Останні новини

“Обіцянки компенсувати вклади СРСР - цинічний популізм”: експерти розповіли, хто та коли має виплатити гроші українцям

Напередодні кожних виборів політики порушують це питання, а українці впродовж майже 30 років, зачаївши дихання, чекають на бодай якусь звістку по компенсаціям вкладень СРСР

Найближчим часом можна не чекати на компенсацію бодай найменшої частини по вкладах СРСР. Економісти зазначають, що це питання регулярно підіймається напередодні виборів, та у ньому немає нічого спільного із реальними спроможностями українського держбюджету. Крім того, на думку експертів, вкрадені гроші не повинні виплачуватись із податків українців. З цим питанням треба звертатись до Росії, яка є правонаступницею радянського Союзу.

Про це йдеться в матеріалі OBOZREVATEL, передає  Kyiv Live.

сберкнижка.jpg

Читайте також: Американське посольство у Києві вирішало розпродати техніку та меблі: як їх придбати

На початку лютого міністр фінансів Сергій Марченко заявив про те, що українці зможуть повернути свої вклади ще часів Ощадбанку СРСР. Проте точну дату можливих виплат і механізм відшкодування політик не назвав.

"Щоб почати компенсації, нам потрібно ухвалити політичне рішення, що ми від чогось відмовляємося і компенсуємо витрати. Далі можуть бути різні варіанти, можемо випускати облігації, щоб залучати кошти і виплачувати вкладникам, можемо людям давати ці облігації. Але знову ж таки, облігації не безплатні, за них доведеться заплатити з бюджету. Можна ще шукати способи реструктуризації боргу. Але головне питання – де брати гроші – залишається. І воно не має однозначного економічного вирішення. Якщо ми беремо звідкись гроші, потрібно буде пояснювати це суспільству: і тим, хто хоче отримати компенсації, і тим, із чиїх податків це буде виплачено", – прокоментував заяву голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

Після розпаду СРСР в Україні проводилось кілька виплат за боргами, які держава зобов'язалась виплатити. Загальна сума боргу складає майже 132 млрд грн. Одномоментно погасити таку суму держава не могла. 

Починаючи з 1997-го до 2012-го в бюджет закладали певні суми на погашення цього боргу. Найбільші виплати припали на 2008-й і 2012 рік. У 2008-му громадяни отримали так звану "Юліну тисячу": по 1 тис. грн компенсації, незалежно від розміру вкладу.

Тоді компенсацію отримали тільки половина вкладників. 

У 2012-му уряд Миколи Азарова пообіцяв виплатити залишок компенсацій для тих, хто зареєструвався раніше, але не встиг отримати "Юліну тисячу". Правда, компенсувати всім навіть по тисячі знову не встигли. 

У обох випадках це спричинило величезні проблеми для економіки країни: спровокувало інфляцію і підкріпило майбутні кризи. За весь час вкладникам колишнього Ощадбанку компенсували лише трохи більше ніж 15 млрд грн – усього 1/9 від початкової суми. 

При цьому 1000 радянських рублів і 1000 гривень мають абсолютно різну купівельну спроможність. Тому компенсацію не можна порівняти з втратою. Якщо ж врахувати інфляцію, сума буде просто непідйомною!

"Як ми можемо брати на себе ще й зобов'язання давно не існуючої держави? Якщо йти за такою логікою, ми повинні компенсувати втрати часів УНР чи Російської імперії", – вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак.

За словами економіста Олексія Куща, виплати у 2008 та 2012 роках були можливі завдяки великим приватизаціям, з яких країна отримала позапланові надходження до бюджету: продаж "Криворіжсталі" - більш ніж 20 млрд грн, приватизація "Укртелекому".

"Наша влада могла виплачувати такі суми тільки на тлі великих приватизаційних продажів, яких зараз апріорі немає і бути не може. До того ж, якщо взяти купівельну спроможність 5-6 млрд грн 2008 року, цю суму треба множити мінімум на 3, щоб виплатити аналогічні гроші нинішнім вкладникам. Тому сьогодні йшлося б про приблизно 20 млрд грн. Такої приватизації у нас, очевидно, не буде", - зазначив економіст.

На думку Андрія Новака, обіцянки по виплатах - дешевий і цинічний популізм політиків.

“Він розрахований на те, щоб зачепити почуття людей, які втратили вклади. Політики наперед знають, що вони нічого не зроблять у цьому питанні. Але напередодні виборів цими темами спекулюють", - зазначив економіст.

Він зазначає, що Україна не може повертати ці вклади з коштів платників податків, адже гроші Ощадбанку не пішли до бюджету нашої країни, напередодні краху СРСР їх було вкрадено.

"За командою центрального керівництва тодішнього Ощадбанку СРСР, яке перебувало в Москві, за один день всі гроші з рахунків жителів УРСР та інших республік було перераховано в центральний банк. Якщо порушувати проблему повернення грошей, потрібно повертатися до неї на переговорах із Росією. Оскільки ця країна оголосила себе правонаступницею Радянського Союзу. До РФ перейшло все радянське майно за кордоном. А це означає успадкування і боргів, таких як, наприклад, вклади радянських громадян в Ощадбанку СРСР. Тому повернення повинно бути тільки з Москви, безумовно, з індексацією купівельної спроможності", - розповів експерт.

Нагадаємо:

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
27.02