Останні новини

Депутати внесли на розгляд закон про "нульову" декларацію: кому вона потрібна та що означає

Хто зацікавлений у декларуванні тіньових статків та що з цього вийде

В Україні відкриють можливість для українців задекларувати свої тіньові статки. Відповідний законопроект внесли у Верховній Раді в порядок денний. "Нульова" декларація дозволить тим, хто "ховає" своє майно, відобразити його у своїй декларації без покарань та продовжувати жити за законом.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на видання OBOZREVATEL.

Читайте також: Гривня значно укріпилась: офіційний курс валют на 3 лютого

Пропозиції розробив і подав до парламенту президент Володимир Зеленський.

Для чого потрібна "нульова" декларація?

За даними Мінекономіки, більш ніж 30% українського ВВП перебуває в тіні. Проте за оцінками економістів, ця цифра доходить до 50% всієї економіки.

Приблизно 3,4 млн українців, за даними Держстату, в працездатному віці офіційно ніде не працюють і не показують свої доходи.

Щоб узаконити майно й активи, за які не сплачувались податки, потрібно буде всього лише один раз подати декларацію в період із 1 липня 2021-го до 1 липня 2022-го.

Щоб узаконити готівку - її необхідно буде покласти на рахунок у банку або ж купити облігації внутрішньої держпозики (цінні папери).

Карати за задекларовані "сірі" статки не будуть - це дозволить узаконити їх.

"Нульову" декларацію підтримують і народні депутати, і представники експертного середовища. Крім того, її впровадження президент Зеленський обіцяв під час передвиборчої кампанії.

Керівний партнер Baker Tilly Ukraine Олександр Почкун впевнений, що податкова амністія також дозволить розв'язати і проблеми для бізнесу.

"Чимало українських підприємств структуровані через іноземні юрисдикції. Часто це роблять не для податкової оптимізації, а для того, щоб усі суперечки відбувалися в іноземній юрисдикції. У цивілізованих судах обстоювати свої права простіше. Не завжди це можна зробити просто і відкрито. Це робили через дарування, номінальних директорів тощо. Зараз власникам треба декларувати свої права володіння. І тут виникає питання можливості регуляторного тиску на декларанта", – пояснив у коментарі виданню Почкун.

Глава податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев наводить у приклад позитивний досвід Аргентини, де таке нововведення дозволило значно поповнити бюджет країни.

"Мені подобається історія Аргентини, де 2016 року прийшов новий президент Маурісіо Макрі, провів амністію капіталу й закликав повернути гроші в країну. І це дозволило вивести на світ божий 117 мільярдів доларів, не тільки в грошах, але й в інших активах. Адже амністувати потрібно не тільки капітал, але і, скажімо, нерухомість, яка є в Україні й за кордоном, інші цінності", – сказав Гетманцев.

Хто повинен подавати декларацію?

 • українці, які мають громадянство;
 • українці, які на момент отримання доходу мали громадянство.

Кому не можна подавати декларацію?

 • тим, хто з 2005-го заповнював декларацію згідно з антикорупційним законодавством (окрім як у випадку, якщо вони брали участь у конкурсі й програли його);
 • неповнолітнім або недієздатним.

Що потрібно декларувати?

 • будь-які активи;
 • рухоме і нерухоме майно;
 • цінні папери;
 • корпоративні права.

Що не можна декларувати?

 • отримане внаслідок кримінальних злочинів (крім ухилення від сплати податків);
 • готівку.

Коли потрібно подавати декларацію?

 • з 1 липня 2021-го до 1 липня 2022 року.

Скільки потрібно заплатити?

 • 5% для валютних цінностей, розміщених на рахунках у банках України, та інші активи, що є (зареєстровані) в Україні;
 • 9% – валюта на банківських рахунках та інші активи, які перебувають за кордоном, право грошової вимоги до нерезидентів,
 • 2,5% – за ОВДП, придбані в період з 01.01.2021 р. до 20.06.2022 р. до подання декларації.

Що не потрібно декларувати?

 • нерухомість (квартири до 120 квадратів і будинки до 240 квадратів);
 • нежитлову нерухомість некомерційного призначення до 60 кв. м;
 • земельні ділянки в межах нормативів безоплатної приватизації;
 • один транспортний засіб, призначений для перевезення 10 осіб і більше або з об'ємом двигуна не менш ніж 3000 куб. см або якщо середня ринкова вартість 375 МЗП; мотоцикл – 800 куб. см, літак, вертоліт, яхти, катери;
 • інші активи – сумарною вартістю не більш ніж 400 тис. грн.

Щоб нові правила повноцінно запрацювали, в українців щонайменше має бути довіра до держави і силовиків. Інакше показувати те, що приховували від податкової роками, не стануть. Крім того, щоб стимулювати подавати декларації, в деяких країнах після амністії також проводили кампанію з розшуку прихованих активів.

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
14.04