Останні новини

"Екскурсії, від яких кров холоне в жилах": письменниця Лада Лузіна розповіла про містику й історію Києва

Письменниця розповіла про містичні й історичні екскурсії столицею, та що найбільше приваблює слухачів

У столиці завершується сезон піших прогулянок, але ще є шанс потрапити на тематичні екскурсії, які пропонують знавці легенд Києва. Серед них є навіть заходи із містикою й дивами.

Письменниця Лада Лузіна, яка досліджує історію й традиції міста і написала серію книг про київських відьом, планує захід на День Святого Миколая. Під час екскурсії розповідає про легенди, пов‘язані зі святим, які склались саме в Києві.

Kyiv Live поспілкувався з письменницею про тематику прогулянок, легенди, які дивують навіть знавців історії, та українську традицію Миколая.

  • Увесь світ знає про дива, які відбувались в Києві

"Тема святого Миколая в Україні знову почала бути актуальною – на 19 грудня кладемо під подушку подарунки, проте ми цілковито перейняли західноєвропейський формат свята і забули свої традиції. А в Києві у XI-XII столітті формувався унікальний культ Святого Миколая. Існує близько 7 оригінальних легенд, пов‘язаних із його дивами – не ті, що ми запозичили з Європи. Більше того, переказ про Ніколу Мокрого входить у світовий перелік див святого. Під час екскурсії якраз ходимо місцями від Софії Київської, де зберігалась чудотворна ікона Ніколи Мокрого, до Введенської церкви на Подолі, яка пов‘язана з Велесом – прототипом святого Миколая. Через карантин захід опинився під загрозою зриву, оскільки свято припадає на вихідний, але є ідея перенести його на п‘ятницю напередодні. 

+++2J7A0379.jpg

  • Українська історія новорічної ялинки переплітається із переказами про відьом

Рік тому писала книгу "Українська відьма: хто вона" - коли добирала матеріал, то відкрила для себе цікаву річ. Тепер постійно пропоную екскурсантам загадку: "Де, окрім лисих гір, збирались українські відьми?" Правильна відповідь - "на ялинці". Відгадати не змогла навіть підготовлена публіка. Це свідчить про те, наскільки ми не знаємо історії, легенд і казок свого народу. З одного боку, із 1850-хх років у Києві активно встановлюють новорічні ялини, але ця "забава" прийшла до нас із Німеччини. Тому існує загальна думка, що новорічна ялинка ніяк не пов‘язана з українськими традиціями. Проте святкові дерева в нас існували дуже давно. Наприклад, 1 вересня, коли пращури відзначали Новий рік, то прикрашали ялину чи сосну свічками й фруктами. Так само на Купала, і на всі свята, пов‘язані зі зміною сезону – наряджали дерево, вішали на нього свічки. За віруваннями українського Полісся, відьми збираються на ялинці. Це пояснює нам, чому святкове дерево вважають чарівним, адже на ньому сидять магічні істоти - наполовину відьми і наполовину русалки - і щось можуть подарувати людям. 

Письменниця Лада Лузіна

  • Першими відвідувачами на містичній екскурсії були читачі

Я не екскурсовод, а письменник, для мене це спосіб побачити зайвий раз читачів. Спочатку на екскурсії їх було до 70 відсотків, тепер приблизно половина. Це можливість "оживити книжку", подивитись на той Київ, про який читали в моїх художніх і історичних творах. Все почалось у 2015-му із екскурсії "Київ містичний", яка цілковито присвячена місцевим віруванням. Про містику розповідаю так: спочатку переказую легенду, потім її спростування, а тоді реальне підґрунтя, на якому виникла історія. Але часто ти все одно виходиш на диво – тільки зовсім інше, набагато більш древнє. Зрозуміла це, коли досліджувала будинки з привидами, в тому числі історію Замку Річарда на Андріївському узвозі, який 30 років простояв порожнім. Перше, що знаходиш – це заперечення легенди про примару, а потім насправді відчуваєш, що містика в будівлі існувала ще століття тому.

Які би теми не брав – хоч київські ікони, хоч відьом – досліджуєш всю історію Києва. Колись хотіла зробити книжку "Абетка київських див" і поділити її навпіл. Щоби в одній частині були чудеса, пов‘язані зі святими, мощами, джерелами, легендами, того ж святого Миколая і Варвари. А другу частину присвятити лисим горам, вампірам і русалкам. Це неподільні частини київської історії. Свого часу місцеві легенди, залишки язичництва сплелись із  європейською культурою. 

