Медична марихуана: чому навколо стільки суперечок, якщо це може полегшити життя важкохворих?
У 14 країнах світу марихуану вже легалізували для медицини, а у 30 - вона дозволена частково
Цього тижня Верховна Рада має розглянути законопроекти про легалізацію медичного канабісу. Зараз у парламенті є чотири подання різних авторів. Об’єднує всі ці документи те, що реалізація ліків на основі канабісу має відбуватися лише за рецептом лікаря. Розгляд проектів закону може стати першим кроком до легалізації відповідних препаратів, які потребують два мільйони пацієнтів.
Чому цей закон викликає стільки суперечок, якщо він може врятувати мільйони людей від страждання, розбирався Kyiv Live.
Міфи навколо теми легалізації
Багато українців, які виступають проти легалізації, насправді не розуміють різницю між медичним канабісом і "травичкою", яку нелегально розповсюджують на чорному наркоринку в Україні.
Висушене суцвіття медичного канабісу. Фото: з відкритих джерел
У ВООЗ наголошують, що канабіс з вмістом ТГК (тетрагідроканнабінол) до 0,2% взагалі не є наркотичною речовиною та повинен бути виключений з регулювання міжнародних конвенцій про наркотичні речовини.
Споживання препаратів з медичного канабісу, як зазначається, не викликають порушення психічного стану та подальшої наркотичної залежності. Натомість, важкохворі пацієнти, які вживають такі ліки, відчувають полегшення болю та симптомів деяких невиліковних станів. Препарати мають широкий спектр застосування.
"Не треба уявляти важкохворих людей, особливо дітей з "косяком", - Уляна Супрун. Фото: з відкритих джерел
Медичний канабіс зазвичай використовують в різних формах: інгаляції, капсули, спреї, масла, екстракти, або "чай", — залежно від медичної потреби.
Що кажуть ініціатори законопроектів
У 14 країнах світу марихуану вже легалізували для медицини, а у 30 - вона дозволена частково. В Україні важкохворі пацієнти часто купують медичний канабіс на "чорному" ринку, ризикуючи потрапити за грати чи придбати продукт сумнівної якості, або ж їдуть за кордон.
"В Україні понад 2 мільйони людей з нестерпним хронічним болем, з важкими онкологічними захворюваннями, епілепсією, пост-травматичним синдромом, з хворобою Альцгеймера та іншими потребують ліків на основі канабісу. Ці ліки допомагають полегшити біль, налагодити сон, зменшити судоми і просто дають шанс на нормальне життя", - розповіла народна депутатка Ольга Стефанишина, одна з авторок проекту.
Препарати на основі канабісу призначають навіть хворим дітям, стани яких потребують відповідного корегування. Фото: з відкритих джерел
У МОЗ зазначали, що препарати на основі медичного канабісу можуть бути ефективним знеболювальним засобом для паліативної допомоги. Його використання допоможе зменшити вживання опіатів пацієнтами, які страждають від нестерпного болю. Крім цього, він може допомогти онкохворим подолати такі симптоми, як відсутність апетиту, нудота і безсоння.
Медичним канабісом також лікують так звану фармрезистентну епілепсію, яка не піддається лікуванню наявними препаратами. Використання рослини значно полегшує перебіг нападів та зменшує їхню частоту, для цього застосовують інгалятори.
Про що застерігає поліція
Водночас у поліції стверджують, що проконтролювати ринок медичного канабісу в Україні буде складно. Викликає питання у правоохоронців і законодавство щодо регулювання вирощування рослини.
"Основне, що легалізація легких наркотиків у медичних цілях потребуватиме державного регулювання, державного контролю. Якщо держава зможе в особі контролюючих органів, у тому числі Національної поліції, контролювати ці процеси, зокрема, щодо вирощування, виробництва і реалізації, тоді ми можемо говорити, що це не буде підривати державу", – заявив голова Національної поліції України Ігор Клименко.
Плантація медичної марихуани. Фото: з відкритих джерел
За словами головного поліцейського, вирощування та реалізація продукції має бути дуже жорстко прописана у законодавстві. Клименко вбачає тонку межу між медичним застосуванням рослини та непідконтрольною наркоманією.
"Оскільки те, що стосується плантацій з коноплями або реалізації готової продукції через аптеки, повинно бути жорстко виписано. Щоб, у тому числі і Національна поліція могла відповідно реагувати і контролювати ці процеси. У нас діти починають приймати легкі наркотики з 11 років. 14-15 років – це вже тяжкі наркотики. Тому до цього питання потрібно підходити жорстко. Ми не можемо випускати з поля зору те, що цим ми можемо скалічити дітей і молоде покоління. Це дуже тонка межа, і ми повинні зважено підійти до вирішення цього питання", – зазначив голова поліції.
Поліцейський зазначає, що питання легалізації має бути обговорено з представниками правоохоронних органів.
Нагадаємо:
- 25 січня в урядовому кварталі столиці пройшов "конопляний марш". На місці події перебувала журналістка телеканалу Kyiv Live Олександра Федорко. Вона поспілкувалась з однією з учасниць ходи Мар’яною, яка страждає на розсіяний склероз.
- Комісія Організації Об'єднаних Націй проголосувала за вилучення канабісу в лікувальних цілях з категорії найнебезпечніших наркотиків у світі. Це рішення довго відкладали. Проте останні дослідження медичного канабісу довели, що наркотична речовина не може стояти поряд із такими небезпечними речовинами, як, наприклад, героїн.
Більше оперативних новин шукайте в Telegram Kyiv Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!