Останні новини

"Катарський вояж" Зеленського: яких "перемог" чекати Україні з Перської затоки

Президент України впевнений, що зможе дати "додатковий імпульс" відносинам з Катаром.

Президент України Володимир Зеленський 5 квітня в супроводі численної делегації високого рівня з офіційним візитом відвідав Катар. На Банковій заявили, що візит українського лідера посприяє залученню в країну нових інвестицій, а також посилить позиції на міжнародних ринках.

Kyiv Live розбирався, чого можна чекати від переговорів з Катаром і яку економічну вигоду може отримати Україна.

Читайте також: В Кабміні розповіли, скільки інвестицій може отримати Україна

У пошуках "взаємного інтересу"

Відразу по прильоту в Катар в інтерв'ю місцевим ЗМІ Зеленський відзначив активізацію співпраці між країнами за останні роки.

"Переконаний, що мій візит в Катар надасть додатковий імпульс поглибленню дружніх українсько-катарських відносин... Зараз ми працюємо над збільшенням обсягів економічного співробітництва та розширюємо взаємодію між нашими країнами у всіх сферах, що становлять взаємний інтерес", - підкреслив президент і додав, як приклад, постійне зростання обсягів двосторонньої торгівлі, введення прямого авіасполучення з Катаром і безвізовий режим для громадян обох країн.

За його словами, сьогодні з катарською стороною планується підписання цілої низки двосторонніх документів у сферах права і безпеки, продовольчої безпеки, енергетики, а також спорту та охорони здоров'я. Крім того, Україна має намір підписати з Катаром ряд домовленостей щодо розширення інвестиційного співробітництва.

"Україна відкрита до залучення іноземних інвестицій, в тому числі суверенних і інвестиційних фондів Катару, в такі напрямки, як високі технології, інфраструктура, фінансовий, енергетичний та аграрний сектори", - зазначив Зеленський.

За словами президента, двосторонній товарообіг між країнами за 2020 р. склав майже 150 млн дол., що в 2 рази більше, ніж в 2018 р. При цьому в поточному році динаміка товарообігу виросла ще більше.

Як приклад можливостей для співпраці, Зеленський згадав концесію катарською компанією QTerminals українського порту Ольвія, а також запропонував інвесторам взяти участь у "Великому будівництві".

Читайте також: Зеленський створив новий національний фонд

Зустріч з еміром

На зустрічі з еміром Катару Тамімом бін Хамадом Аль Тані український лідер обговорив перспективи співпраці в сферах енергетики, продовольчої безпеки, інфраструктури та військово-технічного співробітництва. Сторони зупинилися на конкретних спільних проєктах, які вже реалізуються.

"Україна розглядає державу Катар як одного з ключових партнерів в регіоні Затоки і має всі можливості повністю забезпечити продовольчу безпеку Катару", - заявив Зеленський.

86263633f030e854161a89b634f555d9_1617615601_extra_large.jpeg

Фото: сайт президента України

На зустрічі також йшлося: про залучення інвестицій з Катару в розвиток інфраструктурних об'єктів в Україні, зокрема будівництво доріг і мостів; про розширення проектів концесії українських портів; про перспективи будівництва LNG-терміналу і диверсифікацію джерел енергопостачання.

Варто зазначити, що з боку Катару не було озвучено яких-небудь конкретних заяв. Прес-служба українського президента обмежилася тільки невеликим коментарем: "Тамім бін Хамад Аль Тані зазначив бажання і готовність катарської сторони до подальшого розвитку всього спектра взаємовигідної співпраці з Україною".

Читайте також: В Офісі президента спрогнозували ріст ВВП на понад 5%

"Такого ніколи не було"

Через кілька годин після зустрічі з еміром Зеленський повідомив про підписання 13 важливих документів між країнами і 2 комерційних контрактів.

укауцк4343.jpg

У свою чергу посольство Катару в Україні повідомило про затвердження проєкту Меморандуму про взаєморозуміння щодо співпраці в галузі енергетики між Qatar Petroleum і Міністерством енергетики України.

Трохи пізніше Зеленський в відеокоментарі повідомив, що переговори з деяких питань співробітництва ще тривають.


"Візит відбувся. У нас пройшла, вважаю, фундаментальна зустріч з еміром держави Катар.. Візит не закінчився, продовжують спілкуватися наші міністри… В багатьох речах зацікавлений і емір Катару, і держава. Ми підписали 15 документів: 13 міждержавних (вважаю, що це великий успіх, такого ніколи не було на найвищому рівні між нашими країнами) і два вже контракти", - розповів президент і додав про продовження роботи над іншими контрактами "найближчого майбутнього".

Він також висловив упевненість, що відносини з Катаром вийдуть на новий рівень.

"Ми вже підписали меморандум, а в найближчому майбутньому підпишемо обов’язково важливий документ про харчову безпеку цього регіону, катарці дуже в цьому зацікавлені. Ми дуже зацікавлені в постачанні LNG (скрапленого газу) в Україну, а також в залученні катарських спеціалістів до розробки нашого чорноморського шельфу", - підкреслив президент.

Президент також додав, що Катар має намір інвестувати в модернізацію ряду українських портів, а також зацікавлений та готовий вкладатися в український готельний бізнес, причому не тільки в Києві, а й в двох "туристичних регіонах" - Одеській та Херсонській областях.

