Останні новини

Два дні до виборів: як заповнити бюлетень правильно та як проголосувати людям з інвалідністю чи COVID-19

25 жовтня в Україні пройдуть місцеві вибори. Обиратимуть депутатів місцевих рад – сільських і селищних, міських, районних та обласних, районних у містах (де вони є), а також голів майже усіх міст, сіл і територіальних громад. 

Як правильно заповнити бюлетень, що робити, якщо хворієте на COVID-19 та як проголосувати людям з обмеженими можливостями читайте у матеріалі Kyiv Live.

Скільки бюлетенів видадуть в день голосування?

Скільки бюлетенів отримає виборець залежить від того, де він проживає. Кияни отримають два бюлетені: світло-рожевий для виборів кандидата у мери та кремовий (світло-жовтий) для виборів депутата міської ради.

Більшість жителів України отримають 4 бюлетені різного кольору:

  1. для виборів кандидата в мери (або сільського, селищного голову). Цей бюлетень буде світло-рожевого кольору.
  2. депутата сільської (селищної, міської) ради. Бюлетень буде кремового кольору (жовтий).
  3. депутата районної ради. Світло-зелений (салатовий) бюлетень.
  4. депутата обласної ради. Бюлетень блакитного кольору.

Місцеві вибори 2020: якими будуть бюлетені і як їх правильно заповнювати.  ВІДЕО - Новини Житомира

Джерело: Журнал Житомира

Жителі Дніпра, Житомира, Кривого Рогу, Кропивницького, Полтави та Херсона отримають додатково 5-й бюлетень - для голосування за депутата райради в своєму місті (тобто ради району міста).

Плюсики, галочки та цифри

Раніше у виборчому білетені повинна була бути лише одна позначка (як правило, плюсик або галочка) навпроти партії, яку підтримує виборець. Якщо більше - такий бюлетень вважався зіпсованим та недійсним.

На цих виборах через впровадження нової виборчої системи - партійної з відкритими списками, у виборчому бюлетені має бути заповнено дві позначки - це політична партія та кандидат від неї.

Тобто потрібно буде заповнити два квадратики посередині листа - між назвою партії та списком кандидатів від неї. Щоб вибрати вподобаного кандидата спочатку необхідно проголосувати за його партії - поставити “плюсик”, “галочку” або іншу позначку в лівому квадратику. Потім в сусідній, правий квадратик повинні вписати порядковий номер того кандидата, за якого хочемо проголосувати.

Правий квадратик розграфлений спеціальним чином пунктирними лініями, щоб цифри в нього вписувались певним чином. Приблизно таку розмітку мали раніше поштові конверти, у місці куди треба було вказувати індекс.

c03c948d-32c0-48e5-8363-89c7a4f6ac90.png

Чи можна заповнити квадратики в різних рядах?

Проголосувати за одну партію та за кандидата з іншої партії не можна. Такий бюлетень біде визнаний недійсним.

Як обрати мера?

Бюлетені для виборів міських голів залишились без змін. В них, як і раніше треба буде поставити лише одну позначку - в квадратику справа навпроти рядка з прізвищем, ім'ям та по-батькові обраного кандидата.

Як проголосувати людям з обмеженими можливостями: порушеннями зору, слуху, опорно-рухового апарату та з психосоціальною інвалідністю?

Допомогу в заповненні бюлетеню людина з порушенням зору зможе отримати у родичів чи будь-якої особи, якій довіряє. Члени Виборчої комісії не можуть заходити з нею до кабіни для голосування. Вони так само не мають права наполягати та обирати за неї особу, яка допоможе проголосувати. На жаль, на виборах у жовтні 2020 незрячим виборцям не забезпечуватиметься можливість проголосувати самостійно. Більше того – дизайн виборчого бюлетеня цього разу є дуже незручним і для всіх людей, які мають порушення зору. Тому навіть якщо у громадянина немає інвалідності, але він не бачить, як обвести цифри за крапочками в бюлетені, – слід скористатися допомогою довіреної особи.

