Останні новини

Епоха триває? В Україні не відмовились від "літнього часу": добре це чи погано

Чому лікарі проти переведення годинників на літній і зимовий час - коментар невропатолога

Верховна Рада України не прийняла у 2 читанні закон, за яким Україна припинить переводити годинники і залишиться на зимовому (або літньому) часі. Проєкт закону відправили на доопрацювання.

На думку експертів - відмова від "літнього" й "зимового" часу позитивно вплине на самопочуття українців, до того ж - відмова від "літнього часу" має стратегічне значення. 

Kyiv Live розповість, які є аргументи "за" і "проти" переведення стрілок, що кажуть з цього приводу лікарі, та як переведення годинника пов‘язане з карантином і локдауном.

В Україні не проголосували за закон

В Україні поки що законодавчо не закріпили відмову від переведення годинників на так званий "літній" і "зимовий" час. За Закон "Про обчислення часу в Україні" проголосували 212 депутатів, рішення не прийняли. Наразі проєкт відправили на доопрацювання.

рада.jpg

Проєктом Закону передбачений постійний зимовий час (UTC+2 за міжнародною шкалою). Вважається, що саме зимовий час є для нас природним, а перехід на "літній" час навесні (переведення годинників на 1 годину вперед) - був обумовлений бажанням не витрачати зайві кошти за рахунок економії електроенергії. Проте частина експертів вважає, що для України краще було би ще раз перевести годинник - і залишитись на "літньому часі". Однак як автори закону, так і більшість опонентів єдині в рішенні, що час в Україні має бути "єдиним" - нині шкоди від переведення годинника більше, аніж вигода від нього.

Що каже автор Закону

Заступник голови Верховної ради Руслан Стефанчук, який запропонував Закон про встановлення єдиного часу, уточнив, що час має для держави стратегічне значення.

“Як відомо, на тимчасово окупованих територіях України встановлений час держави-агресора – Російської Федерації. Тому встановлення і закріплення на всій території України без виключення єдиного київського часу в свою чергу дозволить зміцнити й безпекові позиції України та сприятиме деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій”. — йдеться в пояснювальній записці до Закону. 

Стефанчук

Фото - соцмережі

Також автор додає, що мова й про здоров’я українців.

Читайте такожВ Україні можуть ввести жорсткий локдаун: у Кабміні заявили про початок третьої хвилі коронавірусу

Трохи історії

Переведення часу було жартом?

Вперше переводити годинники запропонував ще у XVIII столітті відомий журналіст, винахідник та батько-засновник США Бенджамін Франклін. Подейкують, він любив поспати, а про економію світла написав жартома.

Історію про його роль у багаторічній традиції переводити годинники описали на dw.

У 1784 році Франклін мешкав у Парижі і, знаючи любов французів до тривалого здорового сну, створив сатиру для Journal de Paris. 

У статті під назвою "Економічний проект для зменшення вартості світла" – запропонував перейти на літній час задля економії воскових свічок. Франклін описав, як випадково прокинувся на світанку і крізь розчинені віконниці вгледів, що "рано-вранці сонце вже сяє". В іронічній формі він зазначив, що ніхто не повірив у такий порядок речей – хоча він і перевіряв рівень "освітленості" о 6 ранку кілька разів.

"На власні очі бачив ранкове сонце", - підсумував Франклін.

Тож батько-засновник підрахував: якщо перевести годинник на годину вперед, лише у Парижі можна було би заощадити 64 мільйони пудів воску на рік. До слова – сатира Франкліна користувалась неабияким попитом - парижани залюбки сміялись.

franklin_benjamin-800x445.jpg

Фото - wikiwand.com

Серйозна ідея

А ще за сторіччя ідея з "економією свічок" Франкліна отримала нове життя. Її розвинули одразу двоє серйозних науковців - у 1895 року новозеландський дослідник комах і астроном Вернон Гудзон і 1907 року британський винахідник Вільям Віллет. У своєму "Марнуванні денного світла" Віллет пропонував переводити стрілки влітку на 80 хвилин. Такі дії могли щорічно, за підрахунками науковця, заощадити на освітленні 2,5 мільйона фунтів. За його задумом, годинники треба було переводити на 20 хвилин вперед щонеділі у квітні протягом чотирьох тижнів. Так само у вересні протягом чотирьох тижнів - повертаючи на зимовий час.

Необхідність у час кризи

Майбутній прем‘єр Великої Британії Вінстон Черчіль був у захваті від нововведення, яке дозволило би економити. Однак втілити цю ідею у Великій Британії вийшло не одразу. У 1916 року, у розпал Першої світової, першими переведення на літній час запровадили Німеччина і Австро-Угорщина. Невдовзі час перевели Великобританія і Франція. Приклад підхопили й інші країни Європи. У важкий час війни економія на електроенергії мала стати суттєвою допомогою економіці. 

Туди - сюди: країни ЄС то обирали перехід, то відмовлялись від нього 

У повоєнні часи країни то відмовлялись від переведення, то повертались до цієї практики. Згодом країни Європейського співтовариства – попередника ЄС – впровадили переведення годинника остаточно. У ЄС була спеціальна директива, яка зобов'язувала всі 28 країн-членів переходити на літній час в останню неділю березня, і на зимовий - в останню неділю жовтня.

Від переведення стрілок з 2021 року відмовились і країни ЄС. У 2019 більшість депутатів Європарламенту своїми голосами скасували обов'язкове переведення годинників на літній та зимовий час.

