Останні новини

Гриби, гриби, гриби: свята та прикмети на день святого Варфоломія, і що не можна робити 7 вересня

7 вересня в Україні відзначають дні вшанування святих Тита та Варфоломія. Останній особливо відзначається тим, що цього дня наші предки вперше ходили в ліс по гриби.

Kyiv Live розповість, які традиції шанували наші предки, а також, що не можна робити цього дня.

Про що варто пам'ятати грибникам / / : Бердичівський погляд

Фото "Бердичівський погляд"

Тит

У церкві 7 вересня вшановують пам’ять Святого Тита – одного з 70 апостолів, який також відомий як учень Святого Павла. Батьки Тита були язичниками і будь-яку іншу віру категорично заперечували. Тому невідомо, яким чином сам Тит прийшов до рішення проповідувати християнство. Є версія, що він подорожував із Святим Павлом та слухав настанови свого учителя. Павло пізніше призначив його єпископом на острові Крит, де той пробув на цій посаді аж до самої смерті у 107-річному віці. Перед нею він відвідав свого вчителя у римській в'язниці.

Варфоломій

7 вересня згадують також іншого святого - Варфоломія.  Відомо, що Варфоломій проповідував у Вірменії. Зокрема, на території Баку його схопили і піддали численним мукам. Кінець першого тижня вересня називали Варфоломієвим днем. Селяни збирали зерно, гриби, що вже з'являлися у великій кількості, поливали суницю. Цей день ще називали Листопадником, на нього наші предки раділи грибному врожаю. Зазвичай в ліс відправлялися жінки і діти, вільні від польових робіт, які приносили додому корзини, наповнені знахідками. Була дуже поширеною страва – смажена картопля з грибами.

Прикмети 

  • Якщо після обіду почався дощ, то він буде цілу добу.
  • Почули, що стовбури дерев клацають і тріщать, значить, буде стояти суха погода.
  • Ворони каркають частіше звичайного хрипкими голосами – скоро почнеться дощ.
  • Якщо ручка ковша сузір’я Великої Ведмедиці спрямована вгору, і при цьому зірки яскраво сяють, значить, настануть заморозки.
  • У лісі з’явилося багато грибів – прийде затяжна морозна зима.
  • Помітили, що перелітні птахи сідають на землю – буде ясно; на даху додому – непогоже.
  • По тому, як лягає на землю опадає листя, можна зрозуміти, якою буде погода в найближчі дні і вся зима: "обличчям" вгору – прохолодною; вниз – теплою.

Що не можна робити 7 вересня

  1. Маленьких дітей в цей день в ліс брати не можна, інакше їх може вкрасти дідько;
  2. Не можна лаятися;
  3. Не варто позичати гроші.

Нагадаємо, 6 вересня, в Україні відзначають День підприємця та день боротьби з прокрастинацією, а віряни вшановують пам'ять мученика Євтихія. Іменини святкують власники таких імен: Арсеній, Євтихій, Георгій, Юрій, Петро.

Вийти в ефір