Останні новини

Ексміністерка охорони здоров'я Зоряна Скалецька - про коронавірусну вакцину. Ексклюзив Kyiv Live

Актуальним є питання логістики вакцини проти коронавірусу

МОЗ анонсував, що у найближчий час можлива доставка вакцини від коронавірусу. Громадськість хвилюють питання стосовно ліків, їхнього походження, можливостей транспортування тощо.

Про усі ці пункти, а також інші нюанси стосовно препарату від COVID-19 у прямому ефірі Kyiv Live ведучі поговорили із Зоряною Скалецькою, міністеркою охорони здоров'я України у 2019-2020 роках.

Читайте також: Статистика коронавірусу на Київщині 19 січня

За словами міністерки, в Україні вже є логістика для вакцин. А з коронавірусних ліків навіть вакцина Pfizer, умови зберігання якої -70 градусів, може бути використана впродовж 5 днів після розморозки.

"Тобто ми розморожуємо, розвозимо по областям і маємо ще 5 днів для використання. Більш важливо, як людина дізнається, що їй потрібно приходити на вакцинацію", - зазначила Скалецька.

Зараз це доволі проблемно - людей потрібно обдзвонювати, а дехто взагалі боїться ходити до закладів охорони здоров'я, боячись там чимось заразитися. У Європі це вирішили створенням центрів вакцинації.

"Шмигаль говорить про два шляхи: отримання ліків як гуманітарна допомога через COVAX і закупка за бюджетні кошти. Але ми маємо ще третій - це власний ринок приватних медичних послуг, люди будуть не обмежені лише державними та комунальними закладами; ті, хто найбільше хоче та потребує, може піти у приватні", - пояснила ексміністерка.

На думку Скалецької, приватної вакцини буде не більше декількох десятків тисяч, бо не так багато українців захочуть робити щеплення за будь-яку ціну.

Вакцинація та подорожі

У ЄС нещодавно заявили, що подорожі можна буде здійснювати і без вакцинації від коронавірусу, адже дехто має протипоказання до ліків, а хтось свідомо виступає проти щеплень. За словами Скалецької, міжнародні санітарні норми вимагають наявності довідки про щеплення від певних хвороб, тож цілком логічно, що деякі країни вимагатимуть такий документ щодо коронавірусу при перетині кордону.

"Європейський Союз має принцип свободи пересування в межах ЄС і перетин між країнами вони не зможуть обмежити. Другий момент - це введення паспорту, але це певна сегрегація людей на "правильних" і "неправильних", і Трюдо вже заявив, що це неправильно", - прояснила цей момент колишня очільниця українського МОЗ.

Тим часом довідки - цілком реальна перспектива, і вимагатимуть їх, швидше за все, ті країни, що мають понад половину власних провакцинованих громадян. Наприклад, одна з мотивацій швидкого процесу щеплення ізраїльтян - це бажання приймати туристів.

"Але коли маємо пропозиції на ринку туристичних послуг всього 5-6 країн, а буде більше - просто виросте надбавка до путівки за вакцинацію", - пояснила Скалецька.

Небезпеки та перспективи життя з коронавірусом

На думку експертки, за COVID-19 слід спостерігати, як і за кожним новим вірусом. Проте очевидно, що це проблема інтернаціональна.

У цьому контексті слухачі телеканалу відзначили факти смертей після щеплення, які вже зареєстрували у деяких країнах Європи в людей після 80 років, зокрема у Норвегії.

"Ми вже знаємо, що зроблено мільйони вакцинацій і немає загального відсотка летальних випадків. Побічні ефекти є, але не такі, вакцинуватися потрібно", - заявила ексміністерка.

Скалецька припускає, що пацієнти в Норвегії могли померти від браку партії, або помилки персоналу, у будь-якому випадку ситуація доволі неоднозначна. Свою роль могли зіграти і супутні захворювання.

Комунікація щодо коронавірусу

Далі зайшла мова про комунікацію щодо ліків. Гості студії запевнила ведучих, що інформація може знизити пересторогу перед вакцинацією. Займатися просвітництвом слід не лише вищим ешелонам влади, а й самим медичним працівникам.

"Ми мали ситуацію ще навесні, коли деякі сімейні лікарі, маючи протокол, як діяти, не направляли на тестування, вважали, що це грип. Є лікарі, які не сприймають вакцинацію, і це є неприпустимо", - сказала юристка.

Тому для кожного медика-адміністратора зараз є необхідним проводити тренінги чи навчати працівників, як провести роз'яснювальну роботу з пацієнтом.

Умови праці медиків

За словами Скалецької, якщо лабораторії довго не надають результати тестів на коронавірус, що уповільнює працю лікарів, таке питання має вирішити обласна адміністрація або Київ. На такі умови праці можуть і мають скаржитися безпосередньо самі медики.

"Ми допоможемо тому, хто хоче, щоб йому допомогли. Боятися - це шлях в нікуди. У нас є трудове законодавство, всі норми, які є, вони для всіх однакові, і я б хотіла, щоб лікарі їх захищали", - зазначила експертка.

Лікарні, які приймали коронавірусних пацієнтів, отримали значно більше фінансування, ніж у минулі роки - у всіх цих закладів було на рахунках 10 млрд грн. Тепер стоїть питання, чи використовують їх для підвищення зарплат. З цим питанням ексміністерка радить іти до директора закладу, а оскільки його призначає місцева влада - у разі ігнорування звертатися до мерії.

Скалецька запевнила, що інформація про кошти, що є на рахунку лікарні, як комунального підприємства, доступна для кожного - достатньо лише публічного запиту. Якщо вам не відповіли - прямуйте до суду. На думку гості студії, кожен працівник сфери охорони здоров'я має боротися за свої права, зокрема у асоціаціях та профспілках.

"Роль держави на сьогоднішній день - виділити кошти, створити правила та надійну систему захисту своїх прав. Те, що ви кажете, це коли кожен керівник лікарні береться на роботу міністром, і тоді можна сказати, що він контролює кожну лікарню. Це фактично неможливо. Лікарні належать місцевій владі",- пояснила Скалецька.

Організування роботи лікарні - це теж питання до місцевої влади. 

"Коли ми не знаємо про ці проблеми, нам дуже важко їх вирішувати в центрі. Держава створює правила та фінансування, але на сьогодні лікарні - це більше, ніж питання бюджетних коштів, це питання місцевих бюджетів, приватних коштів, страхових фондів", - поділилася колишня очільниця МОЗ.

Коли справа стосується забезпечення належних умов праці, слід покладатися не лише на МОЗ, впевнена Скалецька.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/gbPJbp5UOxI" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
06.03