Останні новини

"Доступна", але не дуже: з якими проблемами зіткнулися українці при оформленні іпотеки під 7%

Якщо у позичальника все добре і йому дали кредит, треба уважно читати умови договору

В Україні 1 березня почала діяти державна програма "Доступна іпотека під 7%". За данними Мінфіну, за перші три тижні нею скористалося двадцятеро українців.

Kyiv Live розповідає, що ж це за прогама, як вона працює і чи справді така доступна.


"Вам відмовлено в кредиті"

Мати власне житло - давня мрія Володимира, який з сім'єю вже два роки живе на зйомній квартирі. Аренда кожного місяця з'їдає з сімейного бюджету майже 10 тис. грн.

"Ці гроші набагато краще платити за своє житло, ніж платити за квартиру, яку знімаєш", - каже Володимир.

Коли чоловік почув про нову програму кредитування, одразу пішов до банку. Був на 100% впевнений, що кредит йому дадуть, бо підходив за всіма параметрами.

"Коли я прийшов в банк, я трошки здивувався, навіть сильно. Тому що первісна відсоткова ставка виявилася не 15%, а 25%. Мої дані записали і потім банк каже: "Вам відмовлено в кредиті", - розповів Володимир.

Кредити дають, але є нюанси

Деяки банки, які підписали угоду з державою, модефікували анонсовані президентом умови. Наприклад, Кредобанк підвищив розмір першого внеску на 5%, ПриватБанк - на 10%. Кредитні калькулятори на сайтах банківських установ розраховують річну кредитну ставку значно вищою за 7%. Звідки взялися такі цифри, журналісти Kyiv Live запитали у представника банку.

"Тому що там враховуються всі додаткові платежі: страхування, нотаріальні витрати, все це враховується. Тому вона виходить вище, ніж 7%", - зазначила представник управління банку Катерина Личана.

Програма іпотечного кредитування, на яку українці ще місяць тому покладали великі надії, виявилася не такою вже й доступною.

Читайте також: Як українців заманюють іпотекою

"Погоня" за кредитом

Журналісти Kyiv Live вирішили особисто перевірити, чи дійсно так важко отримати іпотечний кредит. Зважаючи на те, що середня зарплата по Україні трохи менша за 15 тис. грн у банку вони вказали саме цю суму доходу. Чекати рішення довелося не довго, лише 5 хвилин - відмова. Чому саме банк не дав кредита, співробітники відділення не знають, бо рішення по цьому питанню приймають не вони, а спеціальна ком'ютерна програма. За словами працівниці "Привату", погоджують кредит одиницям.

"Коли до мене клієнти приходили, одній клієнтці дали добро. Вона є ФОП наш, вона давно у нас, як ФОП, у неї доходи стабільні - їй узгодили", - зазначила жінка.

Коли банк говорить "ні"

Позичальники отримують "ні", якщо їх офіційний дохід менший за 20 тис. грн, або його взагалі немає. Не світить дешевий кредит тим, у кого є приватизована доля у квартирі понад 50 кв. м або майнові права у довгобудах.

Але основна причина наступна.

"В основному це, якщо позичальник не підходить під умови програми, або у нього є негативна кредитна історія", - розповіла Катерина Личана.

Береш кредит, читай між рядків

Але якщо у позичальника все добре і кредита йому таки дають, то тут треба дуже уважно читати умови договору, адже у ньому є деякі пунтки, яки ми звикли називати "підводними каменями".

"Якщо ви прострочили кредит за цією програмою на місяць (більш ніж 30 днів), то ви повертаєтеся на стандартні умови, навіть вище стандартних", - зазначив співзасновник агентства нерухомості Михайло Костенков.

А це вже не 9,5%, а 12%, 15% і більше відсотків річних. Також потрібно знати, що за умовами програми, вторинне житло, яке буде придбано, повинно бути не старше 3 років. А це, як виявилось, додаткові витрати.

"Менше трьох років - це означає, що податки на нерухомість будуть при продажу власником - 8,5%", - розповів Михайло Костенков.

5% - це податок на дохід, 1,5% - військового збору і ще по одному у Пенсійний фонд та у Держмито. Платити звичайно доведеться покупцю. Тобто, якщо ви обрали квартиру на вторинному ринку за 50 тис. доларів, якої ще не має 3 років, готуйтеся до цієї суми додати ще 4 тис. з гаком.

Читайте також: Питання до "іпотеці від Зеленського": яких умов чекати українцям від банків і в чому "підступ"

Надія на державу

Чи можно розраховувати на те, що протягом 20 років наша держава буде виконувати свої забов'язання за програмою "Доступної іпотеки"?

"Це питання довіри фактично між державою та українцями, які беруть участь в цій програмі. Для того, щоб не було спокуси не закласти в державний бюджет ці цифри, потрібно ухвалити спеціальний закон", - розповіла заступниця голова комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Роксолана Підласа

А поки такого закону не має, залишається лише сподіватись, що держава не скине компенсовані відсотки на плечі довірливих українців.

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
17.04