Останні новини

Квартирне питання: коли можна уникнути виселення за несплату іпотеки

Норми закону роз'яснили у Верховному суді.

При несплаті та великій заборгованості по іпотеці боржник може бути виселений з іпотечного житла. На щастя, людина не завжди може опинитися буквально “на вулиці”. Таке правило не стосується житла, яке було придбане за власні кошти, а потім передане в іпотеку.

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на пресслужбу Верховного суду.

Читайте також: Що робити, якщо банк нараховує відсотки по кредиту, який ви вже сплатили

Відповідно до ч. 2 ст. 109 Житлового кодексу Української РСР громадянам, яких виселяють із житлових приміщень, одночасно надається інше постійне житлове приміщення, за винятком виселення громадян при зверненні стягнення на житлові приміщення, що були придбані ними за рахунок кредиту (позики) банку чи іншої особи, повернення якого забезпечене іпотекою відповідного житлового приміщення.

Таким чином, зазначеною нормою установлено загальне правило про неможливість виселення громадян без надання іншого житлового приміщення. 

Як виняток, допускається виселення громадян без надання іншого житлового приміщення при зверненні стягнення на житлове приміщення, що було придбане громадянином за рахунок кредиту, повернення якого забезпечене іпотекою відповідного житлового приміщення.

Отже, визначальним при вирішенні питання про те, чи є підстави для виселення осіб, які проживають у житловому приміщенні, що було передане в іпотеку з метою забезпечення виконання зобов'язань за кредитом, є встановлення того, за які кошти придбано іпотечне майно. Якщо іпотечне майно придбано за особисті кошти позичальника, а не за рахунок кредиту, то виселення таких громадян можливе лише з одночасним наданням іншого постійного житла.

Верховний Суд дійшов висновку, що колишні власники та особи, що проживають у житлі, яке придбане за їхні кошти та передане в іпотеку, навіть після звернення іпотекодержателем стягнення на таке майно, у силу положень ст. 109 ЖК Української РСР мають право на користування таким житлом до моменту виселення із наданням їм іншого постійного житла.

Оскільки спірна квартира придбана за особисті кошти позичальника, а не за кредитні кошти, відповідно, немає підстав для визнання відповідачів такими, що втратили право користування спірною квартирою до моменту їх виселення та надання їм іншого постійного житла.

Нагадаємо:

  • 13 квітня Верховна Рада у другому читанні ухвалила законопроєкти щодо реструктуризації валютних кредитів. “За” проєкт закону № 4398 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реструктуризації зобов’язань за кредитами в іноземній валюті та адаптації процедур неплатоспроможності фізичних осіб” проголосували 272 народні обранці.
  • У Верховній Раді збираються схвалити конвертацію всіх валютних кредитів населення в гривню. 19 березня за прийняття законопроєкту № 4475 в першому читанні проголосували 265 народних депутатів.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
08.05