Перед цим пройшло публічне обговорення ідеї, у якій взяли участь більше 4,6 млн громадян ЄС. Абсолютна більшість громадян висловилася за те, щоб скасувати переведення годинників. Нині кожен член Євросоюзу зможе сам обирати: зберегти чинну систему переведення годинників чи відмовитися від неї.

Станом на 2021 рік - переведення часу практикує приблизно 29% світового простору.

Переведення годинника згубно впливає на стан здоров‘я

Попри те, що у кількох регіонах України переведення стрілок дійсно збільшує світловий день, такі "підкручування туди-сюди" мають сильний вплив на організм людини. Пристосування до нового часу негативно впливає на людей із хронічними захворюваннями та проблемами серця.

Про це розповіла Kyiv Live у ексклюзивному коментарі лікарка-невропатолог, головна лікар центру "Головний біль" Тетяна Майкова.

"Людина – частина природи, а отже наша з природою взаємодія – вписана у природні біологічні ритми. І ці біоритми встановлювались протягом мільйонів років. І якщо ми вдень живемо, згідно із сонячною активністю, то вночі – з місячною. Бачимо це, зокрема, за виділення гормонів - вдень і вночі вони різні. Також, залежно від часу доби, змінюється робота головного мозку", - розповіла лікар.

Тож втручання у сформовану систему - залишає суттєвий відбиток.

"Коли ми вирішили, що здатні самовільно переналаштовувати ці програми на початку 20 ст. (вперше годинник перевели у маєтку монарха Едварда VII у Великій Британії у 1908 році – ред.), тоді ще не мали таких даних про мозок, про зв‘язки організму людини з природою.

Зараз можемо сказати, що сам організм, мозок, усі три керуючі системи - нервова, гормональна й імунна, які і кожна клітина нашого організму - працюють у певних циклічних ритмах. І ці циклічні ритми – ми відзначаємо їх як добові, годинні, сезонні – це така програма, яка прописана у нас в генах і яку ми змінити не можемо", - зауважила лікарка.

1601-headache.jpg

Фото - harchi.info

За словами фахівчині - негативний вплив переведення годинників - очевидний. 

"Переведення годинника, може, й заощаджує певну енергію, але після нього стають частішими звернення пацієнтів до лікарів. Це пов‘язано із серцево-судинними захворюваннями, також це впливає на нервову систему – порушується робота емоційної, больової систем, порушуються когнітивні функції людини. Виходить, що не просто взяти й змінити те, що створювала природа", - сказала Тетяна Майкова.

Звикаючи до нового часу, ми перенавантажуємо організм.

"Звички у людей виробляються не так швидко - науковці описують процес, в якому формуються нові звички, як такий, що триває 30-90 днів. Тобто на півроку ми переводимо годинник, а до 3 місяців до цього адаптуємось.

Коли переводимо годинник – перевитрачається наша енергія. Кожну секунду ми адаптуємось до всього – до погоди, освітлення, до температури, вологості й тиску. А двічі на рік – додаємо ще одне навантаження", - розповіла лікарка.

Це призводить до того, що організм не справляється з виконанням тих задач, які він раніше виконував ефективно.

"Тож ми позбавляємо себе якоїсь частини нашої життєвої сили, а також провокуємо розвиток дисфункцій і навіть захворювань. Зазвичай "збої" виникають у найбільш чутливих системах. Часто це дисфункція нервової системи, мозку в першу чергу, а також тих систем, за допомогою яких мозок керує організмом – нервова, імунна, гормональна", - сказала лікарка. 

Через пандемію ситуація загострилась

За словами експертки - з початком пандемії коронавірусу і провадження локдауну - негативний вплив від переведення годинників посилився. 

"Із переходом на новий режим життя у 2020 – отримали ситуацію, коли в людей з‘явились нові звички, на які теж витрачаються сили. Люди припинили активно рухатись, харчуватись свіжими продуктами, які зазвичай купували на ринках, припинили змінювати обстановку, а мозок не любить одноманітності, його це пригнічує. Жодне щеплення не може бути кращим за сильний імунітет. А він формується за рахунок хорошого харчування, збалансованого раціону. Також для імунітету потрібна обов‘язкова фізична активність. Окрім того, люди в ізоляції почали більше вживати алкоголю, кофеїну - оскільки всі розваги були закриті", - зауважила лікарка.

Також експертка підкреслила, що під час самоізоляції родичі частіше почали сваритись - а негативні емоції теж згубно діють на імунну систему.

"А якщо враховувати, що весна й осінь це взагалі періоди загострення захворювань (є навіть такий жарт, що лікарняна весна, коли всі захворювання виявляються) – то ми додали до цього всього ще одну проблему. До стресів локдауну додали ще переведення годинника.

Саме в умовах пандемії - це мудре рішення припинити переводити годинники", - зауважила експертка. 

На думку лікарки, для України краще було би лишатись на літньому часі.

"Оскільки нам не важливо, коли буде світанок – ми в цей час спимо, а от коли темнішає – взимку це важливо – світловий день до 16 чи до 17", - сказала Тетяна Майкова. 

До слова, у 2011 році Україна вже встановлювала єдиний на всі сезони час, але потім рішення скасували через хвилю обурення. Адже це зробили майже одночасно із Росією. До того ж, невдоволення висловлювали мешканці західних областей - зокрема, скаржились на те, що діти "затемна йдуть до школи". 

Але поки що епоха триває - і на українців чекає переведення часу в ніч з 27 на 28 березня - стрілки рухатимемо на годину вперед.

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
10.05