Останні новини

"Дискусії ведуться": чи розпустить Зеленський Раду?

У "Слузі народу" кажуть, що є підстави для розпуску Ради.

Не пройшло і двох років від останніх парламентських виборів, як у Зе-команді заговорили про можливий розпуск Верховної Ради. Руслан Стефанчук стверджує, що де-юре є підстави для дострокового припинення повноважень чинної Ради. Дмитро Разумков і опозиція – не погоджуються з ним. Розганяти парламент найближчим часом навряд чи вигідно президенту. Втім, ситуація може змінитися.

Kyiv Live розбирався, за яких умов Володимир Зеленський може піти на розпуск ВРУ.

Чи є підстави розганяти Раду?

На днях перший віце-спікер парламенту Руслан Стефанчук зробив досить неочікувану заяву. В одному із інтерв'ю політик повідомив, що у президента з'явилося законне право розпустити діючу Верховну Раду.

"Так сталося, що в період з грудня по січень (2020-2021 рр., - ред) Рада не збиралася більше 30 днів. Тобто, це є формальною підставою для її розпуску. Але чи буде таке право використано президентом, чи ні, я не знаю тому, що я можу виходити з того, що сказав президент – поки робота Верховної Ради буде ефективною, спрямованою на виконання програми президента, Рада буде працювати",– розповів він.

І хоча Стефанчук не сказав, що на Банковій ведуться розмови про дострокове припинення роботи парламенту, багатьох його слова насторожили. Мовляв – хто знає, можливо, він натякнув на те, про що думає Зеленський.

3.jpg


Руслан Стефанчук. Фото: Ліга.Нет

З чого віце-спікер раптом вирішив, що президент отримав законне право розпустити Раду? Звернемося до третього пункту ст.90 Конституції України. У ньому йдеться: "Президент України має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися".

Стефанчук, власне, вважає, якщо парламент не збирався 30 днів, значить – не міг зібратися. Однак, у ВРУ не всі так думають. Є й такі, хто вважає, що віце-спікер, попри юридичну освіту, помиляється у своїх судженнях.

Читайте також: Міністр Шефіра та олігархів: чому Банкова обрала Галущенка наступником Вітренка

"У Верховній Раді України дев'ятого скликання жодного разу не було такого, щоб вона не збиралася на заплановані засідання. І ми, коли йшли, проговорювали це з усіма депутатськими фракціями і групами, це рішення Конституційного суду, яке передбачає розпуск парламенту у разі, якщо він протягом сесії не збирається на засідання більше 30-ти днів. І об'єктивно – сьогодні такого випадку і бути не може. Тому, якщо чесно, я не бачу цих підстав, і навряд чи можна йти якось врозріз із рішеннями Конституції і Конституційного суду",– відповів віце-спікеру голова Ради Дмитро Разумков.

У парламентській опозиції також не погодилися зі Стефанчуком.

"Наразі правових підстав для перевиборів Верховної Ради точно немає. Причина для розпуску – якщо Рада не може зібратися тридцять днів. Натомість, у випадку, про який говорить Стефанчук, Рада могла збиратися, не було жодних перешкод. Я не бачу підстав використовувати цю статтю для розпуску Ради", – заявив у YouTube-зверненні народний депутат фракції "Голос" Роман Лозинський.

На його думку, зараз передчасно говорити, що президент може ініціювати перевибори Верховної Ради. В усякому разі, такі розмови залишатимуться просто розмовами, допоки у "Слуги народу" є не менше 226 голосів, вважає нардеп.

2.jpg


Роман Лозинський. Фото: Цензор.Нет

"На відміну від 2019-го року, коли був новий президент і стара Рада, зараз між парламентом і Банковою немає конфлікту. Монобільшість зайшла в Раду на піку популярності Зеленського, такий електоральний успіх "Слуга народу" більше не зможе повторити. Тому, поки у "слуг народу" є хоча б 226 "штиків", нехай навіть монобільшість не така вже й одностайна, про розпуск Ради будуть говорити виключно для гучних повідомлень у пресі або ж для підвищення дисципліни у фракції", - розповів Лозинський.

