

12-14 січня 1972 року були заарештовані всі відомі дисиденти України: у Києві – Іван Світличний, Євген Сверстюк, Василь Стус, Леонід Плющ, Зіновій Антонюк, Іван Дзюба. У Львові – В’ячеслав Чорновіл, Михайло Осадчий, Іван Гель, Стефанія Шабатура, Ірина Стасів-Калинець, трохи пізніше – Ігор Калинець та інші.

Спецоперація мала назву Блок і була розпочата КДБ ще із середини літа 1971 року з метою нейтралізації української еліти, придушення демократичного руху та припинення розповсюдження самвидаву.

Той темний період став для більшості з них стартом у довгому відліку тюремних термінів та років заслання. Інкримінували заарештованим "антирадянську агітацію та пропаганду". Відтак, чимало із представників шістдесятництва та правозахисного руху отримали максимальні вироки: 7 років ув’язнення в таборах суворого режиму та 5 років заслання. Українців висилали в Мордовію та Пермську область Росії, а згодом у Сибір та в Казахстан.

Наступна хвиля арештів відбулася у квітні-травні 1972 року. Після "генерального погрому" рух опору знову відродився у другій половині 70‑х років. Основним методом боротьби з системою став захист прав людини.

Як відзначали День українського політв'язня в СРСР?чорновіл.jpg

В'ячеслав Чорновіл. Фото: Wikipedia

У 1975 році В'ячеслав Чорновіл, що був висланий із України та у 72-му, під час хвилі арештів, отримав шість років таборів та три роки заслання, започаткував відзначання Дня українського політв'язня 12 січня.

З того часу, впродовж багатьох років політв’язні подавали політичні заяви і на знак протесту проти репресій, порушень прав людини, жорстокості режиму, оголошували одноденне голодування. На знак солідарності українців підтримували політв’язні інших національних громад.

У 1981 році учасники Київського демократичного клубу (Сергій Набока, Лариса Лохвицька, Інна Чернявська, Леонід Мілявський, Наталка Пархоменко) організували акцію на честь Дня українського політв'язня, яка стала однією із найвідоміших в історії.

Напередодні 12 січня вони розклеїли у Києві листівки: "Співвітчизники! 12 січня - День українських політв'язнів. Підтримаймо їх!".

Закінчилася акція невдало: усю групу затримали, а чотирьох з них запроторили за ґрати на три роки.

Після звільнення у 1984-му члени КДК намагалися створити Український демократичний клуб, та він виявився підконтрольним КДБ. Влітку 1987 р. вони заснували Український культурологічний клуб.

Політв'язні, незаконно засуджені у Росії та окупованому Криму

Через 49 років після тих трагічних подій, ми мусимо спостерігати схожу картину: десятки українців, зокрема і мешканців Криму, за останні сім років були незаконно заарештовані та засуджені на території окупованого півострову чи в Росії. Або чекають на свої вироки.

Старі радянські методи набули нової сили: затримання, викрадення, арешти, обшуки та катування затриманих, яким інкримінують вигадані злочини. 

За оцінками СБУ, нині в Росії та на території окупованого Криму перебувають близько сотні українських поневолених політв'язнів. Ще понад 200 наших співвітчизників залишаються в полоні бойовиків з ДНР та ЛНР.

У справах українських "терористів" та "екстремістів" перебуває значний список українців. Серед них Олексій Чирній, що був засуджений у тій же справі, що і вже звільнені Олег Сенцов, Олександр Кольченко та Геннадій Афанасьєв.

Нагадаємо, 12 січня відзначається День українського політв’язня та церква вшановує пам’ять святої мучениці Анисії Солунської. До кінця року залишається 353 дні.

Вийти в ефір
27.01