Останні новини

Лікарняні можуть урізати: що пропонують українцям у Мінсоцполітики

Розраховувати на 100 % відшкодування можна лише з великим трудовим стажем.

Міністерство соціальної політики розробило законопроєкт, за яким значно знижується розмір лікарняних. Повну виплату зможуть отримувати лише ті, хто має не менше як 20 років робочого стажу.  

Про це повідомляє Kyiv Live з посиланням на Obozrevatel.

Читайте також: Як працює накопичувальна пенсійна система?

Зараз перші п’ять днів хвороби оплачує роботодавець, а кожен наступний - Фонд соціального страхування, в який йдуть внески працівників з кожної зарплати. За новими правилами Міністерство соціальної політики пропонує перші 10 днів оплачувати роботодавцю.

Колишній міністр соцполітики Андрій Рева пояснив, що це фактично призведе до того, що за рахунок соціального страхування будуть оплачувати тільки серйозні захворювання.

"Який роботодавець буде терпіти співробітника, який 10 днів хворітиме за його рахунок. Збільшення до 10 днів дуже спірне, я б цього не підтримував. Це означає, що лікарняний буде оплачуватися тільки в разі серйозних випадків. А просте ГРВІ буде оплачувати роботодавець", – пояснює політик.

Також зменшать сам розмір лікарняних та жорстко прив'яжуть до стажу:

  • 50 % середньої заробітної плати – якщо є до 5 років стажу (зараз до 3 років);
  • 60 % середньої заробітної плати – від 5 до 10 років (зараз від 3 до 5 років);
  • 70 % середньої заробітної плати – від 10 до 15 років (зараз від 5 до 8 років);
  • 80 % середньої заробітної плати – від 15 до 20 років;
  • 100 % середньої заробітної плати – від 20 років (зараз від 8 років).

Таке нововведення не підтримують профспілки. Як розповів заступник голови Федерації профспілок України Олександр Шубін, у багатьох інших країнах брак коштів для соціального страхування компенсують із бюджету, українцям же пропонують навпаки, скоротити розмір виплат. 

Фонд керуватиметься лише державою

Фонд соціального страхування зараз керується державою, профспілками і роботодавцями. Кожен має свого члена правління. В новому законопроєкті Мінсоц пропонує підпорядкувати фонд повністю державі, а правління стане дорадчим органом. Вони зможуть рекомендувати, але ухвалювати рішення не будуть.

"Зараз це захищений ресурс, якщо ці кошти перейдуть у бюджетні, може бути ситуація, коли, наприклад, немає коштів, значить, у цьому році будемо отримувати мінімальні лікарняні. Це крок до державної системи... Ми ризикуємо втратити ті здобутки, які вже отримали. Наприклад, універсальні лікарняні", – каже Шубін.

Через збільшення кількості хворих і скорочення надходжень внаслідок коронавірусу ситуація значно погіршилася: у лютому 2021 року в Україні виписали лікарняних на 1,27 млрд, а в цей самий період рік тому – на 0,9 млрд грн.

Законопроєкт Мінсоцполітики повинен дозволити скоротити фінансове навантаження на фонд і допомогти подолати кризову ситуацію. Крім описаних нововведень, також у відомстві пропонують посилити й контроль – перевіряти лікарняні і штрафувати тих лікарів, які виписали фальшиві лікарняні. А такі в Україні можна купити просто в інтернеті.

Нагадаємо:

  • У разі звільнення з роботи, роботодавець повинен виплатити грошову компенсацію за всі невикористані дні додаткових відпусток на дітей за всі роки. Жінкам, які працюють та мають двох і більше дітей віком до 15 років надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів.
  • Працівник, який уклав договір про роботу за сумісництвом має право на щорічну оплачувану відпустку. Тривалість її буде такою самою як у інших працівників відповідної професії та оплачуватиметься такий відпочинок, згідно з законодавством.

Більше оперативних новин шукайте в Telegram Новини Live. А от бекстейдж та життя каналу без прикрас можна побачити в Instagram. Прямі трансляції та цікаві гості вже чекають на вас у Facebook. P.S. Tik Tok в нас також є!

Вийти в ефір
11.04