Письменниця Лада Лузіна

  • Історичні екскурсії, від яких моторошно

Ті, хто приходить зі мною на Байкове кладовище спочатку дещо розчаровані, оскільки тут нема містики – я розповідаю про історію. Але реальність страшніша за будь-які вигадки. Часто навіть не знаємо, наскільки моторошною була історія Києва, які жахи відбувались у, здавалось би, знайомих будівлях. Нова екскурсія минулого сезону "Страшні таємниці Київських Липок" по-справжньому лякає. Від таких історій стигне в жилах кров набагато більше, ніж від розповідей про відьом і вампірів. Там, де зараз будинки, в яких мешкають заможні люди – не знаю, які вони бачать сни - оскільки в самому центрі міста були людські бойні. Навіть згадки про "тортурні" ЧК, які були на Липках - страшні й криваві, на таку екскурсію не допускаю тих, хто молодший за 16 років. На містичні заходи про відьом і вампірів дітей беру – там немає нічого такого, чого вони не побачать у казці або в картинах Тіма Бертона. 

Письменниця Лада Лузіна

  • Осінній сезон екскурсій Лада Лузіна традиційно завершує походом на Лису гору в Гелловін

Скажімо, на екскурсію в Гелловін приходять із дітьми років 10 – вони зазвичай задоволені й щасливі. Тож іноді страшна історія стає цікавою пригодою і завершується приємними спогадами. Цьогоріч "гелловінську програму" пройшли лише найбільш витривалі. Ми таки залізли на Лису гору, хоча йшов дощ і це було не для слабкодухих. Сам факт - видряпатись і не впасти в процесі, а до того побути вночі в Гелловін на кладовищі – це незрівнянні емоції. Якщо раз спробуєш, то американські фільми жахів про нічні походи на цвинтар тобі вже як "дитяча казочка". У мене за традицією – цілком неочікувано у фіналі зі склепу вилазить привид. Коли він спочатку заспівує в тиші, а потім з‘являється – то перше враження жорсткого "глюку". Лунають репліки: "Сподіваюсь, це бачу не лише я?!" Цьогоріч, коли спустились із Лисої гори, в очах у всіх учасників було написано просто "щастя тих, хто вижив". Таких радісних обличь не бачила давно – люди були брудні, мокрі, але щасливі безмежно. 

Письменниця Лада Лузіна

  • Третій тип екскурсій - спроба реанімувати давню магію

Екскурсію "Чарівний Київ" приурочую на спеціальні дати. Тоді проводимо давні українські ритуали. Це спроба реанімувати традиції бабусь і дідусів. Цьогоріч видала "Чарівний календар", містить ті магічні дні, які українці кілька століть тому вважали часом, коли відбуваються дива. За віруваннями, тоді приходять русалки, вдаються гадання, певні ритуали. У нас 90 відсотків таких свят люди не знають, окрім хіба що, Купали. Насправді, градус чародійства, який був у свідомості наших предків, ми не здатні навіть уявити. У книжці "Українська відьма: хто вона" розслідую міфи про чародійок, а також цілком реальні свята, які, на мій погляд, і стали прототипами шабашів. Таких днів багато, і їх потрібно як мінімум згадувати, щоби розуміти традиції свого народу, а вірити чи не вірити - це питання кожного. Відроджуємо давні ритуали під час екскурсії на Замковій, яка була однією з лисих гір Києва. Є в мене постійні читачі, "гулятелі", як я їх називаю, які ходять на різні екскурсії. Одна з відвідувачок ходила до Флорівського монастиря. Розповідала, що під час програми їм казали: "То лиса гора, там збирається Лада Лузіна зі своїми відьмами і робить відьомські ритуали". Смішно, але в давнину, наприклад, щоби тебе затримали й оголосили чародійкою – було достатньо дрібниці. 

Письменниця Лада Лузіна

  • Ритуали, які працюють, якщо все зробити правильно

Коли карантин увели, не встигла провести екскурсію з ритуалами проти пандемії. У березні вийшла моя книжка "Біси з Володимирської гірки" з серії "Київські відьми", присвячена темі епідемій, які відбувались у Києві кілька сотень років тому. Були набагато страшнішими, ніж та, що маємо зараз. Головною захисницею від епідемій предки вважали Святу Варвару, яка лежала на Володимирській гірці в Михайлівському монастирі. Окрім святої Варвари, були в Україні й інші способи відганяти хвороби. Хотіла провести екскурсію, присвячену цій темі: що потрібно робити, які ритуали проводили в народі, щоби прогнати епідемії. Постійно думаю, що якби провели захід, можливо, пандемія пішла би раніше. Бо чарівні речі на екскурсіях все-таки відбувається: на Купала, коли в воду кидають "купалочку", то має піти дощ. Вже другий рік поспіль кидаємо її в воду – і на наступний день буває злива", - каже авторка.

Екскурсія Лади Лузіної з ритуальними святкуваннями на Маланки з 13 до 14 січня зараз теж лишається під питанням, оскільки може потрапити на повний локдаун, якщо його оголосять.

Раніше ми писали, що повного локдауну в Україні може не бути. ЗМІ пишуть, що влада розглядає новий варіант карантину.

Вийти в ефір
18.05