Останні новини

Електронні лікарняні: як ними користуватись та які є "підводні камені"

За прогнозами міністерства, їх почнуть тестувати на початку літа.

Міністерство охорони здоров'я України планує тестувати електронні лікарняні вже на початку літа. Відтоді громадянам не доведеться бігати по нескінченним кабінетам, адже система робитиме все сама.

Про це йдеться у сюжеті Kyiv Live.

Читайте також: У чому перевага електронних лікарняних

У МОЗ вважають, що з появою електронного лікарняного "бюрократичну тяганину" можна буде залишити у минулому. Лист непрацездатності відкриватимуть та закриватимуть автоматичну на підставі медичного висновку. Його підтягуватиме система Helsi із раніше зроблених записів в електронній медичній карті пацієнта.

"Лікарняний можна буде закрити дистанційно. Не треба буде ходити, зберігати "корінці", витрачати час", - заявив заступник міністра охорони здоров'я Ярослав Кучера.

Проте, станеться це не одразу, адже певний час лікарняні видаватимуть і в електронному, і у паперовому вигляді. 

"Якщо буде перехідний період, в якому ми будемо підписувати і паперові, і лікарняні листи, то на цей час це буде подвійне навантаження на сімейних лікарів. Адже записи потрібно буде дублювати", - зазначила заступниця директора з медичного обслуговування Центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Ірина Гоменюк.

Окрім цього, поки існують паперові листки непрацездатності, існує і корупція. Наприклад, недобросовісний працівник може придбати "гарячу" путівку на відпочинок та купити лікарняний в інтернеті. Роботодавець за законом оплатить йому 5 днів, бо комісія відділу кадрів не завжди може відрізнити підробку. 

"Вони не завжди спроможні по лікарняному перевірити, наскільки він справжній. Адже зараз у лікарняних роблять високоякісні підробки. Це може бути одна літера або цифра неправильні, чи може бути підпис лікаря, який насправді у зазначеній лікарні не працює", - розповіла голова ГО "Разом проти корупції" Оксана Величко.

Через виплати фальшивих лікарняних держава щороку втрачає майже 3 мільйони гривень. Адже Фонд соцстрахування України перевіряє лише 5% таких листків на рік, решту - оплачує. 

У МОЗ переконані, що цю проблему вирішить електронний лікарняний, адже, за їхніми словами, його неможливо підробити. Якщо працівник відкриє лист непрацездатності, то його побачить роботодавець, а також спецустанови, зокрема - Фонд соцстрахування. Він зможе швидше і ретельніше відстежити лікарів і медзаклад, де штампують найбільшу кількість лікарняних. 

Єдине, що документ не вирішить видачу лікарняних "заднім числом". А цим найчастіше "грішать" чиновники, яких намагаються звільнити. Запобіжника у вигляді часу видачі документа поки немає.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/nNLYMemoHDY" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Нагадаємо:

  • У четвер, 15 квітня, президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт, що прирівнює електронні паспорти до паперових.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
17.05