Люди з порушенням слуху мають право користуватися допоміжними технологіями на дільниці – використовувати свій планшет чи телефон для перекладу жестовою мовою чи перетворення звуку в текст на виборчій дільниці, крім кабіни для голосування. Члени виборчої дільниці мають допомогти за потреби та на запит отримати інформацію в доступному форматі: письмово або із залученням перекладача, наприклад, через сервіси онлайн-перекладу жестовою мовою. Не завжди члени виборчої дільниці можуть одразу зрозуміти, що потрібно робити, як поводитися з людиною з порушеннями слуху – слід максимально ввічливо, терпляче, але наполегливо їм пояснити.

Виборці, що через стан здоров'я не можуть самостійно пересуватися, мають подати до дільничної виборчої комісії заяву про надання можливості голосувати вдома. Таку заяву слід подати не пізніше 20:00 23 жовтня. 

Виборець, який має психосоціальну чи інтелектуальну інвалідність може перебувати на дільниці стільки часу, скільки потрібно, щоб зробити незалежний та усвідомлений вибір. Немає ліміту часу, який можна провести у кабінці для голосування. Якщо щось незрозуміло, завжди є змога поставити уточнюючі питання членам виборчої дільниці, які зобов'язані допомогти, або особам, яким довіряєте – батькам, родичам, друзям. Якщо хочете уникнути натовпу, оберіть години, коли потік відвідувачів трохи зменшується, зазвичай це по обіді, але не перед самим закриттям дільниці.

А якщо я хворію на COVID-19 чи перебуваю на самоізоляції?

Громадянин України, що перебуває на самоізоляції і не зможе відвідати виборчу дільницю у день виборів, має подати заяву до дільничної виборчої комісії з доданою довідкою медичної установи про стан здоров’я до 20:00 години 23 жовтня 2020 року.

Як проходитиме голосування в умовах COVID-19

Через пандемію коронавіруса в день голосування на дільницях будуть діяти посилені заходи безпеки. Так, на вході виборцям потрібно буде пройти температурний скринінг. Не допускається знаходження всередині приміщення без маски або респіратора. Рекомендується користуватися своїми ручками, не приводити з собою дітей.

Вибори мера Києва: головне

Вибори міського голови Києва призначені на останню неділю жовтня. Від рівня підтримки кандидатів буде залежати пройдуть вони в один або в два тури. Згідно із законодавством, у містах з населенням від 75 тисяч другий тур організовується у разі відсутності абсолютної більшості голосів (більше 50%) у одного з претендентів у мери.

Кандидати можуть брати участь у виборах як самовисуванці, так і балотуватися від партій. При цьому претендент на посаду міського голови також може висуватися депутатом до міської ради.

Процес подачі документів у ЦВК завершився 24 вересня. На передвиборну агітацію відводиться фактично місяць. 24 жовтня, буде "днем тиші", а голосування відбудеться з 08:00 до 20:00 25 жовтня. Бюлетень для голосування за кандидатів у мери на місцевих виборах 2020 затверджений у світло-рожевому кольорі у форматі таблиці з прізвищами, навпроти одного з яких необхідно поставити "галочку".

Партії в бюлетені для вибору депутатів Київської міської ради розподілилися наступним чином:

1 - Партія Шарія;

2 - Опозиційна платформа - За життя;

3 - Наш край;

4 - Європейська солідарність;

5 - "Єдність" Олександра Омельченка;

6 - Громадський рух "Хвиля;

7 - Пропозиція;

8 - Перемога Пальчевського;

9 - Радикальна партія Олега Ляшка;

10 - Еко-партія Берези;

11 - Команда Левченко "Народовладдя";

12 - Сила і Честь;

13 - За майбутнє;

14 - Громадянський рух "Хвиля";

15 - Екологічна альтернатива;

16 - Разом сила;

17 - голос;

18 - Правий сектор;

19 - Громадський рух Миколи Томенка "Рідна країна";

20 - Демократична сокира;

21 - ВО “Свобода”;

22 - Слуга народу;

23 - УДАР:

24 - Батьківщина.Вийти в ефір
25.11