Останні новини

Грають про Білорусь: чому вистава “Майн Кампф або Шкарпетки в кавнику” пережила свого режисера

Постановку показують у Театрі драми та комедії на лівому березі вже 26 років

Підхід до Театру на лівому березі замело снігом, кучугури лежать осторонь, біля входу все розчистили. 13 лютого ввечері тут показують виставу “Майн Кампф чи Шкарпетки в кавнику”. Спектакль більше як чверть століття збирає аншлаги, квитки розкуплені за кілька днів до першого показу після локдауну.

Kyiv Live розбирався, чому “Майн Кампф…” досі збирає зали, що у цієї постановки спільного з Білоруссю та навіщо грати молодих, коли на п’яти наступають роки.

Читайте також: Актор Володимир Горянський розповів про гру в театрі й кіно та чому не боїться старості

У прохолодному вестибюлі театру висить підсвічена афіша. На ній - народний артист Володимир Горянський у коротеньких штанцях з кумедною гримасою і вусиками “диктатора”. Цьогоріч Горянському виповниться 62 роки. У “Майн Кампф” він грає підлітка з Браунау-на-Інні, якого не прийняли до художньої академії. Увесь світ знає цього хлопця як Гітлера.  

П’єсу поставив засновник та режисер Київського театру драми та комедії на лівому березі Едуард Митницький за сатиричним твором Джорджа Таборі. 

У залі голосна компанія друзів в очікуванні початку спектаклю зі смішками поїдає цукерки. Хлопець в окулярах обережно приспускає маску, аби проковтнути солодощі - працівники театру уважно стежать, щоб всі були з прикритими обличчями.

На сцені починається дійство: актор Горянський у ролі молодого Гітлера вривається до нічного віденського притулку. Майбутній диктатор заважає старим Лобковіцу та Шломо Герцелю спати. Єврей Герцель намагається створити свою книгу книг - "Майн Кампф". А колишній кухар Лобковіц вважає, що він Бог, та вимагає, аби Шломо називав його “пан”.

Гордий арієць тим часом показує новим друзям свої картини - портрет матері та натюрморт кукурудзи у сутінках. Потім скидає з себе одяг, забирається на чуже ліжко, залишає шкарпетки в кавнику та не пере білизну. Гітлер розчаровується в мистецтві – великі цабе з академії його не зрозуміли. Старий єврей Шломо (Анатолій Ященко) усіляко його підтримує, бо, як пояснює своєму другові Лобковіцу (Олександр Ганноченко) “завжди розпізнає самогубців”.

театр.JPG

Фото Kyiv Live

“Я дещо знаю з біографії Гітлера і було цікаво подивитися, як його втілили у ранні роки, коли він ще не був тим, ким запам’ятала його історія. Цікаво дивитися, як грає його Горянський, нереально круто передає його натуру, те, як він спілкується з людьми у такому гротескному стилі”, - каже глядачка ліворуч. Поправляє чорну маску на обличчі.

Під світлом рампи єврей Шломо - у лахмітті та зі скуйовдженим сивим волоссям - зустрічає юну німкеню Гретхен. Вона дарує Шломо свою улюблену курку. Збирається віддати старому єврею свою цноту. Демонструє це - повністю роздягнувшись.

Раптово падає завіса. У коридорі біля афіші іншої вистави стоїть глядачка у чорній масці, переглядаючи щось на телефоні, осторонь від невеликих компаній.

театр 1.JPG

Фото Kyiv Live

“Дуже класно грає актор, що виконує роль єврея, його сусіда по австрійській “комуналці”. Є дуже непередбачувані моменти, що додають виставі пікантності”, - додає киянка Яна.

Каже - якось купила саму біографію Гітлера і коли побачила, що в репертуарі улюбленого театру ставиться ця п’єса, вирішила дізнатися, як художньо втілили таку історію на сцені.

Після третього дзвінка розпочинається другий акт вистави. У залі знову лунають смішки, аплодисменти. Жінка справа у червоній сукні, що сміялася та ховала обличчя в плечі коханого, замовкає.

