Останні новини

"Дуже неприємно, що ти стоїш з простягненою рукою": головні тези інтерв'ю Зеленського на НВО

Україна - у кінці черги за коронавірусною вакциною, зауважив глава держави

23 січня президент України Володимир Зеленський дав 15-хвилинне інтерв'ю журналісту програми Axiоs, уривок якого вийшов на НВО. У ньому очільник держави розповів, за що він злий на експрезидента США Дональда Трампа та висловив занепокоєння тим, що свого часу Україна втратила статус ядерної країни.

Kyiv Live зібрав для вас найголовніші тези.

зеленский-.png

Читайте також: Сенат США призначив Ентоні Блінкена на посаду держсекретаря - що пов'язує його з Україною

Претензії та очікування від Байдена

Зеленський висловив сподівання, що в заяві нового президента США щодо піклування про безпеку Європи входить і вирішення питання війни з Росією на Сході. На думку глави держави, рівноправне членство у НАТО і є ілюстрацією цього наміру Байдена:

"Тому в мене дуже просте питання – чому Україна досі не в НАТО? Якщо без цих фраз, що ми всі будемо думати, ми будемо спілкуватись, для мене перше питання звучало б так: "Містере Президенте, чому ми досі не в НАТО?".

Він сподівається, що президент США зробить це питання одним з визначальних за своєї каденції.

Також Зеленський заявив у інтерв'ю, що країна дуже потребує інвестицій від США у бізнес та інші сфери, адже це - реальна можливість створити робочі місця.

"Ми готові робити все, щоб був нормальний інвестиційний клімат, але американські компанії зі своїм капіталом могли б швидше заходити на український ринок".

Війна з Росією та допомога США

Зачепили в розмові і питання війни з РФ та участі Америки у вирішенні цього конфлікту. На думку Зеленського, якби Україна була в НАТО, ескалації протистояння на сході не було б. Тож участь в альянсі - це потужний сигнал ворогам, проте теза, що Україна без НАТО нічого не може - не є правдою, впевнений президент. 

Задля позитивного результату у відносинах з Путіним одних санкцій не достатньо, повторив Зеленський, важливим є об'єднання.

"Це об’єднання людей, які починають всім світом тиснути на ту людину чи політику тих людей, які не поважають світовий закон, світовий порядок, міжнародні кордони", - зазначив верховний головнокомандувач.

Крім того, Зеленський хоче залучити новоспеченого очільника Білого дому до Нормандського формату. За словами голови України, це може бути не ще одне крісло у "четвірці", а альтернативний союз, де б фігурували за одним столом США та Росія, адже стагнація "Норманду", яку влаштовує РФ, не може влаштувати Україну.

"Я дійсно хотів би долучити Президента Байдена до Нормандського формату. Я готовий іти на все, щоб домовитися з Президентом Сполучених Штатів і з "Нормандською четвіркою". Мені здається, що це може посилити переговори. Я також казав відверто нашим європейським партнерам: якщо це не буде працювати і якщо не будуть всі проти, я не бачу великої проблеми, щоб робити паралельно з Нормандським форматом ще один формат, де обов’язково повинні бути США і Росія".

Необхідність такої альтернативи Зеленський вбачає у невирішенні кримського питання. За словами президента, "четвірка" не вважає повернення Криму на часі.

Ядерне питання

Що стосується статусу ядерної держави, який Україна втратила з отриманням незалежності, президент Зеленський описав це як небезпечну помилку. Якби в країні була ядерна зброя, не було б війни з Росією, упевнений він. Проте питання повернення цього статусу не на часі, зауважив Зеленський. На його думку, у конфліктах має перемагати цивілізаційна сила.

Образа на Трампа

Зеленський зауважив, що "трохи злий" на Трампа через те, що його розмову з ним опублікували західні ЗМІ. Президент України зазначив, що поширювати розмову двох президентів - неправильно, і спростував той факт, що республіканець на нього тиснув.

"Тому Трамп не тиснув на мене, і я ніколи такого не скажу. Тому що йдеться про Президента. Я не просто громадянин. Між людьми, між політиками, між президентами є розмови, які з обох боків містять ту чи іншу інформацію. І ти повинен відповідати за цю інформацію, яку доносиш іншій стороні. Я не хотів, щоб мене чи Україну потім звинуватили, що ми залучені у внутрішню політику США, впливаємо на цю політику, впливаємо, не дай боже, на вибір вільного американського народу. Я цього не хотів, і тому дійсно робив усе, щоб Україна не була в це втягнута. І вона майже не була в це втягнута".