Чи допрацює Рада виписаний законом їй термін?

Володимир Зеленський вже двічі лякав діючих депутатів достроковим припиненням повноважень. Перший – коли у серпні 2019 року новообрана Рада складала присягу.

"Рада цього скликання увійде в історію. Питання одне: як саме? Ви маєте всі шанси потрапити до підручників як парламент, який зробив неймовірне і втілив усе, що не змогли зробити 28 років, як парламент, де не було бійок. Я вас дуже прошу без прогулів, "кнопкодавства", а тільки конструктив і щоденна кропітка робота на благо українського народу. Або, не дай боже, увійдете в історію як парламент, який проіснував найменше – один рік. Це ваш випробувальний термін. Я вже знаю, що розпускати Верховну Раду не страшно",– заявив тоді президент.

Читайте також: Під Степановим захиталося крісло: чи вкажуть голові МОЗ на вихід?

Вдруге Зеленський допустив, що може розігнати Раду у розпал протистояння з Конституційним судом. Умову він назвав - якщо депутати не погодяться звільняти суддів КСУ.

"Якщо буде так, що це буде політичний колапс і реальний політичний конфлікт, і я побачу, що немає підтримки у Верховній Раді, а, перш за все, у "слуг народу"... Якщо ми підемо врозріз, ми будемо виходити з цього кута навіть шляхом розпуску парламенту",– говорив гарант.

Правда, далі слів – Зеленський не пішов. І не піде, як мінімум, до кінця цього року, вважає політолог Андрій Золотарьов. На його думку, побоюватись за своє майбутнє варто не Раді, а уряду Дениса Шмигаля.

"До дострокових парламентських виборів зараз ніхто не готовий ні організаційно, ні фінансово, ні політично. Тому проведення таких виборів є малоймовірним. Розпуск уряду – більш ймовірний варіант, ніж дострокові вибори Верховної Ради. Нас може чекати переформатування Кабміну і коаліції вже цієї осені",– сказав політолог на одному з українських телеканалів.

5.jpg

Зеленський виступає у Раді. Фото: УП

У свою чергу, політолог Олексій Якубін допускає, що чинна ВРУ може не допрацювати до завершення каденції, передбаченої законодавством. Зараз влада активно розставляє своїх людей у регіонах. На думку політолога, це показник, що розглядається варіант з достроковим розпуском парламенту.

"У Зеленського на ситуацію з можливим розпуском Ради дивляться так, щоб не повторити помилки Петра Порошенка. Якби Порошенко свого часу розпустив Верховну Раду та ініціював позачергові вибори до Ради перед президентськими виборами, то результати виборів у 2019 році могли бути дещо іншими. Суспільний негатив вивітрився б на парламентських виборах, і це пішло би на користь Порошенку. Але він не скористався такою можливістю. Зеленський може скористатись, щоб "спустити пар" суспільного негативу на парламентських виборах і підійти до президентських на позитивній ноті", - розповів політолог у коментарі Kyiv Live.

Читайте також: Вибори мера Харкова: хто буде наступником Кернеса?

Однак, політолог Микола Давидюк переконаний, що перевибори Ради, перш за все, вигідні опонентам влади, а не президенту і його команді. Більше того, відповідні розмови вже ведуться серед представників політичних еліт, стверджує він.

"Серед політичних еліт точно ведуться такі дискусії. Ними моделюється, що наступний парламент може бути обраний за рік до президентських виборів. Це, зрозуміло, не вигідно Зеленському, бо нові лідери нових партій зайдуть в парламент і звідти почнуть свою президентську виборчу кампанію. Тому зараз частина політичної еліти розглядає розпуск Верховної Ради, як елемент майбутньої президентської кампанії", – повідомив політолог в ефірі одного з телеканалів.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
09.05