Гітлер на сцені командує Шломо, прискіпливо дознаючись, як проходить статевий акт. Натхненно розповідає єврею, що Землю хоче зробити кубічною, аби зіштовхнути усіх людей з неї, та що має намір боротися з гравітацією. 

Шломо, який саме дописує “Майн Кампф”, радить Гітлеру йти в політику. Гретхен раптом змінює плани щодо Шломо і стає подругою юного диктатора. 

З компанії друзів, які поїдали солодощі перед першим актом, доноситься здивоване “що відбувається?”.

На сцені-притулку з’являється Фрау Смерть. Старий єврей хоче обдурити її, аби та не забрала Гітлера. Вона заявляє, що той стане її вірним ангелом з косою.

У наступній сцені диктатор з’являється вже з прибічниками. Вони намагаються забрати у спантеличеного Шломо “Майн Кампф”. Гретхен разом з прихильником Гітлера у рожевому береті обшукують оселю та скандують “Зіг Хайль”.

горянський 1.jpg

Фото з сайту театру, Володимир Горянський в ролі Гітлера

Під аплодисменти падає завіса і трохи втомлений “Гітлер”, народний артист України Володимир Горянський розповідає, чому вистава й досі міцно тримається на сцені.

“Я ставлюся до нього (Гітлера - прим. ред.), як до характерної ролі. Мені не подобається цей герой по результату, по акторському процесу – так. Тому ми й граємо по ньому спектакль, щоб такого, бажано, не повторилося”, - пояснює актор.

За словами Горянського, п’єса існує за тим малюнком, який поставив Едуард Митницький, - багаторічний художній керівник театру, що помер на 87-му році життя в 2018-му.

“Режисер – він завжди один. Актори професійні, спектакль іде стабільно, тому тут режисер вже не потрібен, режисер свою справу зробив. Сама історія, форма, у яку поставлений спектакль, хороші артисти – мабуть, у сукупності це все тримає його на плаву. А головне – сама ідея, дуже глибока, яка ніколи не втрачає актуальності. На жаль, наші політики, і світового масштабу, постійно наступають на одні й ті самі граблі, і багато з них закінчують тим, що народ просто рве їх на частини. Але це нікого не вчить, приклад – Білорусь. Про це ми граємо? Так, про це”, - резюмує Горянський.

орліченко 1.jpg

Фото з сайту театру, Світлана Орліченко в ролі Гретхен

У гримерці Гретхен - акторка Світлана Орліченко - уже в синьому светрі та з гулькою на голові додає - вперше Едуард Митницький поставив “Майн Кампф” у Німеччині, пізніше привіз постановку в рідний театр. 

“Моя дівчинка – всього лише епізод. Перша поява – підліток, друга – могла бути правою рукою самого Гітлера. Краса, неповторність, молодість – усе перемелювалося тою машиною, що була коло нього. Йому було не цікаво. Чи граю я поряд з ним його коханку? Не знаю, може бути й така версія, але наскільки я пам’ятаю, це не закладалося. Виставі більше двадцяти років, мені легко рахувати, оскільки моїй доньці 21 рік”, - розказала Орліченко.

У метра Митницького Гретхен була уособленням чистоти, ніжності та жіночності, і образ улюбленої курки Міцци, яку вона подарувала Шломо, дуже влучно відображає її долю, каже Орліченко. Акторка описує фінал для своєї персонажки, як пташки, що фактично зарізали до обіду Гітлеру.

“Такі образи тримають у хорошій психофізичній формі. Хай великі, хай невеликі, але саме молодих дівчат. Певна річ, що вони обростають зморшками, як і ти – це доросла вистава. Але це змушує тебе вмикати внутрішнє світло і працювати, як молода людина”, - посміхається заслужена артистка України.

До масок у театрі, каже Орліченко, також уже звикли. Трохи незвично хіба що не бачити людських облич.

“Не важливо, яка заповненість глядацької зали, 50%, 60% чи 30% – у принципі, те, що ти не бачиш емоцій у людей на обличчі, отакі ляльки сидять, наче вони неживі – трошечки дивно було місяця два-три. А зараз і люди звикають, і ми звикаємо – тепер так є, нічого”, - резюмувала акторка.

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
08.03