Згадали також і резонансну справу із сином нинішнього президента Хантера Байдена. У цьому кейсі для Зеленського головним питанням є розслідування можливості "підслуховувати" у кабінеті президента.

Також очільник України висловив занепокоєння з приводу штурму Капітолію, який ініціював Трамп у переддень інавгурації Байдена. На його думку, якісь більш трагічні наслідки цієї події могли б серйозно вдарити по іміджу США.

"Думаю, що була серйозна атака не лише всередині США, а й атака ззовні... Просто після такого, думаю, дуже складно було б світу дивитися на США як на символ демократії".

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/XC2t-SqWMX4" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Вакцина від коронавірусу

Питання вакцини від COVID-19 Зеленський описав фактично, як жебракування. Україна не в пріоритеті на чергу за ліками, і все, на що можна сподіватися - допомога європейський партнерів, які потрохи віддаватимуть свої порції українцям. Про те ЄС муситиме це пояснити своїм громадянам, а Україна від цього потрапляє у незручне становище.

"Це дуже неприємно – відчувати, що ти стоїш з простягнутою рукою", - сказав Зеленський.

Щодо російської вакцини, то президент категорично заявив, що тут нашій державі важливо заявити про самостійність, а Росія просто користується тим, що інші вакцини доставлять в Україну не так швидко.

"Але це один приклад, коли світ нагадує нам, що Україна повинна, перш за все, розбудовувати себе сильною країною, у якої є все: своя зброя, своя армія, своя вакцина, свої гроші – все своє.  Це – один з тих проявів серйозної інформаційної війни, яка ведеться. Питання не в тому, що там написано Made in Russia, питання в тому, що ніхто не може гарантувати якість цієї вакцини".

Мотор Січ та китайське питання

Зеленський не вбачає у Китаї світової загрози, принаймні для нашої країни. На його думку, якщо країна поважає кордони та українців, її бізнес або представники можуть бути присутніми на вітчизняному ринку у різних сферах, як є зараз з китайською продукцією. Попри це, за словами президента, варто розділяти бізнес та стратегічно важливі для України речі. Таким є кейс із акціями Мотор Січі.

"Питання в тому, що ми не маємо права продавати контрольний пакет управління стратегічними оборонними підприємствами України будь-якій країні. Це раз. Ніколи, принаймні при мені – я ж не на все життя, я ж не генеральний секретар. За моїх часів точно цього не буде".

Олігархи та їхній вплив

"Позбавлення від олігархів досягається двома шляхами: позбавити їх можливості мати "телевізор", той чи інший медіа-майданчик, і позбавити їх можливості впливати на депутатів. Це можливо зробити, я хочу це зробити в Україні. Я не проти того, щоб посадити всіх, хто порушує закон. Але замість одних прийдуть інші. Тому треба на законодавчому рівні змінювати цей процес. ", - поділився з американським журналістом Володимир Зеленський. У цьому контексті він згадав американський закон про лобізм - пакет заходів завдяки яким фінгрупи мають можливість впливати на законодавство.

Зеленський вважає, що "руку магнатів" можна помітити ледве не у кожній партії уряду.

"Я впевнений, що олігархи мають вплив на всі партії, які перебувають в українському парламенті. Не на партію в цілому, а на якихось людей".

Санкції проти своїх

Наостанок президент завірив громадськість, що розслідування з приводу тих членів українського парламенту, хто міг втручатися у американські вибори з "легкої руки" Росії, будуть проведені у найближчий час і проти них застосують справедливе покарання.

"Але я дуже хочу, щоб у цьому списку, як і в санкційному списку, були всі прізвища. Депутатами якої партії вони б не були. Жодна партія не повинна відповідати за ту чи іншу особу. Люди повинні відповідати за те, що вони роблять".

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/jUR5E4usKO4" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Нагадаємо:

  • Президент Володимир Зеленський заявив, що в Україні планують знайти комплексне вирішення питання тарифів. Відповідне доручення голова держави вже дав Кабінету міністрів і НКРЭКУ. За його словами, навесні всі газопостачальні компанії повинні представити річні продукти. 
  • Законопроект про розпуск Конституційного суду Україні відкликаний з Верховної Ради президентом Володимиром Зеленським. Документ був зареєстрований під №4288 та називався "Про відновлення довіри громадськості до конституційного судочинства".

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
17.04