Читайте також: В уряді розповіли про "успіхи" в переговорах з МВФ

Що підписали у Катарі

Офіс президента опублікував повний список документів:

 • Угода про співробітництво у правовій сфері, що дасть змогу здійснювати координацію з питань проведення двосторонніх заходів на кшталт симпозіумів, конференцій, семінарів та тренінгів з правових питань;
 • Меморандум про співробітництво у галузі охорони здоров’я;
 • Меморандум про співробітництво між Фондом державного майна України та Катарською інвестиційною адміністрацією (Qatar Investment Authority) для роботи над перспективними інвестиційними проектами та участі Катару в програмі приватизації держвласності в Україні;
 • Меморандум про взаєморозуміння щодо співробітництва у молодіжній сфері та сфері спорту для налагодження обміну візитами молодіжних і спортивних делегацій, тренерів, експертів і фахівців;
 • Меморандум щодо співробітництва у галузі сільського господарства та безпечності харчових продуктів;
 • Меморандум про взаєморозуміння між ДУ "Офіс із залучення та підтримки інвестицій" (UkraineInvest) та Агентством із залучення інвестицій Катару (Investment Promotion Agency) для обміну інформацією, досвідом та найкращими практиками у галузі залучення інвестицій;
 • Меморандум про взаємне визнання дипломів/свідоцтв моряка, що дозволить значно розширити для українських моряків можливості для працевлаштування у світовому торговельному судноплавстві;
 • Меморандум про взаєморозуміння у галузі енергетики, що сприятиме створенню додаткових шляхів для диверсифікації зовнішніх джерел постачання енергетичних продуктів до України, зокрема оптимізації джерел, маршрутів і способів диверсифікації постачання природного газу;
 • Меморандум про співробітництво у сфері запобігання та боротьби зі злочинністю, що передбачає співпрацю, зокрема, в таких галузях, як боротьба з організованою злочинністю, торгівлею людьми та нелегальною міграцією, корупційними, економічними та кіберзлочинами, а також з незаконним обігом наркотиків;
 • Спільна декларація про наміри між Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством внутрішніх справ Катару, що передбачає намір сторін підготувати до підписання Спільну декларацію щодо процедур обміну посвідчення водія;
 • Меморандум про взаєморозуміння між Міністерством аграрної політики та продовольства України та катарською компанією "Хасад Фуд", що формалізує намір сторін надалі обговорити потенціал співробітництва в аграрній сфері;
 • Меморандум щодо забезпечення безпеки осіб та об'єктів, які охороняються, який допоможе врегулювати питання щодо забезпечення безпеки осіб та об'єктів, яких охороняє державна охорона двох країн;

Також керівник Укроборонпрому Юрій Гусєв підписав Меморандум про співпрацю з катарською стороною.

Крім того, під час візиту були підписані угоди з катарськими компаніями. Зокрема, Договір про внесення додаткового вкладу від учасника між QTerminals та ТОВ "Кютерміналз Ольвія", що визначає безумовні та безвідкличні умови, на яких учасник зобов’язується надати фінансову підтримку та внески до статутного капіталу концесіонера для виконання інвестиційних зобов'язань за договором концесії від 20 серпня 2020 р.

А ще була підписана угода між UDP Renewables та катарською державною компанією Nebras Power щодо інвестицій в об’єкти "зеленої" генерації, які планують збудувати у 2021-2022 рр. Відповідно до досягнутих домовленостей, Nebras Power стає власником контрольного пакету акцій у низці компаній - операторів сонячних електростанцій. Підписання угоди сприятиме поглибленню співпраці у сфері іноземних інвестицій та розвитку галузі відновлюваної енергетики, інноваційної економіки та збереженню довкілля.

Читайте також: Чи вірять на Заході в Україну або вже "махнули рукою"

Що може виграти Україна

Перспективи співпраці з Катаром змалював член аграрного комітету Верховної Ради Вадим Івченко.

"Я думаю, з Катаром ситуація співпраці в аграрній сфері може складатися з наступних сценаріїв. По-перше, ми можемо пропонувати цій країні вже первинну перероблену продукцію, наприклад, борошно, а не просто сировину у вигляді зерна, для того, щоб вони виробляли у себе продукти, хліб, або хлібобулочні вироби. І друга перспектива - це катарські інвестиції в зрошення, але так, щоб ці інвестиції могли використовувати українські аграрії, а не тільки катарські компанії, які зроблять зрошення саме для своїх підприємств або українських земель, які вони обробляють", - розповів Івченко.

За його словами, для обох країн було б вигідно, якби Катар почав інвестувати в системи зрошення в південних областях України.

"Це два взаємовигідні сценарії, які не перетворюють Україну на сировинну базу багатої країни, які допоможуть впровадити необхідний баланс. Почекаємо результатів переговорів, щоб вже зробити однозначні висновки", - резюмував Івченко.

А колишній міністр екології України Ігор Шевченко вважає, що тема LNG-терміналу в Україні, яку в Катарі кілька разів піднімав Зеленський, є просто піаром.

"Я серйозно пропрацьовував тему LNG терміналу для України з спецами Trafigura (один з найбільших перевізників і трейдерів зрідженого газу в світі, в тому числі катарського). Так от, такий проект є економічно недоцільним і нецікавим для інвесторів", - зазначив він.

За словами ексміністра, для України набагато вигідніше добудувати газогін до польського терміналу і возити скраплений газ через Польщу.

"Але не факт, що цей газ буде дешевшим реверсного "європейського". Тому цей меморандум суцільний піар", - підкреслив Шевченко.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
18.05