Останні новини

“Останній цвях у труну мрій Росії”: коли Україна вступить до НАТО та до чого це призведе

Питання може обговорюватись на саміті в червні.

Президент Володимир Зеленський нещодавно заявив, що єдиним шляхом закінчення війни на Донбасі є вступ України в НАТО, на що одразу відреагувала РОсія та пригрозила загостренням конфлікту. Однак питання вступу до Північноатлантичного альянсу звучить все частіше та буде обговорюватись на саміті НАТО в червні цього року.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на Obozrevatel.

Читайте також: Кремль відмовився від переговорів у "нормандському форматі" по Донбасу, — Жовква

Перший шанс отримати план дій щодо члентва в НАТО в України був ще на саміті в 2008 році в Бухаресті. Однак тоді президент РФ Володимир Путін почав тиснути на Німеччину та Францію, Україна ще не була достатньо сильною аби наполягати на своєму. Після агресії Росії в 2014 році питання приєднання України порушили знову. Воно навіть знайшло підтримку в українців: у 2012 лише 13% громадян підтримували такий курс, а в 2020 році - вже 42%.

Оскільки на саміті НАТО в грудні 2019 року питання про надання ПДЧ Україні так і не обговорювалося, Київ продовжив "стукати в двері". На початку квітня Зеленський висловив надію, що наші наміри підтримають союзники. 

Першою відгукнулася Литва. На початку квітня міністр закордонних справ Габріеліус Ландсбергіс заявив, що його країна запропонує союзникам по НАТО надати Україні ПДЧ, який дозволить стати членом Північноатлантичного альянсу.

"Ми почали обговорювати з нашими колегами з країн Балтії, НАТО міг би повторити свою пропозицію про надання Україні плану членства. Це буде сильним сигналом для Росії про те, що трансатлантичний напрямок, обраний Україною, цінується і має підтримку в країнах Альянсу", – підкреслив дипломат.

За даними дискусійної записки Центру "Нова Європа", за останні п’ять років у нашій країні було впроваджено 292 стандарти і документи Північноатлантичного Альянсу, що в сумі становить 19% від усіх. Що цікаво, це навіть більше, ніж у Чорногорії, яка вступила в НАТО 2017-го. Однак навіть незважаючи на це, спрогнозувати терміни вступу поки що неможливо.

Незважаючи на це, поки що неможливо спрогнозувати точні терміни вступу України в НАТО. І проблема навіть не в агресії Росії, а, на думку Забродського, в політичному бажанні керівництва країни.

В українському представництві Альянсу в Україні ще раз запевнили, що НАТО твердо підтримує суверенітет і територіальну цілісність нашої держави: 

"Україна – цінний та давній партнер НАТО. За останні роки ми ще більше активізували наш політичний діалог і практичне співробітництво. НАТО проводить політику відчинених дверей щодо членства. В той же час очікуємо від України продовження внутрішніх реформ, консолідації демократичних інститутів, зміцнення верховенства закону і розвитку оборонного потенціалу відповідно до наших стандартів. НАТО продовжить підтримувати Україну, допомагаючи зміцнити потенціал її збройних сил, а також проводячи більш широкі реформи, які допомагають країні просуватися вперед до її євроатлантичних прагнень".

Будь-яка заява щодо активної співпраці між Україною і НАТО завжди викликає бурхливу реакцію з боку Росії. Нещодавно прессекретарка російського МЗС Марія Захарова недавно сказала, що вступ України в НАТО не тільки не принесе мир, а призведе до масштабної ескалації на Донбасі.

Колишня віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванни Климпуш-Цинцадзе вважає, Росія мислить імперськими категоріями і не визнає права України незалежно розвиватися і самостійно робити свій вибір. Мовляв, у Кремлі знають, що це буде "останнім цвяхом у труну її мрій про СРСР 2.0".

"Стаття 5 Договору про створення НАТО каже, що напад на одного члена альянсу є нападом на всіх. Путін чудово розуміє, що його відстала в усіх сенсах країна не рівня Альянсу. Він не наважиться напасти на колективний Захід. Як тільки Україна вступить до НАТО – кремлівським намірам про відродження СРСР або дестабілізацію України настане кінець", – сказала вона.

Нагадаємо:

  • 13 квітня у Брюсселі відбудеться засідання Комісії Україна - НАТО за участі Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби. Він з генсеком Альянсу Єнсом Столтенбергом обговорить стягнення російських військ до українського кордону.
  • Міністерство закордонних справ РФ заявило, що можливий вступ України в НАТО призведе до "масштабної ескалації війни на Донбасі". 

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
09.05